הכבאים התריעו, שריפה פרצה בעיר הבה"דים: "רק בנס נמנע אסון"

שריפה פרצה היום באתר הצה"לי שבנגב, שאוכלס לפני כשבועיים במאות חיילים. אמנם לא היו נפגעים, אבל בשירותי הכבאות התריעו כבר אז על אסון שעלול לקרות לאחר שלמקום עדיין לא ניתנו אישורי הכיבוי המתאימים: "המצב שם חמור ומסוכן". משרד הביטחון: "השריפה פרצה בסמוך למרכז ההדרכה, עובדים בתיאום עם רשות הכבאות"

שבועיים אחרי שהתריעו, שריפה פרצה בעיר הבה"דים בנגב: 4 צוותי כיבוי מתחנת באר שבע הוזעקו היום (חמישי) לבסיס הצה"לי החדש בנגב, לאחר ששריפה פרצה באזור המבנים היבילים שבמקום. אלא שבמשרד הביטחון טוענים כי השריפה פרצה רק במתחם סמוך - ולא בעיר הבה"דים עצמה, שכבר אוכלסה בחיילים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

השריפה התפשטה לעבר רכב חונה סמוך למקום עקב החום. בשירותי הכבאות אמרו היום כי מדובר בנס גדול, כיוון שבצה"ל החלו באכלוס הבסיס כבר לפני שבועיים - זאת למרות שלא ניתנו לו אישורי בטיחות מתאימים להתנהלות במצב של שריפות.

לפני כשבועיים חשפנו במהדורה המרכזית כי גורמים מטעם משרד הביטחון היו אמורים להקים בתוך הבסיס תחנת כיבוי שתוזנק לאירועים שונים, אולם הדבר לא קרה - והאישורים לאכלוס עיר הבה"דים ניתנו בכל זאת, ללא תחנת כיבוי קרובה. למעשה, התחנה הכי קרובה למקום היא זו של רמת חובב במרחק של רבע שעה עד 20 דקות משם - ומדובר בפרק זמן ארוך למדי במקרה של שריפות.

עיר הבה"דים. ארכיון (פלאש 90)


בשריפה שפרצה היום במקום לקח לרכב הכיבוי הראשון זמן של 15 דקות להגיע למקום מבאר שבע - והרכב השני הגיע רק אחרי חצי שעה. "רק במזל נמנע אסון כבד היום בעיר הבהד"ים", מסר מפקד מחוז כבאות דרום, טפסר בכיר משה סויסה, שהוסיף שנבדק חשד שמדובר בהצתה מכוונת.

"נתקשה לעבור בשתיקה על סיכון חיי אדם"

"אנחנו מנסים לפעול מול כל הגורמים הרלוונטיים בנושא אישור סידורי כבאות לעיר הבה״דים מרגע הקמתה. לצערנו, שיתוף הפעולה היה חד צדדי וללא התייחסות מצד משרד הביטחון", הוסיף סויסה.

"אנו רואים סיכון חיי אדם ממשי לכל השוהים בעיר הבה״דים. ההודעה על השריפה היום התקבלה מאזרח עובר אורח ואפילו לא מחיילים במקום אשר יכלו להילכד בתוך אחד המבנים ולסכן את חייהם", התריע, "יש כאן סיכון חיי אדם שנתקשה לעבור עליו בשתיקה".

המכתב ששלחו הכבאים למשרד הביטחון (חדשות 2)


במכתב חריף שניסחו ברשות הכבאות לצה"ל בחודש שעבר נכתב כי "אין לנו שום נגיעה או קשר למתבצע במקום. דבר זה מעיד שהמצב שם חמור ומסוכן".

במשרד הביטחון מסרו בתגובה לידיעה: "השריפה לא פרצה במתחם קריית ההדרכה, אלא באתר הערכות לוגיסטי של אחד הקבלנים מחוץ לקרייה.משרד הביטחון פועל בתאום מלא עם רשות הכבאות הארצית, ומיד לאחר החג תואם סיור משותף על מנת לחזק את שיתוף הפעולה בין הגופים, ולהבטיח מתן מענה מלא של כב"א לכל אירוע בטיחות אש בעיר הבה"דים.
מעבר לכך אין בכוונתנו לנהל דיון מקצועי עם מפקד המחוז באמצעות התקשורת".

עוד הוסיפו: "יודגש כי קריית ההדרכה הינו פרויקט לאומי ראשון מסוגו ומושקעים בו משאבים רבים, בין היתר בתחום הבטיחות בו קיימת הקפדה יתרה על עמידה בכלל הסטנדרטים המחמירים ביותר הקיימים היום בישראל ע"פ חוק התכנון והבנייה, תוך פיקוח צמוד של אגף ההנדסה והבינוי במשרד הביטחון".