חמאס לישראל: אם תפגעו באסירים שישוחררו - תיענשו

חמאס סירב להתחייב להימנע מחטיפות נוספות של ישראלים אחרי ביצוע עסקת שליט. על פי דיווחים נוספים בכלי תקשורת ערביים, ישראל התחייבה שלא לפגוע באסירים הפלסטינים שישוחררו במסגרת העסקה. בכיר בארגון: אם ישראל לא תעמוד בכך – הדבר לא יעבור בשתיקה

חמאס מפרסם הבוקר הבנות חדשות לגבי הסכם שחרור החייל גלעד שליט. נציג חמאס אוסמה חמדאן, אמר לעיתון "אל חייאת" היוצא לאור בלונדון, כי ארגונו מציב שני תנאים נוספים לביצוע העסקה. בעוד חמאס סירב מלהימנע מחטיפת חיילים ואף איים במפורש כי יעשה זאת על מנת להביא לשחרור על אסיריו, ישראל התחייבה במפורשות, כך לטענת חמדאן ,להימנע מפגיעה באסירים שהשתחררו. חמדאן מזהיר: אם ישראל לא תעמוד בהתחייבותה הדבר לא יעבור בשתיקה.

בנוסף, אמר חמדאן לעיתון כי במסגרת השלב השני של העסקה, אז צפויים להשתחרר 550 אסירים, דורש חמאס כי השחרור ייעשה בפיקוח וערבות של מצרים וכי בראש הקריטוריונים ישוחררו אסירים בטחוניים ולא פליליים, תוך התחשבות בתקופת המאסר שביצעו ובמצבם הבריאותי. כמו כך תובע בכיר הארגון כי אותם אסירים ישוחררו לרצועת עזה ולגדה.

אתמול בערב התברר כי בחמאס גילו כי בישראל עצורות ארבע פלסטיניות נוספות פרט למספר שעליו ידעו. מדובר בארבע נשים שטרם נשפטו - ועדיין לא נקצבו להן עונשים. הנהגת חמאס בדמשק פנתה לראש הלשכה המדינית, חאלד משעל, שנמצא בקהיר - ודחקה בו להוסיף את אותן העצירות אל תוך עסקת חילופי השבויים.

על פי ההסכם שנחתם בין ישראל לבין חמאס, הוסכם על שחרור כל האסירות הפלסטיניות. לכן טוענים שם כי אין סיבה שבירושלים יתנגדו לשחרור של ארבע נשים נוספות. מדובר בעקרון שלפי אותם מקורות, יציגו אנשי חמאס לישראל בניסיון "לייקר" את העסקה ולהעלות את כמות האסירים שישוחררו בתמורה לגלעד לשליט ל-1,031.

שמות האסירים שישוחררו נחשפו ברשת

הטלוויזיה של חמאס פרסמה אתמול את הרשימה המלאה של האסירים שישתחררו בעסקת שליט. הרשימות שנחשפו באתרים שונים מפרטות להיכן יועבר כל אסיר לאחר שישוחרר מהכלא בישראל, ולגבי המגורשים מצוין להיכן בדיוק יגורשו. הרשימות הללו מתפרסמות בטרם הפרסום הרשמי בישראל שנקבע למוצאי שבת.

כחלק מהעסקה שנחתמה בין ישראל לחמאס לשחרור שליט, ישוחררו 1,027 אסירים פלסטינים. על פי סוכנות הידיעות "מען", 450 אסירים ישוחררו עוד 10-14 ימים, ו-550 אסירים נוספים יוחזרו לאורך החודשיים שלאחר מכן.

עוד דווח כי 203 אסירים מהגדה המערבית לא ישובו לביתם. 40 יוגלו למדינות שונות והיתר יועברו לרצועת עזה.

בין האסירים "הכבדים" שישוחררו במסגרת העסקה: אחלאם תמימי - מסיעת המחבל שביצע את פיגוע ההתאבדות במסעדת "סבארו" שבירושלים, אמנה מונא - המחבלת שהייתה אחראית לפיתוי, חטיפתו ורציחתו של הנער אופיר רחום וקאהירה סעדי שהורשעה בהסעת המחבל שביצע פיגוע ברחוב המלך ג'ורג' בירושלים, שבו נהרגו שלושה ישראלים ועשרות אחרים נפצעו.

האסירים שישארו בכלא: אחמד עבדל אל רסול סעדאת, איברהים חאמד, מרוואן ברגותי, עבדאללה ברגותי, ג'מאל אבו אלהייג'ה חמאס וחסן סאלאמה.

 עסקת שליט - סיקור מיוחד:

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט

שמות האסירים שישוחררו נחשפו ברשת

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

חגיגות ברחובות עזה: "הישג עצום"

העיתונים בישראל: גלעד חוזר הביתה 

"עסקת שליט רעה מאוד ליהודים"   

בוא הביתה: חדרו של שליט מוכן

נועם שליט לקראת העסקה: "מחכה לראות אותו יורד במדרגות"

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב

מבצע "שעת נעילה": לוחות הזמנים לחזרתו של גלעד הביתה

כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט