במשך כחצי עשור: כך עברה משפחת שליט מאנונימיות לקדמת הבמה

לפני 1,935 ימים הפך גלעד שליט לסוג של בן משפחה של כל אחד מאיתנו, אבל מבחינת משפחתו האמיתית - השתנו החיים לגמרי. האב נועם הפך בעל כורחו לאיש שמנהל מאבק בעצמו, האם אביבה שתחילה עוד ניסתה להימנע מחשיפה - והאח יואל, שיחד עם חברתו יערה, הפכו את ערב יום העצמאות האחרון לאירוע מעורר מחלוקת

כבר כמעט קשה לזכור, אבל את הימים הראשונים שאחרי חטיפת סמ"ר גלעד שליט מגבול רצועת עזה. העבירו בני משפחתו כשהם ספונים בבית - ובעיקר, מתנגדים להיחשף לתקשורת ושומרים בקנאיות על פרטיותם. ההצהרה הראשונה שנשא האב נועם לפני עיתונאים, לפני שהפך לדמות מוכרת בכל בית בישראל, הייתה אחרי ששב מפריז והודיע: "ביקשתי מרשויות צרפת לעשות מאמץ כדי לקבל סימן חיים מהבן".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בתחילת הדרך נחשף לתקשורת נועם לבדו במאמציו להשיב את הבן - בין היתר, באמצעות הפגישות הקדחתניות שערך בארץ ובעולם עם כל מי שרק אפשר: ראשי מדינות, חברי כנסת ורבנים.

שישה חודשים אחרי החטיפה, בחורף 2007, אמר נועם - שככל הנראה לא העז להעלות בחלומותיו הגרועים ביותר את המחשבה על פרק הזמן הארוך שיחלוף עד שייפגוש שוב את בנו: "זה כבר חצי שנה שגלעד לא איתנו". תקופה זהה אחר כך, בחלוף שנה, הוא הביע תקווה ואמר: "אנחנו מאוד מקווים שלא תעבור עלינו עוד שנה של סיוט".

ביום השנה הראשון מאז נפל בשבי חמאס קיבלו בני משפחת שליט אות חיים ראשון מגלעד. אותה קלטת שמע מצמררת הגיעה ארצה בדיוק כשקרוביו של החייל החטוף עשו דרכם בחזרה מהאזכרה לחבר צוותו של גלעד, שנפל בהיתקלות שבה נחטף. אותן מילים אז חדרו ללבו של כל ישראלי: "אני החייל גלעד בן נועם שליט, עברה עליי שנה שלמה בתוך הכלא", נשמע סוף כל סוף גלעד בקולו שלו.

ככל שחלף הזמן, הבינה גם האם, אביבה, שלא נותר לא אלא לוותר בעל כורחה על הפרטיות ולהתייצב, יחד עם נועם, בשורה אחת כדי להוביל את המאבק להשבת בנה. זמן מה אחר כך, עמדו בקדמת הבמה של המלחמה התקשורתית גם אחיו של גלעד, יואל, וכן סבו - צבי.

אחרי קבלת קלטת השמע וכעת, רגע לפני שובו של גלעד, נראה כי רגע השיא בכל אותן חמש שנים וחצי היה מעמד קבלת קלטת הווידאו שבו הוא נראה בדמותו ובצלמו. שנתיים אחר כך, כשהמגעים לשחרור בנם היו שרויים בקיפאון, החליטו בני המשפחה כי אינם יכולים עוד לשקוט על שמריהם ויצאו במסע רגלי מביתם שבמצפה הילה, ועד למאהל בירושלים שבו התגוררו במשך יותר משנה, מאהל שפורק לפני ימים אחדים - כשקיבלו את הבשורה על שחרורו הקרוב של גלעד.

בתקופה האחרונה הפך מאבקם של בני משפחת שליט למיליטנטי יותר ויותר. התפרצות הייאוש הגדול שפשט בהם באה לידי ביטוי רק ביום העצמאות האחרון, כשאחיו של גלעד, יואל, יחד עם חברתו יערה - שיבשו את מהלך טקס יום העצמאות המרכזי בהר הרצל.

הבשורה על שחרורו של גלעד החזירה את כולם לדברים שאמרו הוריו לאורך כל השנים שחלפו מאז רגע החטיפה בדרום: "אני רוצה שהבן שלי יחזור להיות הבן שלי הפרטי", כפי שאמרה בקול חנוק אביבה שליט. ייזכר גם המסר שביקש האב, נועם, להעביר לבנו השבוי כשאמר לו: "שיהיה חזק כמו שהוא יודע, שיהיה סבלני ושלא יאבד תקווה".

עסקת שליט - סיקור מיוחד:

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב

מבצע "שעת נעילה": לוחות הזמנים לחזרתו של גלעד הביתה

חמאס: דורשים 4 עצורות נוספות

"האסירים שנשארו יצאו בפעם הבאה"

שמות האסירים שישוחררו נחשפו ברשת

כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

אביבה שליט: "אני ארגע כשאראה את בני"

כך תיושם עסקת שליט - וזה מחירהּ

נועם שליט במסר אישי לבנו: "החזק מעמד בשבי"

חגיגות ברחובות עזה: "הישג עצום"