פעיל חמאס בעזה: "האסירים שיישארו בכלא ישוחררו אחרי החטיפה הבאה"

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט הביע ריבחי רנטיסי שביעות רצון מהסכם החילופין עם ארגונו, שלדבריו מהווה ניצחון ברור של חמאס על ישראל. "חמאס ניסה לחטוף חיילים גם בשנים שבהם שליט הוחזק בשבי וימשיך גם אחריו - ככה שלמעשה לא ויתרנו", הוא הסביר

פעילי חמאס. ממתינים לחטיפה הבאה (חדשות 2)

בזמן שהעסקה לשחרורו של גלעד שליט הופכת למציאות מוגמרת, ממשיכים בחמאס לתכנן את מדיניות ההתנהלות של הארגון מול ישראל ביום שאחרי שחרור 1,027 האסירים. ריבחי רנטיסי, פעיל חמאס בעזה, אמר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט כי שלושת ראשי הארגון, עבדאללה ברגותי, אברהים חאמד ועבאס סייד, שלא ישוחררו במסגרת העסקה - הסכימו לכך בעצמם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"הם אמרו שלא כדאי לעכב את כל המסה הגדולה של האסירים האחרים", הסביר רנטיסי. "חמאס ניסה לחטוף חיילים גם בשנים שבהם שליט הוחזק בשבי וימשיך גם אחריו, ככה שלמעשה לא ויתרנו - מכיוון שגם הם יודעים שהם ישוחררו בעסקה הבאה".

רנטיסי דחה את הטענות שלפיהן נחל ארגונו תבוסה מול ישראל, בכך שהסכים להתגמש בדרישות הסופיות שהציג. "עזה כולה אפופה באווירת חג של שמחה. הניצחון המרשים של חאמס כאן הוא לא סיסמה אלא עובדה. צריך להבין שעצם העובדה שגלעד שליט הוחזק ברצועת עזה הכבושה במשך יותר מחמש שנים, מבלי שאף גורם ישראלי לא הצליח להגיע אליו, למרות כל המשת"פים ואנשי פתח, היא כשלעצמה ניצחון".

רנטיסי סיפר כי כבר כעת מורגשת ברחוב הפלסטיני תמיכה רבה בארגונו. "חמאס רוכש עכשיו הרבה מאוד פופולאריות, גם בגדה ואולי במיוחד שם - מכיוון ששם הפעילים צריכים להתמודד עם שני כיבושים: גם הישראלי וגם זה של ממשלת רמאללה".

משעל בסדרת פגישות בקהיר

במקביל להתפתחויות ולקראת מימוש ההסכם, נועד היום בקהיר ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, עם ראש המודיעין המצרי מוראד מוואפי. האחרון שימש מתווך בין הארגון לבין ישראל במשא ומתן להחזרת שליט.

סוכנות הידיעות "מאנה" דיווחה כי בפגישה נכחו, פרט למשעל, חברים אחרים במשלחתו. כולם דנו עם ראש המודיעין המצרי באופן שבו תיושם העסקה עם ישראל ובדרכים שבהן ישוחררו האסירים, לפי המתווה שהוסכם בין הצדדים.

בשעות הערב התקשרה מזכירת המדינה האמריקנית, הילארי קלינטון, לראש הממשלה בנימין נתניהו. היא ברכה אותו על גיבוש ההסכם להשבת שליט ואמרה כי "צריך אומץ ומנהיגות כדי לקבל החלטה שכזאת". לפי הודעה מלשכתו של נתניהו, הוא הודה לקלינטון, הדגיש באוזניה כי קבלת ההחלטה בנושא הייתה קשה לו, והסביר כי "אלו רגעים שבהם מנהיגות נבחנת".

הטלוויזיה של חמאס פרסמה בשעות האחרונות את הרשימה המלאה של האסירים שישתחררו בעסקת שליט. הרשימות שנחשפו באתרים שונים מפרטות להיכן יועבר כל אסיר לאחר שישוחרר מהכלא בישראל, ולגבי המגורשים מצוין להיכן בדיוק יגורשו. הרשימות הללו מתפרסמות בטרם הפרסום הרשמי בישראל שנקבע למוצאי שבת.

כחלק מהעסקה שנחתמה בין ישראל לחמאס לשחרור שליט, ישוחררו 1,027 אסירים פלסטינים. על פי סוכנות הידיעות "מען", 450 אסירים ישוחררו עוד 10-14 ימים, ו-550 אסירים נוספים יוחזרו לאורך החודשיים שלאחר מכן.

עסקת שליט - סיקור מיוחד:

כך תתבצע העסקה: שלב אחר שלב

כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

אביבה שליט: "אני ארגע כשאראה את בני"

כך תיושם עסקת שליט - וזה מחירהּ

נועם שליט במסר אישי לבנו: "החזק מעמד בשבי"

חגיגות ברחובות עזה: "הישג עצום"

פרשנות: נתניהו הכריע - בניגוד לעמדותיו

פרשנות: מה הוביל לעסקה לשחרור שליט?