כך נראה המסמך שסלל את עסקת שליט

חמאס הסכים מצד אחד כי ישראל תשחרר 25-30 אסירים ביטחוניים מרשימת האסירים הכבדים ובתמורה קיבלה 6 מערביי ישראל שהוטל וטו עד כה על שחרורם. חשיפה: כך נראות הפשרות הגדולות שעשו ישראל החמאס כדי להגיע לעסקה

ישראל וחמאס הלכו כברת דרך ארוכה לקראת החתימה על עסקת שליט, במסגרתה ישוחררו 1,000 אסירים פלסטינים הכלואים בישראל. הערב במהדורה המוקדמת נחשף חלק ממסמך הסיכום בין שני הצדדים, שמגלה מה הוביל לשחרור החייל החטוף.

במסמך נכתב בערבית כי חמאס מסכים כי מתוך הרשימה של האסירים הכבדים תשחרר ישראל 25 או 30 אסירים, לבחירתה. בנוסף, מסכים הארגון כי רוב האסירים יורחקו ובתמורה מבקשים מישראל, ואף נענים בחיוב, לשחרר גם שישה אסירים מערביי ישראל.

זו הייתה ההתגמשות המרכזית מבחינת חמאס, לאור ההתחייבות האישית של אחמד ג'עברי, מפקד הזרוע הצבאית של חמאס, לבכירי הארגון הכלואים בישראל. כעת, כך נראה, נסוג ג'עברי מהבטחתו, כשהאסירים הבכירים ייוותרו בכלא.

חמאס זקוק לתמיכה מקהיר

המשא ומתן בין ישראל לחמאס נתקע לאחר פיגוע הטרור בסיני ותפס תאוצה שוב מאוחר יותר. המצרים החלו להפעיל לחץ על חמאס להתגמש, כאשר בשלב האחרון הם הפעילו לחץ במיוחד על ג'עברי, שהיה כבול בהבטחתו לאסירים הבכירים - ולבסוף הם התקפלו.

מדוע חמאס התקפל? כי הוא צריך את מצרים. הנהגת הארגון לא יכולה להישאר עוד בדמשק והיא צריכה שקהיר תפתח לה את הדלת.

עכשיו, מאז חתימת העסקה, מתנצלים בכירי הארגון על הפקרת הבכירים בכלא הישראלי ומסבירים מדוע היו צריכים להסתפק בעסקה הזאת. חסן סלאמה, שעמד בראש מספר פיגועי טרור קשים ביותר, אף התבקש על ידי הארגון להעביר מסר מהכלא, שבו הוא מודיע על הסכמתו לעסקה - למרות שהוא עצמו נותר בכלא.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

עסקת שליט - סיקור מיוחד:

הושגה עסקה לשחרור החייל החטוף גלעד שליט

בלי חקירות ובלי מצלמות: שליט יגיע הישר לביתו

ראש הממשלה בישיבת הממשלה: "גלעד יחזור לחיק משפחתו ועמו"

אביבה שליט: "אני ארגע כשאראה את בני"

כך תיושם עסקת שליט - וזה מחירהּ

נועם שליט במסר אישי לבנו: "החזק מעמד בשבי"

חגיגות ברחובות עזה: "הישג עצום"

פרשנות: נתניהו הכריע - בניגוד לעמדותיו

פרשנות: מה הוביל לעסקה לשחרור שליט?

העיתונים בישראל: גלעד חוזר הביתה 

"עסקת שליט רעה מאוד ליהודים"