המפכ"ל דנינו ביפו: "נעשה הכל להגיע למבצעי 'תג מחיר'"

לאחר גילוי הקברים המחוללים בבתי קברות בעיר וזריקת בקבוק התבערה על בית כנסת אמש, חוששים הבוקר במשטרה מהמשך הסלמת יחסי הערבים והיהודים ביפו. שוטרים רבים נפרסו בעיר ותוגברה אבטחת המסגדים. רפעת ג'ימי טורק: "לא נותנים לנו לחיות - וגם לא למות"

המשטרה נערכת הבוקר ביפו בכוננות מוגברת למקרה שיפרצו עימותים בין יהודים לערבים, וכן מתגברת את האבטחה על המסגדים בעיר. זאת לאחר גילוי השחתת הקברים בבתי קברות מוסלמים ונוצרים בעיר.

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו אמר הבוקר כי "תופעת תג מחיר היא תופעה חמורה ויש למגרה. פגיעה בסמלי דת ובמקומות קדושים קשה ונפיצה מאוד, ויש לה השלכות על הציבור הרחב במדינה". לדברי המפכ"ל, "חובתנו כמשטרה לוודא שנעשה הכול כדי להגיע למבצעים של מעשים חמורים אלה, לאסוף ראיות ולהגיש כתבי אישום. בד בבד נפעל להרגעת השטח ונעשה הכול כדי לשמור על החוק והסדר".

דנינו הנחה את כלל המחוזות להכין תכנית מיפוי מלאה של האזורים הרגישים, ובשילוב גורמי מודיעין וגופים מקבילים יפעל כל מחוז בתחומו לשמירה על החוק ולהרגעת הרוחות. מחר ייפגש המפכ"ל עם המנהיגות הערבית ביפו. בשלב זה, חקירת האירוע ביפו נמשכת במחוז תל אביב ונבדקים כל כיווני החקירה.

ראש הממשלה נתניהו אמר בישיבת הממשלה כי, "לאחרונה היינו עדים להתקפות על אתרים מוסלמיים, אתר נוצרי ואתר יהודי, בית כנסת שהותקף. אנחנו לא מוכנים לסבול שום ונדליזם, ודאי לא כזה שמופנה נגד רגשות דתיים. מדינת ישראל היא מדינה סובלנית ומדינה מאוד לא סובלנית. הסובלנות שלנו היא כלפי הרגשות הדתיים והצורך שלנו להמשיך לחיות בדו קיום, בכבוד הדדי, ללא אלימות, בחיי נועם ושלום. חוסר הסובלנות שלנו מופנה כלפי אלה שמתנגדים לנהלים אלה ולצורת חיים זאת. אנחנו נפעל במלוא התקיפות כדי לאתר אותם. אני הנחיתי את כוחות הביטחון להביא את האחראים לדין, אנחנו נפעיל נגדם את כובד משקלו של החוק".

"לא נותנים לחיות - ולא נותנים למות"

הפעיל החברתי רפעת ג'ימי טורק, תושב יפו, אמר בריאיון לגלי צה"ל כי "האנשים בעיר מתוסכלים. מה הם רוצים מאיתנו? לחיות לא נותנים לנו, למות לא נותנים לנו. דוחקים אותנו לפינה".

טורק הדגיש את הבעייתיות בהקמתה של ישיבת ההסדר בלב יפו לפני כשלוש שנים, אך לא תלה את האשם ישירות בבני הישיבה. "רון חולדאי אמר שהוא מתבייש. שלא יתבייש. המתנחלים האלה הגיעו לעג'מי והוא חיבק אותם".

"מאז שהאנשים האלה הגיעו ליפו, אין יום שאין כאן דברים חדשים. ביפו יש גם יהודים, אנשים שחיים איתנו בשלום, אין להם טענות ולנו אין אליהם. מאז שישיבת ההסדר הגיעה ליפו, האנשים האלה עושים בלאגנים. אנחנו לא מחפשים את זה".

יו"ר האופוזיציה ציפי לבני אמרה הבוקר כי, "פשעי השנאה של השבוע האחרון גורמים להתדרדרות מסוכנת בחברה הישראלית. על גורמי אכיפת החוק לפעול בדחיפות למציאת האחראים ולמצות איתם את הדין ביד קשה ועל ההנהגות לדבר בקול ברור וחד המוקיע ומבהיר כי פעולות אלה מנוגדות לערכי מדינת ישראל וערכי הדת של מי שמבצע אותן".

תג מחיר בבתי קברות, בקבוק תבערה בבית כנסת

אמש כ-200 בני אדם, יהודים וערבים, הפגינו במחאה על בבית הקברות ביפו, באמצעות ריסוס של כתובות נאצה בהן "מוות לערבים", ו"תג מחיר". כשעה לפני צאת יום הכיפורים גילה אחד מתושבי יפו את כתובות הנאצה על המצבות.

במשטרה מעריכים שההשחתה בוצעה לפני כמה ימים בהמשך להצתת המסגד בטובא זנגריה. במקום נמצאו כתובות נוספות בהן: "מוות לרוסים", וכתובת המזוהה עם קבוצת כדורגל ישראלית.

בעקבות האירוע נזרק אמש בקבוק תבערה על גג בית כנסת בעיר. לא היו נפגעים. נזק קל נגרם למבנה.

נשיא המדינה, שמעון פרס, גינה בכל לשון את מעשה הוונדליזם שבוצע בבתי הקברות ואמר כי "חילול מצבות הוא מעשה פסול ונפשע המבזה את כבודנו". הוא קרא לגורמי אכיפת החוק במדינה לעשות מאמצים עליונים כדי לתפוס את הפושעים ולמצות איתם את מלוא חומרת הדין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת