טורקיה מייצרת מל"טים - שמתרסקים

הידרדרות היחסים הדיפלומטיים בין ישראל וטורקיה הובילו את ארדואן לחפש מקור אחר למטוסים ללא טיס שמייצרת ישראל. אלא שעד כה, כל טיסות הניסוי של המל"טים הטורקיים הסתיימו בהתרסקות: בכל שלוש הטיסות לא הצליחו המפעילים להתגבר על שלב הנחיתה ובכל פעם נהרס כלי הטיס חלקית לאחר שהוטח בחזקה על המסלול

מי יחליף את המל"טים הישראלים? (רויטרס)

משהו לא נעים קרה לטורקיה בדרך להתנערות מקשריה הביטחוניים עם ישראל: מאמציה לפתח ייצור עצמי של מל"טים (מטוסים ללא טיס) - אמצעי לחימה חשובים במלחמתה המתמשכת נגד הכורדים, במקום לייבאם מישראל, הסתיימו עד כה בכישלונות מבישים. במילים אחרות: המל"טים מתוצרת טורקיה נופלים מהשמיים ואנקרה נאלצת לחפש תחליפים בארצות הברית ובאירופה.

ה"דיפנס ניוז" מגלה שטורקיה מנסה לתגבר את צי המל"טים שלה, אך כל שלוש טיסות הניסוי של מל"טים מפיתוח מקומי שנערכו בחודשים שחלפו, נגמרו באותה צורה: התרסקות בעת הנחיתה. מדובר במל"טי "אנקה" (Anka) שפיתוחם נערך בתעשייה האווירית הטורקית, בבעלות המדינה, והם מתוכננים לשיוט בגובה בינוני (עד 30 אלף רגל) ולשהיה ממושכת באוויר.

בסוף דצמבר אשתקד הצליח המל"ט הראשון מדגם "אנקה" לטוס 14 דקות בטיסת הבכורה שלו. בתחילת מאי השנה שייט המל"ט במשך 90 דקות ובאמצע ספטמבר הוא טס קרוב לשעתיים. אך בכל שלוש הטיסות לא הצליחו המפעילים להתגבר על שלב הנחיתה ובכל פעם נהרס כלי הטיס חלקית לאחר שהוטח בחזקה על המסלול, מדווח "דיפנס ניוז".

לדברי אנליסט באנקרה, משבי רוח מתחת לכנפיים הגדולות של המל"ט ערערו את שיווי משקלו של כלי הטיס. מתברר שצמיגי המל"ט ומערכותיו ממוקמים סמוך מדי אלה לאלה כך שהרוחות אילצו את כלי הטיס לסטות הצידה בעת הנחיתה ולנחות על אחת מכנפיו. "אין ספק שנצליח לפתור את בעיית הנחיתה", אמר גורם טורקי. "בעתיד, ה'אנקה' יהיה כלי מרכזי בלחימה שלנו נגד הטרור".

מחפשים תחליף למל"טים מתוצרת ישראל

בעקבות פגישה עם נשיא ארה"ב ברק אובמה בשולי עצרת האו"ם בחודש שעבר, הודיע ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן כי וושינגטון הסכימה עקרונית למכור לאנקרה מל"טים מתקדמים מדגם "פרדייטור". ארצות הברית מפעילה מל"טים אלה נגד מטרות של אל-קעידה, טליבאן וארגוני טרור אחרים באפגניסטן.

בנוסף, ה"דיפנס ניוז" מציין שטורקיה קנתה אשתקד בישראל עשרה מל"טים מדגם "הרון", מתוצרת התעשייה האוורית תמורת 183 מיליון דולר. אחד מהם התרסק וכמה מהם נמצאים עתה בישראל לשדרוגים מבניים, לפי הידיעה. כמה אנליסטים אמרו כי בטווח הקצר רוצה טורקיה להחליף את המל"טים מתוצרת ישראל במל"טי פרדייטור שהיא אמורה לקבל מארצות הברית, זאת בעקבות היחסים המתוחים עם ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת