יעלון על העובדים הזרים: "פצצת זמן חברתית, ביטחונית ולאומית"

אחרי סיור במעוזי הפליטים והמסתננים בדרום תל אביב, הזהיר השר לעניינים אסטרטגיים כי ריבוי הזרים באזור מהווה איום "שיש לטפל בו בדחיפות הרבה ביותר". הוא קרא לאסור על המסתננים לעבוד ולהעניש בחומרה מעסיקים שייבחרו לשלב אותם בבתי העסק

יעלון. מוטרד מנוכחות הזרים בת"א (חדשות 2)

השר לעניינים אסטרטגיים, משה (בוגי) יעלון, הגיע היום אל אזור התחנה המרכזית בדרום תל אביב - וערך שם סיור שנועד "לבחון מקרוב את בעיית העובדים הזרים", כלשונו. בתום הביקור, הזהיר יעלון כי הרכב האוכלוסיה באזור, שבו מתגוררים עובדים זרים רבים, לצד פליטים ומסתננים אפריקניים, מהווה "ללא ספק פצצת זמן חברתית, ביטחונית ולאומית ממדרגה ראשונה שיש לטפל בה בדחיפות הרבה ביותר".

אל יעלון התלווה בסיור חבר מועצת העיר תל אביב, שלמה מסלוואי, וכן נציגים מקרב התושבים. השר אמר: "ישנן כמה דרכים לפעול. הממשלה קיבלה כמה החלטות בנושא שחלקן טרם מומשו והיתר מתבצעות - אך עלינו להגביר את הקצב".

השר לענייינים אסטרטגיים התייחס גם למכשול המוקם בגבול מצרים, שנועד לבלום את זרם המסתננים מאפריקה אל שטח ישראל, אך טען כי לא די בו כדי להביא לפתרון. "אי אפשר להקים את המכשול הזה ביום אחד. שני המפתחות העיקריים הנוספים שלובים זה בזה: הראשון הוא לאסור על המסתננים לעבוד, ואז תרד המוטיבציה להגיע לכאן. זה מותנה בהקמת מתקן השהייה שטרם הוקם".

לדבריו, "המפתח השני הוא הענשה חריפה של מעסיקים שמגייסים עובדים זרים באופן לא חוקי. מדובר בצעד משמעותי שיכול להביא לתחילתו של פתרון. אני מקווה שהמהליך הזה יואץ".

יעלון הזהיר כי בהיעדר מענה מהיר לסוגיית העובדים הזרים, נשקפת סכנה לאופיה היהודי של המדינה. "ישראל היא מדינה הומאנית וערכית, אבל היא גם מדינת חוק", הבהיר השר. "התהליך שמתרחש לנגד עינינו הוא נגד החוק ונגד האופי של המדינה. כדי לשמור על החוק ועל אופיה, מותר להיאבק בתהליך הזה. אני מקווה שהוא ייעצר והמגמה תהיה הפוכה. זה המבחן שלנו, ובזה הממשלה צריכה לעמוד".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת