ראש מועצת טובא-זנגריה צביקה פוגל עוזב מחשש שיירצח

הצתת המסגד בכפר טובא זנגריה שבגליל גררה מהומות קשות מצד חלק מתושבי הכפר, שהובילו גם להסתה נגד המועצה הממונה בכפר. תא"ל (במיל') צביקה פוגל מסביר בראיון לחדשות 2 באינטרנט את החלטתו לעזוב את התפקיד מחשש שיירצח. "עד שלשום לא חששתי לחיי", אמר. "שנים סיכנתי את חיי למען המדינה. איני מוכן עוד לסכן את חיי"

המהומות שהחלו בטובא זנגריה לאחר הצתת המסגד בכפר לפני כיומיים שככו בינתיים, אך תא''ל (במיל') צביקה פוגל, ראש המועצה הממונה מטעם משרד הפנים במועצת הכפר - בטוח שהנקמה עוד תגיע.

בריאיון לחדשות 2 באינטרנט מסביר פוגל כי ביקש לסיים את תפקידו בהקדם האפשרי מחשש שמקומיים ירצחו אותו."עד שלשום לא חששתי לחיי. משלשום, אני חושב שההסתה יכולה לגרום למטורף אחד לצאת ולפגוע בראש המועצה", אמר פוגל.

לפני שנתיים בדיוק נורה צרור לעבר לשכתו של פוגל, בזמן ששהה בה. "עברתי אירוע מאוד קשה בערב יום כיפור לפני שנתיים", סיפר פוגל. "רעולי פנים ירו לעבר המשרד שלי כשאני יושב בפנים, ובנס זה נגמר ללא נפגעים. שרפו לי גם את האוטו".

למרות הצהרותיו בתחילת תפקידו על רצונו להתמודד עם הפשיעה בכפר, פוגל מסביר כי הוא חש סכנה ממשית לחייו. "אמרתי שאני רוצה להתמודד עם קומץ המופרעים שמפרים את החוק בטובא זנגריה. במהלך שירותי הצבאי הייתי מוכן גם לסכן את חיי למען המדינה, אבל איני מוכן עוד".

"טובא זנגריה היא לא מקרה נקודתי"

פוגל מזהיר כי ההסתה בטובא זנגריה היא לא תופעה נקודתית. "אין לי שום ספק שהיום האיום על שגרת החיים הנורלמלית של תושבים בגליל העליון גדולה יותר ממה שהייתה שלשום. ההסתה גם נגדי וגם נגד המועצה הממונה, מעלה את הסיכון לתקן של אירוע לאומי, לכן לא צריך להסתכל על טובא זנגריה כמקרה פרטי", אמר.

"כמו בכפרים ערביים נוספים, יש בטובא ארסנל נשק אדיר", הוסיף פוגל. "אני יכול לומר כאיש צבא בעבר שאני לא מכיר הרבה יחידות מחסני חירום בצבא כמו זו שקיימת בטובא זנגריה. אם לא יעצרו את קומץ האנשים הנשק הזה ייצא החוצה. עד היום הנשק הזה שימש את התושבים בעימותים פנימיים ולכ אף אחד לא התעסק עם זה, אבל עכשיו זה עלול לפגוע בכולנו".

הבוקר נפגש פוגל עם מנכ"ל משרד הפנים והודיע לו על החלטתו. "התחייבתי בפניו שאחזיר את המועצה לפעילות למרות כל ההרס שנגרם, ואכין תכנית להמשך למי שיחליף אותי", אמר פוגל וציין כי אין בכוונתו לעזוב את מקום מגוריו. "אני נשאר לגור בגליל. אי אוהב את המקום ואת האנשים ואין שום סיבה שזה ישתנה".

מינויו של ראש מועצה על ידי משרד הפנים נבע מניהול בלתי תקין, חובות גבוהים ואי גביית מיסים, במטרה לשקם את תפקוד המועצה. בינתיים עצרה המשטרה 20 חשודים מתושבי הכפר שהיו לטענת כוחות הביטחון מעורבים במהומות שפרצו לאחר הצתת המסגד. לצד הפעולות נגדם, נמשכים המאמצים לאתר את האחראים להצתה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת