משמר המסגד: בכפרי הגליל נחושים למנוע את ההצתה הבאה

אחרי השחתת בית התפילה בטובא-זנגריה החליטו תושבים בצפון לקחת לידיהם את האחריות לשמור על ביטחון המסגדים. הם מפטרלים בלילות עם אפודים, פנסים ומצלמות - כדי למנוע ולתעד כל ניסיון להוציא לפועל פעולת "תג מחיר" נוספת

הצתת המסגד בכפר טובא-זנגריה עוררה במגזר הערבי חשש שבתי תפילה מוסלמים נוספים כבר נמצאים על כוונתם של פעילי "תג מחיר". בשל כך, החליטו תושבי כפרים בגליל לקבל על עצמם את האחריות לביטחון המסגדים, והם עורכים סביבם סריקות ליליות - כדי לוודא שאיש לא יצית שוב אש של שנאה.

"אתם נמצאים בתפקיד לאורך כל הלילה. אם יהיו איזשהן תנועות או כל דבר שהוא תהיו איתי בקשר ואנחנו נפעל יחד עם שאר החבר'ה", הורה איברהים טהא, ראש "משמר המסגדים" בכפר מנדא, לאנשי הסיירת שבפיקודו.

לא מדובר כאן בשוטרים או בחברת אבטחה. אלה אזרחים שקיבלו על עצמם את האחריות לשמור על המסגדים בכפרים שלהם.

"ייתכן שינסו לעשות פעולות חבלה או שמישהו ירצה לפגוע במסגד, אז אנחנו רוצים להדק את השמירה על שני המסגדים הללו", הסביר אחד מחברי צוות הסיור לחברו.

המודל: מערכי האבטחה של יישובי הפריפריה

תמונות דומות מוכרות היטב ביישובי הפריפריה היהודיים, של קבוצות ששומרות על מושבים ועל קיבוצים מפני פגיעה של ערבים. כך נראית כעת גם המציאות בכפרי הגליל: חברי הסיירת מפטרלים סביב המסגדים באישון לילה כשהם מצוידים בפנסים.

וואל זיידן, מתנדב ב"משמר המסגדים" בכפר מנדא, הסביר כי "מהיום והלאה אנחנו חייבים לשמור כל הזמן על המסגדים ועל כל הכפר". בשונה ממאבטחים לכל דבר ועניין, זיידן וחבריו אינם חמושים בדבר זולת באפודים זוהרים, פנסים ומצלמות - כדי לתעד כל אירוע חריג.

במצב רגיל, נהוג להותיר את שערי המסגדים פתוחים לכל אורך היממה. הלילה, מחשש לפגיעה, נסגרו הדלתות לראשונה.

"להצית מסגד זה הדבר הכי מנוול שיש", אמר זיידן. "זה קו אדום שאי אפשר לעבור אותו. יש חשש רב למעשה כמו שקרה בטובא-זנגרייה. אנחנו לוקחים את זה בשיא הרצינות".

ב-3:00 לפנות בוקר מתכונן המשמר המאולתר לסיום משמרת הלילה, כששעת תחילת תפילת השחרית מתקרבת. רק אז פושטים שומרי המסגדים את האפודים וחוזרים לשגרה ולמשפחה בתקווה שהשקט יישמר, וגם הסיורים הליליים הבאים יעברו בלי מפגשים עם פעילי "תג מחיר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת