אחרי העימות בענתות: פעילי השמאל שהותקפו דורשים חקירה חיצונית

הפלסטיני וחברי ארגוני השמאל שהיו מעורבים בתגרה האלימה בסוף השבוע עם מתנחלים פנו ליועמ"ש בדרישה לבדוק את נסיבות האירועים על ידי גוף חיצוני למחוז ש"י במשטרה, שלטענתם שוטרים הנמנים עליו ומתגוררים בענתות היו מעורבים בעצמם בתקיפתם. הם הזהירו במכתב כי "החברה והמשטר בישראל צועדים במהירות על מסלול הפאשיזם"

אחרי שפורסם תיעוד הווידאו הממחיש את האלימות הרבה שליוותה בסוף השבוע את העימות בין מתנחלים מענתות לפלסטינים ופעילי שמאל, שיגרו היום פרקליטיהם של האחרונים מכתב דחוף ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד יהודה וינשטיין, שבו הם דורשים לפתוח בחקירה פלילית לבירור נסיבות האירוע ולהעבירה לטיפול חיצוני לאנשי מחוז ש"י במשטרה. לטענת הפעילים, כמה משוטרי המחוז השתתפו בתקיפת אנשיהם.

עורכי הדין מיכאל ספרד ולאה צמל פנו בשם הפלסטיני יאסין ריפאעי, שזוכה לסייוע ארגון "יש דין", ובשל פעילי התנועות "סולידריות" ו"תעאיוש" והסבירו כי חלק קרקע בבעלות ריפאעי "גודרה ב-2004 על ידי ההתנחלות ענתות הסמוכה באופן המגביל את גישתו אליה. בחודשים האחרונים סובל ריפאעי מהתנכלות מתמשכת מצד תושבים בהתנחלות, הכוללת תקיפה באיומים, עקירת עצים והשחתת רכוש".

הפרקליטים מחו על כך שלדבריהם, "על אף פניות רבות של ארגון 'יש דין' למשטרת מעלה אדומים בעניין, לא ידוע לארגון על פעולה של ממש למניעת ההתנכלות החוזרת למר ריפאעי".

"אף אחד מהתוקפים לא נעצר"

את אירועי יום שישי האחרון הם תיארו "שני מקרי תקיפה חמורים של מתנחלי ענתות נגד ריפאעי ופעילים שאיתם הגיע לשטח האדמה המדובר". על ההתרחשויות שם, טענו כי "באירועים אלימים אלה נגרם נזק לרכוש ונפגעו 26 אנשים שרובם נזקקו לטיפול רפואי ושמונה מהם אף פונו לבתי חולים בירושלים. בין הפצועים גם כאלה שסובלים משברים בגפיים, מפגיעות ראש ועוד".

פעילי השמאל האשימו כי "שוטרים נכחו בשני האירועים מתחילתם אך עמדו מנגד וצפו במתרחש במקום להגן על המותקפים ועל רכושם. לא ננקטה כל פעולה על-ידי כוחות הביטחון שנכחו במקום כדי למנוע את האלימות, וכן אף אחד מהפורעים והתוקפים לא נעצר במהלך האירוע".

בפנייה שהגישו ליועץ המשפטי לממשלה נכתב: "מדובר במקרה חמור ביותר, שכן על פי מידע שיש ברשותנו, היה מספר לא מבוטל מהתוקפים והפורעים אנשי משטרה שמתגוררים בענתות. מדובר, ככל הנראה, בשוטרים בעלי תפקידים במחוז ש"י. אנו מתרשמים כי לעובדה זו הייתה השפעה ממשית על אופן הטיפול המשטרתי באירועים".

פרט לדרישה לחקור את התקרית שלא על ידי אנשי מחוז ש"ס, דורשים פעילי השמאל "להקים ועדת בדיקה עצמאית שתבחן באופן יסודי ומעמיק את התנהלות השוטרים באירוע ולהשעות את החשודים, בעלי תפקידים במשטרה, עד לתום החקירה".

נוסף על כך, דורשים העותרים להשעות מתפקיד גם את רבש"צ היישוב תומר שפירא, שלטענתם - "לפי עדויות, לקח חלק פעיל באירוע".  

הפנייה ליועמ"ש - "מוצא אחרון מתוך חרדה לחברה בישראל"

עו"ד לאה צמל, המייצגת את המתלוננים מקרב פעילי תנועות "סולידריות" ו"תעאיוש", אמרה: "פנייתנו ליועץ המשפטי לממשלה נעשית היום כמוצא אחרון ומתוך חרדה של ממש לחברה בישראל. התקיפות הברוטאליות של פלסטינים ופעילי שמאל בענתות, ובמיוחד התנהלות המשטרה ורשויות אכיפת החוק, מבהירות למי שעוד נותר ספק בליבו כי החברה והמשטר בישראל צועדים במהירות על מסלול הפאשיזם".

עו"ד צמל קראה ליועץ המשפטי לממשלה "להורות עוד היום על הקמת צוות החקירה המיוחד ולמצות את הדין עם התוקפים כדי שהצדק ייעשה וכצעד להצלת הדמוקרטיה בישראל".

היועץ המשפטי של ארגון "יש דין", עו"ד מיכאל ספרד, אמר כי "משטרת מחוז ש"י היא האשמה באלימות החמורה כלפי המשפחה הפלסטינית והפעילים הישראלים. ההימנעות הפושעת מלטפל בתלונות קודמות שהגיש בחודשים האחרונים בעל הקרקע הפלסטיני, בסיוע 'יש דין', ההתעלמות מאזהרות הארגון על כך שהאלימות תחריף ולבסוף העמידה מנגד בעת שהחל מסע האלימות הברוטלי כלפי הפעילים מחייבים העברת החקירה ליחידה חוקרת אחרת".

מוועד היישוב ענתות נמסר בתגובה כי "במהלך החג הגיע עבריין ירושלמי המוכר למשטרה בשם יאסין עאריף אשר ישב בעבר בכלא, מלווה בפעילי ארגונים אנרכיסטים אשר תקפו מכוניות וחסמו את השער ליישוב. הוגשה תלונה למשטרה בגין התקיפה, חסימת הכביש, הצתת שדות מצד אותו עבריין ובגין עבירות נוספות. אנו מקווים כי המשטרה תפעל במהירות מול העבריין וקבוצת הפרובוקטורים שהגיעו איתו ותחזיר את השקט לענתות, יישוב חילוני שקט שרק רצה לחגוג את ראש השנה בשלווה כמו כל מקום אחר בארץ".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת