אחרי "תג מחיר" - מחאה אלימה

במחאה על פעולת "תג מחיר" הלילה בכפר הערבי-ישראלי טובא זנגריה שבגליל העליון, הלילה, יצאו מהכפר תושבים במטרה לחסום צירי תנועה באזור ראש פינה. התושבים יידו אבנים לעבר השוטרים והבעירו צמיגים. ראש הממשלה גינה את פעולת תג המחיר והנחה את ראש השב"כ למצוא את האחראים

בשטח ישראל: פעולת "תג מחיר" במסגד. אלמונים הגיעו לפנות בוקר למסגד בכפר טובא זנגריה והציתו אותו. כוחות גדולים של המשטרה הגיעו למקום ומשנתברר כי מדובר בהצתה מכוונת, הגיע למקום גם מפקד המחוז הצפוני ניצב רוני עטיה. בשעות הבוקר, יצאו מהכפר כ-300 תושבים והחלו לצעוד לכיוון ראש פינה, במטרה לחסום צירי תנועה במחאה על הפעולה.

 

שוטרים ניסו למנוע מהתושבים להתקדם, אך אלו הגיבו בזעם והחלו ליידות אבנים לעבר השוטרים ואף הבעירו צמיגים במקום. המשטרה התמודדה עם הפגינים באמצעות אמצעים לפיזור הפגנות וכוחות מתוגברים של המשטרה הוזרמו לשטח. המשטרה הצליחה להדוף את המפגינים לתוך הכפר וכרגע עוסק ניצב עטיה בהידברות עם ראשי הכפר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו "רתח מזעם" לדברי לשכתו, כשראה את התמונות מזירת האירוע ומיד דיבר עם ראש השב"כ. נתניהו הנחה את ראש השב"כ לטפל באירוע במהירות ולתפוס את האחראים למעשה. "אין מקום לתמונות כאלה במדינת ישראל", אמר נתניהו.

הלילה: תג מחיר בכפר ערבי ישראלי

 

מחקירה ראשונית של הזירה עולה כי למסגד נגרם נזק כבד וכי מי שהצית אותו ריסס בתוך שטח המסגד כתובות "תג מחיר" ו-"נקמה". המשטרה התפרשה במקום, ובמשך שעות ארוכות נשמר השקט. מפקד המחוז הצפוני ניצב רוני עטיה ערך הערכת מצב עם גורמי ביטחון נוספים, כדי לדון בהמשך הטיפול במצב.

 

אחרי הערכת המצב, הכריז ניצב עטיה על כוננות מדרגה "פעילות מבצעית ג'" וכוחות גדולים התפרסו בשטח. כמו כן, הוחלט על הקמת צוות חקירה מיוחד לחקירת האירוע בשיתוף גורמי ביטחון נוספים. ניצב עטיה ציין כי הוא רואה את האירוע בחומרה.

עטיה אישר כי מדובר בפעולת "תג מחיר" והורה להשקיע את כל הכוחות, האמצעים והמשאבים על מנת להגיע אל המבצעים. במקביל, ביקש מפקד המחוז מאזרחים המשתייכים למגזר הערבי לשמור על השקט והסדר הציבורי ולאפשר למשטרה לחקור את האירוע.

מדובר במקרה נדיר בו פעולה מסוג "תג מחיר" מתבצעת בתוך שטח ישראל. עד כה בוצעו פעולות אלה כמעט אך ורק בכפרים פלסטינים הנמצאים מחוץ לתחומי הקו הירוק.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת