בכיר אל ג'זירה הורשע בסיוע לחמאס

סאמר פריק מוחמד עלאוי, פקיסטני בן 45, נעצר במעבר אלנבי כשניסה להימלט לירדן וצו איסור פרסום הוטל על חקירתו ומשפטו. היום, לאחר שהורשע, הותר לפרסום כי החשדות העיקריים נגדו כללו סיוע לארגון הטרור חמאס. על עלאוי נגזרה תקופת מאסר החופפת את תקופת מעצרו, מאסר על תנאי וקנס כספי

סאמר עלאווי, הערב לאחר השחרור (AP)

מנהל תחנת אל-ג'זירה באפגניסטן נעצר על ידי השב"כ בעת שניסה לחצות את מעבר אלנבי לירדן, ולבסוף שוחרר - כך הותר הערב לפרסום.

איש התקשורת, סאמר פריק מוחמד עלאוי, פקיסטני בן 45, הודה והורשע במסגרת עסקת טיעון בעבירה של קשירת קשר לביצוע שירות עבור התאחדות בלתי מותרת, במעורבות בפעילות של ארגון הטרור חמאס. על עלאוי נגזר מאסר בפועל, החופף לתקופה שבה היה עצור, וכן מאסר של שמונה חודשים על תנאי למשך שלוש שנים. בנוסף, אף הוטל עליו קנס כספי.

בחקירתו בשב"כ הודה עלאוי כי גויס בשנת 1993 בפקיסטן לחמאס. הוא שימש עד שנת 2004 כחבר ב"ועדת פלסטין העליונה", המפקחת על מוסדות חמאס ומכוונת את פעילותם, ואף עוסקת באיסוף תרומות לטובת חמאס.

במסגרת פעילותו בוועדה, הגיע עלאוי לסוריה בשנים 2001 ו-2003, על מנת לדווח על פעילותה למוסא אבו מרזוק, בכיר חמאס, המשמש כסגנו של ח'אלד משעל, יו"ר הלשכה המדינית של הארגון. בשנת 2004, במהלך ראיון שערך עלאוי עם מרזוק בסוריה, הציע לו האחרון לעבוד עמו. במהלך פגישותיו בסוריה הוצע לעלאוי גם לשמש כנציג חמאס באיראן, אך הוא סירב לכך.

ניצל את מעמדו ברשת אל ג'זירה

עוד עלה בחקירתו כי בשנת 2000, במהלך פגישתו עם פעיל חמאס בדובאי, הסכים עלאוי לבצע כל פעילות צבאית או ארגונית שיידרש לה במסגרת חמאס. הוא אף הציע מיוזמתו כי יפעל על מנת לסייע לחמאס לקידום מטרותיה, וזאת, תוך שימוש ברשת "אלג'זירה" ובמתקניה.

בשנת 2006 נפגש עלאוי עם פעילי חמאס בקטאר, ששימשו ככתבים ברשת "אלג'זירה", וסיכם עמם על ניסיון לנצל את עבודתם ברשת, כדי לחזק את מעמדה של חמאס. זאת, על ידי מתיחת ביקורת על הפעילות האמריקאית באפגניסטן, ועל ידי הבעת תמיכה ב"התנגדות" הפלסטינית.

בשנת 2010, במהלך פגישה נוספת עם פעילי חמאס בקטאר, התבקש עלאוי לפעול לחיזוק דעת הקהל התומכת בחמאס ובמאבק הפלסטיני, וזאת על ידי מתיחת ביקורת על פעילותה של ארה"ב. לטענת השב"כ, חקירתו של עלאוי מראה כי רשת "אלג'זירה" מנוצלת על-ידי פעילי חמאס, העושים שימוש במעמדם ובתפקידם כעיתונאים, על מנת לקדם את מטרות חמאס.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת