בג"ץ: דגימת דם תקבע את סיבת מותם של האב ובנו התינוק

אבן אחת הרגה אב ובנו? במשטרה בודקים את האפשרות כי התאונה בה נהרגו אשר פלמר ובנו התינוק ביום שישי סמוך לקריית ארבע הייתה למעשה פיגוע. הסיבה: בשמשה הקדמית אותר חור של אבן ובתוך הרכב נמצאה אבן ועליה דם התינוק. בג"ץ קבע: הגופות לא ינותחו, תילקח דגימת דם שתשפוך אור על הנסיבות

ממצאים חדשים מחקירת נסיבות מותם של אשר הלל פלמר בן ה-25 ובנו התינוק יהונתן סמוך לקריית ארבע בסוף השבוע, מגבירים את החשש לפיו השניים מצאו את מותם בפיגוע כתוצאה מאבן שנזרקה לעברם - ולא בתאונת דרכים שגרתית. עם זאת, במשטרה מדגישים שרק נתיחה של הגופות תאפשר לקבוע מעל לכל ספק את סיבת התאונה ואת הסיבה שהובילה למותם של השניים.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

בשעות הצהריים קבע שופט בית המשפט העליון, אשר גרוניס, כי במסגרת הסדר שהושג בין הצדדים לא ינותחו גופותיהם של האב והתינוק. במקום זאת תילקח מהם דגימת דם שתוכל לקבוע בסבירות גבוהה מה גרם למותם.

במסמך רשמי שהגיש נציג המשטרה לבית המשפט נכתב כי "בבדיקת הרכב שבו נסעו האב ובנו נמצאה אבן ועליה כתמי דם של התינוק. בנוסף אותר חור בחלון הקדמי של הרכב, שנגרם ככל הנראה מכניסה של אותה אבן". ממצאים אלו גורמים לחוקרים להעריך כי אבן שנזרקה על הרכב פגעה בשמשה הקדמית וגרמה לנהג לאבד את השליטה על הרכב ולהתהפך לתעלה.

בדוח המשטרה נכתב עוד כי "בכיסוי ההגה ממול לחור, ישנו קרע המעיד ככל הנראה כי האבן פגעה באותו כיסוי. דבר זה עורר מיד חשש כי ייתכן שהתאונה נגרמה כתוצאה מיידוי אבן לעבר הרכב. יש להעריך כי פגיעת האבן בראשו של אשר פלמר ז"ל היא שגרמה לו לאבד שליטה על הרכב והביאה לתאונת הדרכים הקטלנית".

מצה"ל נמסר כי כי "מבדיקת פיקוד מרכז ביום שישי עולה כי לא היה יידוי אבנים בציר המדובר, אולם לאור ממצאים נוספים עולה האפשרות כי ייתכן והיה יידוי אבנים מרכב חולף. הנושא נמצא בבדיקה".

"מדובר ב"בומבה" של אבן"

"המדינה הודתה שזרקו אבן לתוך הרכב, ומדובר ב"בומבה" של אבן, יש כניסה ברורה בחלק הקדמי סמוך לאזור הנהג", אמר לחדשות 2 באינטרנט עו"ד דרור שוסהיים, נציג זק"א בדיון על נתיחת הגופה. "זה לא משנה משום בחינה אם התאונה נגרמה עקב פגיעה ישירה או בעקיפין, אין לזה שום משמעות על פי תקדימים ויש לקבוע כי מדובר באירוע לאומני"."ברור לגמרי שהמשטרה רוצה להגיע לחקר האמת", הוסיף עורך הדין של זק"א, "ובגלל שיקולים כמו מדינה פלסטינית וחשש ממהומות היא הייתה מעדיפה לסיים את העניין. המשטרה מציינת שיהיה להם קשה להוכיח שמדובר באירוע לאומני ללא נתיחה".

המתנחלים מאיימים בנקמה: "יהודים, בואו נכסח"

חקירת המשטרה עדיין נמשכת וטרם פורסמו המסקנות הסופיות שלה, אולם בקרב המתנחלים מביעים זעם רב על המהירות שבה קבעה המשטרה כי מדובר בתאונת דרכים ולא בפיגוע כפי שהם סוברים. לטענת ראשי המתנחלים, ברור כי הלל פלמר ויהונתן, בנו התינוק בן השנה, נהרגו בפיגוע מכוון ומתוכנן של פלסטינים.

חבר הכנסת מיכאל בן ארי מהאיחוד הלאומי דרש לחקור את התנהלות דוברות המשטרה באירוע. "קיים חשש שעל מנת לצנן את הרוחות הוציאה המשטרה הודעה שקרית, זאת כחלק מתרבות שקר שהשתרשה במשטרה", אמר בן ארי. "אסור שמפקד מחוז ש"י יהיה עסוק בפוליטיקה".

מותם של השניים אירע לאחר שהרכב בו נסעו בכביש 60, סטה מהכביש בקטע שבין קריית ארבע לכרמי צור, והידרדר לתעלה. כבר בתחילה נבדקה אפשרות כי אבן יודתה לעבר הרכב וגרמה לתאונה הקטלנית, אך מדובר מחוז ש"י במשטרה נמסר כי מתחקור חיילים שהיו בשטח אין לכך עדויות. בני המשפחה סירבו לביצוע הנתיחה, למרות שגם הרב של קריית ארבע דב ליאור הפציר בהם וניסה לשכנע אותם שיסכימו לתהליך.

בעקבות הודעת המשטרה, הופץ אמש מסרון למתנחלים שמובא כלשונו: "לכל תאונה יש סיבה, לכל רצח יש תגובה. לכל ישוב יש מבתר, יהודים, בואו נכסח". לא ידוע מי עומד מאחורי ההודעה הזו.