פלסטיני נהרג מאש צה"ל במרכז השומרון

לקראת ההצבעה הגורלית באו"ם, גובר המתח בגדה. גבר בן 36 נהרג מאש צה"ל בכפר קוסרא שבמרכז השומרון. עימותים גם בזירה נוספת, מחסום קלנדיה - בין ירושלים לבין רמאללה

הרוחות הסוערות בניו-יורק מקבלות ביטוי ניכר גם בשטח. אחר הצהריים התרחשה תקרית אש קטלנית בכפר קוסרא שבמרכז השומרון. גבר בן 35 נורה למוות מאש חיה של צה"ל. הוא נפגע בצווארו ופונה לבית חולים בשכם, שם מת מפצעיו.

לפי טענות הפלסטינים, החל העימות בכפר, שהפך בתקופה האחרונה לזירת חיכוך עיקרית בין מתנחלים לבין תושבי האזור הערבים , כשמתנחלים הקימו במקום מבנה ארעי. למקום, שבו רק לפני שבוע הוצת מסגד, הגיעו פלסטינים ובמקום החל עימות שבמהלכו ניסו חיילים לפזר את המתפרעים באמצעים לפיזור הפגנות - ומשאלה לא הועילו - פתחו באש חיה.

מדובר צה"ל נמסר כי "נעשה שימוש באמצעים לפיזור הפגנות וכן בוצע ירי אש חיה, שכתוצאה ממנה נפגעו שלושה מתפרעים ואדם נוסף נהרג. האירוע כולו הועבר לתחקיר משותף של צה"ל ושל כוחות הביטחון הפלסטינים".

במערכת הביטחון חוששים מפני ניסיונות של מתנחלים קיצוניים לנצל את המועד המתוח כדי לבצע פעולות "תג מחיר". לכן, נדרשו צה"ל והמשטרה לפעול בכמה מוקדים כדי לסכל ניסיונות לנקמה וכדי לשמר את השקט היחסי ששורר בשטח כעת.

כוננות ביטחונית חסרת תקדים

במערכת הביטחון חוששים מפני התפרצויות אלימות בתום נאומו של אבו מאזן ותפילות יום השישי במסגדים. בשל כך, נפרסו 22 אלף שוטרים במוקדי העימותים הצפויים, וצה"ל הכריז על עוצר יציאות מלא.

נכון לשעות אחר הצהריים, נרשמו בשטח עימותים מתונים ביחס לתרחיש שאליו נערכו במערכת הביטחון. התפרעויות בכפרים נבי סלאח, נעלין ובלעין הסתיימו עוד בצהריים, ומשם עבר מוקד המהומות המרכזי למחסום קלנדיה שבין רמאללה לבין חלקה הצפוני של ירושלים. הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, סייר באזור יחד עם אלוף פיקוד המרכז וקיבל ממנו סקירה על ההתרחשויות בשטח.

במקום שוהים בין עשרות ל-100 פלסטינים שמתקרבים מדי פעם למחסום ומיידים אבנים ובקבוקי תבערה לעבר כוחות צה"ל ומשמר הגבול. אלה משיבים באמצעים לפיזור הפגנות כדי להרחיקם בחזרה לרמאללה. בזירה נרשמו כמה נפגעים קל מכדורי גומי ומגז מדמיע.

בשעות הבוקר סיירו בירושלים השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ' ומפכ"ל המשטרה רב-ניצב יוחנן דנינו, במטרה לפקח על הכנות הכוחות לקראת אפשרות של הפרות סדר. "השעות הללו הן המתוחות ביותר", אמר אהרונוביץ', שסיפר כי לא התקבלו התרעות על כוונות של ארגונים או בודדים להפר את הסדר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת