צפו: הפלסטינים נערכים להפגנות אלימות

בבית לחם החלו לחגוג כבר היום, אך במקביל כוחות הביטחון הפלסטינים מעלה הילוך בהכנות לפיזור הפגנות ובאימונים נגד הפגנות אלימות - למקרה שאלו ייצאו מכלל שליטה. החשש: אירוע בודד עלול להצית את השטח. כך זה נראה

בית לחם קיבלה היום בחגיגיות את הבאים בשעריה. הדגלים מתנוססים על המכוניות, בכיכרות - בכל מקום שאליו פונים רואים את דגלי פלסטין, אפילו על ניידות המשטרה. הרשות הפלסטינית מנסה להשרות אווירת חג על יהודה ושומרון, אך הדעות ברחוב הפלסטיני עדיין חלוקות בדבר המהלך - בין ייאוש לתקווה.

כך או כך, הולכות ונשלמות ההכנות האחרונות לחגיגה נוספת לרגל הפנייה לאו"ם. בסביבתו של אבו מאזן היו רוצים לראות לאורך כל השבוע הקרוב חגיגות, טקסים ומחאה לא אלימה בכל רחבי הגדה המערבית. בסוף השבוע צפויות חגיגות שכאלה במרבית ערי הגדה.

אבל ברשות הפלסטינית מתכוננים גם לאופציות אחרות, חגיגיות פחות, בהן מפגינים אלימים ינסו לצאת לפעולות אלימות עם הפנייה בבקשה להכיר בהקמתה של מדינה פלסטינית באו"ם. "אנחנו ערוכים לעצור מפגינים אלימים בלי להשתמש בכוח", אומר היום ז'אן פרדריך מרטין, איש האיחוד האירופי המועסק כיועץ מיוחד למשטרה הפלסטינית. "נעשה זאת רק באמצעות טקטיקה ומיומנות".

חשש מאירוע בודד שישנה את התמונה

ההוראות שיצאו מלשכת אבו מאזן למנגנוני הביטחון הפלסטיניים ברורות: למנוע כל ניסיון של מתפרעים לצעוד לכיוון ההתנחלויות ובסיסי הצבא. לצד ביקורים של מפקדים בכירים בערים הפלסטיניות, כוחות הביטחון בשטחים מתרגלים היום פיזור הפגנות. במקביל, גובר גם החשש מפני עימותים עם מתנחלים.

בישראל, כמו ברשות, חוגגים מאירוע בודד - תג מחיר, הפגנה שיוצאת משליטה או עימות אלים במיוחד שעלול לשנות את התמונה מן הקצה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת