הותר לפרסום: נחשפה חוליה שתכננה סדרת פיגועים

כתב אישום חמור הוגש היום נגד 5 ערבים ישראלים מהצפון, בהם גם סטודנטים בטכניון ואוניברסיטת חיפה, בגין תכנון של סדרת פיגועי טרור. הנאשמים שייכים לזרם של הג'יהאד העולמי, והודו בחקירתם כי התכוונו לפגוע בחייל ושוטר מג"ב ולחטוף נשק

הבוקר הותר לפרסום כי בתחילת החודש עצרו השב"כ, בשיתוף משטרת ישראל, חולייה של ערבים ישראלים מהכפר דבוריה שתכננו לבצע סדרת פיגועי טרור. בין היתר נאשמים החמישה בתכנון לפגוע בחייל ובשוטר מג"ב, תושבי הכפר, ולחטוף את נשקם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת  

כוחות הביטחון עצרו את החשודים: אסלאם עבד אלקאדר ח'ליל אטרש, בן 24, שהתגורר עד לאחרונה במעונות הסטודנטים באוניברסיטת חיפה; מהדי ח'אלד סעדי מצאלחה, בן 21, מאבו גוש; שאדי עלי פואד אברהים, תושב דבוריה וסטודנט בטכניון בן 19; אברהים סוהיל מחמוד אכתילאת, תושב דבוריה בן 20; ואסמאעיל אברהים אמין אכתילאת, בן 23, תושב דבוריה.

במהלך חקירתם הודו החשודים כי הם נמנים עם "הסלפיה ג'יהאדיה", זרם קיצוני באיסלאם המטיף לחזרה למקורות ולמאבק אלים בישראל, ומקושר לג'יהאד העולמי. עוד הודו העצורים כי הם צפו באינטרנט בסרטוני הדרכה שעסקו בהוראות להכנת מטעני חבלה, באימונים בנשק ובהסברים על שימוש בנשק. ברשות אחד העצורים אף נתפסו שרטוטים שהורדו מהאינטרנט, של מעגלים חשמליים המשמשים להכנת מטעני חבלה, זאת כהכנה לקראת ביצוע פיגועים.

צו איסור על יתר מפרטי הפרשה

עוד עולה מהחקירה כי החשודים תכננו לפעול נגד נקודת המשטרה שהוקמה בכפרם ולפגוע בחייל ובשוטר מג"ב, תושבי דבוריה, ולחטוף את נשקם. הנחקרים איתרו אנשי ביטחון בהם תכננו לפגוע, אך מכיוון שנעצרו לא הספיקו לממש את תכניתם. בנוסף, שוחחו הנחקרים על הדרכים להשיג מימון ואמל"ח לפעילותם, ועל הצורך לגייס נוספים. אחד העצורים אף חשב לנסות להתקבל לעבודה במשרד ממשלתי או במפעל אסטרטגי, כדי לנצל זאת לביצוע פיגוע במקום.

נגד החמישה הוגשו כתבי אישום לבית המשפט בנצרת, בעבירות שעניינן קשירת קשר לביצוע פשע, וקשירת קשר להקמת התאחדות בלתי מותרת ולביצוע עבירות אלימות ונשק. על חלק מפרטי הפרשייה עדיין מוטל צו איסור פרסום, וחקירת הפרשה וחשודים נוספים עוד נמשכת.

מפקד מחוז צפון ניצב רוני עטיה, אמר בעקבות פרסום הפרשה: "חשיפתה של חולייה מסוכנת זו מנעה פגיעה באנשי כוחות הביטחון ובאזרחים. פעילותו הנחושה והמקצועית של שירות הביטחון הכללי, בשיתוף היחידה המרכזית של מחוז צפון, סיכלה את זממם של הנאשמים. שיתוף הפעולה המוצלח בין המשטרה לשב"כ יימשך במטרה לחשוף חוליות נוספות אם ישנן".

"נמנעה פגיעה בכוחות הביטחון ואזרחים"

מפקד ימ"ר צפון במשטרה, נצ"מ מיכאל שפשק, אמר כי "החמישה, סטודנטים בטכניון ובאוניברסיטת חיפה, כבר החלו לאסוף מודיעין. הייתה להם כוונה לבצע פיגועים בעיקר נגד אנשי ביטחון, זאת מתוך אמונה שכל מה שמייצג את הציונות הוא בעצם כפירה, ויש לפגוע בו".

חבר הכנסת לשעבר עו"ד עבד אל-מאלכ דהאמשה, המייצג את אחד הנאשמים אמר לחדשות 2 באינטרנט: "מרשי הכחיש את כל המיוחס לו והוא טען שבסך הכל דיבר עם קרוב משפחתו בעזה. השב"כ מנסה לחבר אותו לכל מה שקורה סביב הכרזה על מדינה פלסטינית. לטענתו רק ניפחו את הסיפור".

אביו של אסמאעיל אברהים אמין אכתילאת אמר בתום הדיון: "הבן שלי לא קשור לעניין הזה. הוא מהבוקר עד הלילה עובד ועוזר לאחים שלו ולא ידוע לי על מקרה שקשור למה שמייחסים לו".