דוח של השב"כ: "פעילי ימין קיצוני עברו לפעול כתאי טרור מאורגנים"

ניתוח שערך לאחרונה השב"כ על אירועי התקופה האחרונה בגדה המערבית מעלה תמונה מדאיגה באשר לשינוי דרמטי באופן הפעילות של פעילי ימין קיצוני. מהנתונים עולה כי הפעילים עברו מהתארגנות ספונטנית למה שנראה יותר כמו פעילות מאורגנת בתאי טרור - שקשה לחדור אליהם מבחינה מודיעינית ולסכל את פעולותיהם מבעוד מועד

הימין הקיצוני בגדה המערבית עבר מפעילות ספונטנית נגד פלסטינים לפעילות מתוכננת במבנה של תא טרור, הכוללת שמירה על חשאיות, יצירת בנק מטרות, איסוף מודיעין ובחירת יעדים, כך עולה מניתוח של שירות הביטחון הכללי לאירועי התקופה האחרונה, כפי שמפרסם הבוקר כתב הארץ חיים לוינסון.

מדוח השב"כ עולה כי "תג מחיר" אמנם התחיל את דרכו כתגובה ספונטנית של תושבים זועמים להרס בתים או מתקפות טרור, אך בהמשך השתנו שיטות הפעולה וכעת הפעילים עובדים בקבוצות קטנות וממודרות של צעירים שמכירים זה את זה וקשה מאוד לחדור אליהם מודיעינית.

מהדוח עולה כי הקבוצות עורכות תצפיות על כפרים פלסטינים, מסיירות, אוספות מידע על דרכי גישה ומקומות מרכזיים בכפרים וכן על דרכי מילוט. הפעילים מבצעים עבודות מודיעיניות דומות גם נגד דמויות בולטות בשמאל. הגדרת הפעולות האלה כ"תג מחיר", טוענים בשב"כ, מקלה ראש במעשים - שלדבריהם מהווים טרור לכל דבר.

על פי מקור משטרתי, כאשר נחקרו אירועי "תג המחיר" שבוצעו לאחרונה (ניסיון הצתת המסגד, השחתת הג'יפים הצבאיים, ריסוס כתובות נאצה והשחתת דלת ביתה של פעילת שלום עכשיו), לא נמצאו אותות סלולריים רלוונטיים סמוך לאתרים. לכן, במשטרה מסיקים כי הפעילים לומדים את שיטות החקירה של המשטרה והשב"כ ונמנעים מביצוע טעויות.

 

אתמול: "תג מחיר" בביתה של פעילת שמאל

אחרי פעולת "תג המחיר" הראשונה מסוגה בשבוע שעבר, בליבו של בסיס צבאי בשומרון, הגיעה "הנקמה" על פינוי המאחז מגרון לשלב הבא: ונדליזם בבתיהם הפרטיים של פעילי שמאל.

פעילה בכירה בתנועת "שלום עכשיו" נדהמה אתמול בבוקר לגלות כתובות נאצה רבות על דלת ביתה ועל קירות בניין מגוריה, בירושלים. אלמונים, ככל הנראה פעילי ימין, ריססו בגרפיטי שחור: "מגרון לנצח", "דיכוי בוגדים", "תג מחיר מגרון", "שלום עכשיו הסוף קרב" ועוד. משטרת ירושלים פתחה בחקירת האירוע. בעל מכולת שהגיע ב-5:15 לבניין המגורים, ברחוב צדדי במרכז העיר, היה הראשון לגלות את הכתובות.

מזכ"ל התנועה יריב אופנהיימר אמר בריאיון לערוץ החדשות כי "שוחחתי איתה והיא לוקחת את הדברים בצורה מאוד שקולה ומחושבת. גם אנחנו מטרה, לא רק חיילי צה"ל ולא רק הפלסטינים. זו תחושה קשה ולא נעימה, אבל מצד שני צריך גם להבין שלא האירועים האלה יגרמו לאנשים להפסיק להיות פעילים. אני חושב שמבחינת ההתנהלות האישית, כל אחד שרוצה להשפיע ולקחת חלק, צריך להסתכל ימינה ושמאלה".

"יש רצון בסוף להמשיך ולהבהיר שלא ניתן להשתיק את הדמוקרטיה הישראלית. את הקולות האלה אי אפשר להשתיק", הוסיף. "אני אישית נמצא על המוקד של הרבה מאוד פוליטיקאים וזה דבר שיש לו תוצאות. אנחנו בהחלט רואים עלייה ברמת ההסתה והאלימות המילולית. אני חושב שלפתחם של מנהיגי הימין השאלה הזו עומדת, ולשמחתנו האירוע הסתיים ללא נפגעים. אני חושב שלהציג את אנשי השמאל כאנשים שרוצים את רעתה של מדינת ישראל היא הסתה שעלולה לגרום לפגיעה בנפש".

בשבוע שעבר, כאמור, יומיים אחרי הצתת המסגד בכפר קוסרה שליד שכם, גרמו אלמונים נזק לרכוש צבאי באחד מבסיסי צה"ל בשומרון תחת הכותרת "תג מחיר". הפעילים ריססו את הכתובת "מח"ט בנימין רע ליהודים", ו"ד"ש מרמת מגרון" על מבנים במחנה הצבאי, ניקבו צמיגים של ג'יפים, ניפצו חלונות וחתכו כבלים בתא המנוע. מצה"ל נמסר ש-13 כלי רכב ניזוקו במהלך התקרית, שבעקבותיה נפתחה חקירה בשיתוף משטרת ישראל.

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר לאחר מכן כי הוא "מגנה בחריפות את הפגיעה ברכבי צה"ל ואת כתובות הנאצה כנגד מפקדיו בבסיס צה"ל באיו"ש היום". נתניהו הוסיף כי "מדובר בעבריינות נתעבת שכוונה נגד מפקדים וכלי רכב שמשימתם להגן על חיי אזרחים ישראלים ביהודה שומרון ". רה"מ הנחה את זורועת האכיפה למצוא את הפורעים שביצעו את המעשה החמור ולמצות איתם את הדין.

שר הביטחון אהוד ברק אמר בתגובה כי הוא מגנה בכל תוקף את הפגיעה ברכבי צה"ל והגדיר את המבצעים עבריינים. "הפריצה לבסיס והפגיעה ברכבים הם מעשה נקלה של עבריינים שייתפסו בקרוב", אמר ברק. "מעשי הוונדליזם נגד ישראלים ופלסטינים נועדו לשבש את שגרת החיים ביהודה ושומרון ולגרום להסלמה בתקופה רגישה זו. אני משוכנע כי משטרת ישראל וכוחות הביטחון יתפסו במהרה את העבריינים".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת