"בצלם": פעלנו שישראל תחשוב פעמיים לפני עוד "עופרת יצוקה"

אתר ההדלפות ויקיליקס פרסם מסמך המתעד פגישה בין נציגים אמריקניים בשגרירות בתל אביב לבין יו"ר ארגון זכויות האדם, זמן מה אחרי הפעולה בעזה. בין היתר, היא אמרה כי פעלה "להביא את ישראל למצב שבעתיד, תשקול הנהגתה פעמיים לפני שתחליט לצאת למבצע צבאי נוסף"

חלק מהמסמך שהודלף משגרירות ארה"ב בתל אבי (חדשות 2)

הדלפות המסמכים האמריקניים הסודיים מאתר "ויקיליקס" נמשכות, והערב הופץ דוח שנכתב בשגרירות ארצות הברית בתל אביב שחובר זמן מה אחרי מבצע "עופרת יצוקה" ונוגע לפעילותו של ארגון "בצלם" בזמן המערכה ברצועה, לפני כשנתיים וחצי.

במרכז המסמך מצוטטת יו"ר הארגון כמי שאומרת שפעילותו נועדה למנוע "לגרום לישראל לשים לב לדעת הקהל העולמית ולהביא אותה למצב שבעתיד, תשקול הנהגתה פעמיים לפני שתחליט לצאת למבצע צבאי נוסף". ב"בצלם" אישרו הערב באופן עקרוני את הדברים והתייצבו מאחוריהם.

באחד המסמכים צוין כי "יו"ר ארגון זכויות האדם 'בצלם', ג'סיקה מונטל, דיווחה אודות 20 מקרים שאירעו בימי 'עופרת יצוקה' ליועץ המשפטי לממשלה - ובכך הביא לפתיחתן של בין שמונה לתשע חקירות צבאיות".

בשגרירות האמריקנית בתל אביב התרשמו מכך שלדברי מוטל, "ב'בצלם' הביעו תקווה כי מהלכים אלו יביאו את ממשלת ישראל ובכיריה לשנות את דרכיהם ולהבין כי האירועים המדוברים לא יוכלו להיחקר כראוי על-ידי צוות פנימי של צה"ל. לכן, היא סבורה שעל הדרג הבכיר לתת דין וחשבון על ההחלטות שהתקבלו במבצע, כולל הפרקליט הצבאי מנדלבליט".

באשר לפצ"ר, נכתב במסמך כי יו"ר "בצלם" ביקשה לבחון את "הייעוץ שהוא העניק בנוגע לזיהויים של מבנים שהיו בעלי אופי אזרחי בדרך כלל, דוגמת משטרת חמאס, שבהם נגבו קורבנות רבים עוד בשעה הראשונה ללחימה". בדוח ציינו האמריקנים כי ב"בצלם" "הדגישו את האיסור על שימוש בסוגים שונים של כלי נשק בסביבה עירונית, ובהם פצצות זרחן".

האמריקנים ציינו כי יו"ר "בצלם" טענה כי "הלחימה בעזה התנהלה מבלי לבחון את מידתיות הפעלת בכוח שלה ומבלי לבדוק את הפן המוסרי שלה". היא מחתה על כך ש"ישראל מציגה עצמה אנושית, בעוד שבעזה, לכאורה, ציירו את הדברים כאילו נקטו שם אפס סובלנות כלפי צה"ל וניסו להרוג את חייליו". מוטל גם הדגישה בפני הצוות האמריקני שעמו נועדה את "הסיכון שנשקף לחייהם של תושבי רצועת עזה" בימי הקרבות.

"בצלם": "השגנו את מטרותינו"

בתגובה על הפרסום, אמרו הערב ב"בצלם" כי דבריה של יו"ר הארגון אינם מדויקים - אך הדגישו כי הארגון "פועל במטרה לגרום לכך לא לנהוג באותו האופן שבו פעלה במהלך מבצע "עופרת יצוקה", שהוביל למספר עצום של הרוגים שלא השתתפו בלחימה בעזה ולהרס עצום ברצועה".

דוברת הארגון, שרית מיכאלי, הדגישה כי "אם פעילותנו במישור הפנימי והחיצוני תסייע לוודא שממשלת ישראל תגן על ביטחון אזרחי המדינה באופן שמתחשב גם באזרחי הצד שמנגד - הרי שהשגנו את מטרותינו".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת