ארגון ה-IHH: לא מתוכנן משט נוסף לעזה

ראש ממשלת טורקיה הכריז בימים האחרונים על כוונתו לתגבר את המשט הבא לעזה בספינות קרב של הצבא הטורקי, אך ארגון ה-IHH שעמד מאחורי המשט הגדול לעזה, הודיע כי אין בכוונתו לשלוח ספינות נוספות לרצועה. אחד מדוברי ה ארגון הטורקי הודיע כי ימשיכו באיסוף התרומות, אך המשט הבא ייצא ככל הנראה לסומליה

ההשתלטות על המרמרה, ארכיון (חדשות 2)

למרות האיומים, המשט הבא לא בדרך: ארגון ה-IHH הטורקי, שעמד מאחורי ארגון המשט הקודם לעזה ושאנשיו התעמתו עם לוחמי השייטת על סיפון הספינה, הודיע כי משט נוסף לרצועה אינו עומד בשלב זה על הפרק.

רוצים לקבל עוד עדכונים על ההידרדרות עם טורקיה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

"אנחנו מנסים לפתור בעיות טכניות עם ספינת ה'מאווי מרמרה'", אומר אחד מדוברי הארגון הטורקי, סרקאן נרגיס. "אנחנו עדיין אוספים סיוע לעזה, ונמצא את הדרך לשלוח אותו לרצועה. עם זאת, אין לנו כרגע תכנית ספציפית לשלוח ספינת סיוע נוספת".

דבריו של נרגיס באו על רקע התבטאויותיו המתלהמות של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן בימים האחרונים, לפיהם "את המשט הטורקי הבא לעזה ילוו ספינות קרב".

באתר האינטרנט של ארגון ה-IHH מדווח כי בימים אלו מרכז הארגון את מרבית פעילותו למען יעד אחר. לדברי אנשי הארגון, הם מתמקדים כעת בהעברת סיוע הומניטרי לסומליה, הסובלת ממשבר רעב קשה.

ארדואן: "את המשט הבא ילוו ספינות קרב טורקיות"

בשבוע שעבר שיגר ארדואן איום נוסף לעבר ירושלים והזהיר כי כל משט שיצא בעתיד מחופי ארצו לעבר רצועת עזה - ילווה בספינות קרב של חיל הים הטורקי. בריאיון לרשת "אל ג'זירה" אמר ארדואן כי "טורקיה לא תאפשר לישראל להשתמש במשאבי הים התיכון לבדה". בהתבטאות זו ניתן לראות רמיזה להצטרפותה של טורקיה לחזית שבה פתחה לבנון נגד ישראל, באשר לניצול מאגרי הגז שהתגלו בים התיכון.

ראש הממשל הטורקי אף האשים את ישראל כי לא כיבדה את ההסכמים שנערכו בעבר עם ארצו, ואף סיפקה לצבאה כלי טיס מקולקלים במסגרת עסקת נשק שנערכה בין המדינות. "בוצעה עסקה בה רכשנו מזל"טים. לאחר מכן כמה מהם הוחזרו כדי לעבור תיקון, וישראל עדיין לא החזירה לנו אותם. האם זה מוסרי?", שאל ארדואן.

"לא ניתן לאף אחד לזלזל בכבודנו", הדגיש ארדואן. "לא איכפת לי אם זה יעלה לנו 15 מיליון דולר או 150 מיליון. ישראל צריכה לכבד את האחריות שלה בהסכמים בינלאומיים".