מצרים מתגברת את הכוחות סביב שגרירות ישראל

הרוחות בקהיר עדיין סוערות אחרי המתקפה על שגרירות ישראל במהלך סוף השבוע, אבל הממשל המצרי עושה מאמצים גדולים להחזיר את המצב לשגרה. רכבי אבטחה וכוחות ביטחון מתכנסים בשעות האחרונות סמוך לשגרירות, ודובר הקבינט אמר: "חזרה למצב נורמלי היא מטרתם של שני הצדדים". 19 המפגינים שנעצרו יישפטו במסגרת חוקי החירום

כמעט 48 שעות אחרי הפריצה לשגרירות ישראל בקהיר, כוחות הביטחון המצרים תיגברו את הכוחות סביב מתחם השגרירות ועושים מאמצים גדולים "להחזיר את המצב לשגרה". במקביל אובטחה גם שגרירות מצרים בתל אביב, זאת מחשש למעשי נקם בעקבות האירוע בקהיר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

גורמים דיפלומטיים בישראל וגם במצרים כבר אמרו שהם שואפים להחזיר את המצב הדיפלומטי לקדמותו, ועכשיו כוחות הביטחון המצריים מתרגמים את ההכרזה בשטח. על פי הדיווחים ממצרים, רכבי אבטחה וכוחות ביטחון מתכנסים בשעות האחרונות סמוך לשגרירות ישראל בקהיר. "האבטחה מול השגרירות הוגברה", אמר דובר הקבינט המצרי, מוחמד חיגאזי, לסוכנות הידיעות רויטרס.  "חזרה למצב נורמלי היא מטרתם של שני הצדדים". במערכת המשפט המצרית טוענים כי 19 המפגינים שנעצרו בחשד שביצעו את המתקפה בסוף השבוע יועמדו לדין תחת חוקי החירום, ומשפטיהם ינוהלו על ידי בתי משפט מיוחדים. 3 בני אדם נהרגו ויותר מ-1,000 נפצעו במהלך האירועים, ובתקשורת המצרית טוענים שהקהל המצרי מזדהה עם רגשותיהם של המפגינים נגד ישראל, אבל מגנה את האלימות.

"אני לא רוצה שהשגריר יחזור מפני שישראל לא מכבדת אף אחד, אבל אם הם במדינה שלנו - אנחנו צריכים להיות מסוגלים לספק להם הגנה", אומר מוחמד קחמאווי, מהנדס מקהיר שעובד בשכנות לשגרירות. אזרח מצרי אחר הוסיף: "הריסת החומה הייתה המעשה הנכון, לא היו צריכים לבנות את החומה הזו בכל מקרה. אבל הפריצה לשגרירות - זה היה מעשה פסול".  

המאבטחים בשגרירות ירו באוויר והציבו חפצים מאחורי הדלת

במפגש עם שרי הליכוד שנערך היום לאחר ישיבת הממשלה השבועית, חשף ראש הממשלה נתניהו פרטים חדשים מהתקרית החמורה בסוף השבוע בקהיר. "דלת אחת הפרידה בין אסון אנושי נורא, אבל גם אבל גם מאסון אסרטגי לקשרי השלום בין ישראל למצרים", אמר ראש הממשלה, שגם דחה את הביקורת על המצרים. לדבריו, "אנחנו לא עבדנו באותו קצב ובסופו של דבר נמנע אסון כבד. יש לנו עניין לשמור על קשרים טובים עם הממשל המצרי".

בישיבה עלו פרטים נוספים מאירוע ההתקפה על השגרירות, שחלקם פורסמו בסוף השבוע האחרון בתכניתנו "אולפן שישי". לדברי גורמים מדיניים המאבטחים שהיו לכודים במבנה ירו באוויר, ונערכו לירי אם המפגינים היו היו פורצים לשגרירות. כמו כן דווח כי אנשי הביטחון הנצורים אגרו רהיטים וציוד מול הדלת כדי למנוע את פריצתה.

האירוע הדרמטי בשגרירות ישראל בקהיר אירע בלילה שבין שישי לשבת. לפנות בוקר פרץ כוח קומנדו מצרי לבניין השגרירות, הרחיק מפגינים ובתיאום עם הממשל בישראל חילץ את ששת המאבטחים שהיו נצורים בבניין. הם הוצאו מהבניין בלבוש אזרחי כשפניהם מכוסות כדי שלא יזוהו על ידי ההמון. אנשי השגרירות הועברו לכלי רכב משוריינים ובציר מאובטח היטב הוסעו מיד לשדה התעופה. מטוס מנהלים ישראלי קטן המתין להם שם והם הוטסו לישראל.

הפינוי המרגש התרחש אל מול מצלמות אבטחה וכל העת ראש הממשלה וצוות משרד החוץ ראו את הפעולה בחמ"ל. בשעה 6:00 בבוקר הסתיימה הדרמה: ששת אנשי הביטחון חולצו מקהיר ו-80 נוספים פונו במהלך הלילה.

אבטחה מוגברת גם סביב השגרירות בירדן

אחרי האירוע החמור בשגרירות ישראל בקהיר, כוננות גבוהה גם סביב שגרירות ישראל בירדן - כך מדווחים כלי תקשורת ערביים. על פי הדיווחים, כוחות הביטחון הירדניים תיגברו את האבטחה באזור שגרירות ישראל בעמאן, בירת ירדן. עדי ראייה מקומיים דיווחו כי תגבור אמצעי האבטיחה בא על רקע החשש מפני ניסיון של גורמים מקומיים לפרוץ למתחם השגרירות, כשם שאירע בקהיר שלשום."באזור שכונת א-ראביה, באחד הכבישים המובילים למתחם השגרירות, נראו שני כלי רכב משוריינים ופריסה נרחבת של כוחות הביטחון הכללי הירדני", דווח הבוקר. חשוב לציין כי אין כל אימות לדיווח בשלב זה ממקורות ישראלים.

דרמה בקהיר - סיקור מיוחד:

המאבטח שנלכד בשגרירות כתב לאשתו: "אני אוהב אותך"

כך נראו רגעי הדרמה בחדר המצב

צפו: ההרס בשגרירות - היום שאחרי

נתניהו: "הקומנדו המצרי מנע אסון"

חשש: מסמכים מסווגים נגנבו מהשגרירות בקהיר