טורקיה: התובע הכללי קיבל את שמות חיילי צה"ל שהשתלטו על ה"מרמרה"

טורקיה ממשיכה להחריף הסנקציות נגד ישראל: עו"ד טורקי העביר לתובע הכללי בטורקיה רשימת שמות של חיילים ישראלים שנטלו חלק בהשתלטות על ה"מרמרה" - כדי להעמידם לדין. "ממתינים כעת להוצאת צו המעצר", הוא אומר. עבדאללה גול: ישראל – נטל על בנות בריתה

עבדאללה גול. תוקף את ישראל (רויטרס)

אחרי הסנקציות המדיניות והכלכליות - טורקיה פונה גם לסנקציות המשפטיות נגד ישראל. עורך דין מטעם ארגון ה-IHH, הארגון הטורקי שארגן את יציאתה של ספינת "המרמרה" לחופי עזה במאי בשנה שעברה, העביר רשימה של יותר מעשרה שמות חיילים ישראלים שנטלו חלק בהשתלטות על הספינה - כך מדווח היום בטורקיה.

רוצים לקבל עוד עדכונים על ההידרדרות עם טורקיה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

על פי הדיווח, עורך הדין רמדאן אריטורק העביר את הרשימה לבית דין בטורקיה. "אנחנו מצפים כעת מהתובע הכללי לפרסם נגד החיילים המופיעים ברשימה צו מעצר", אמר אריטורק. "רשימת השימות הועברה בהסתמך על עדויות של חיילים ישראלים שהופיעו בדוח שהגישה ישראל לאו"ם".

"כמה מהחיילים הביעו צער על אשר אירע בעדויותיהם", אמר עורך הדין הטורקי. "כמה מהם התקשרו אלי והעבירו לי פרטים על חיילים אחרים. אותם חיילים לא נטלו חלק פעיל בהשתלטות - הם רק היו עדים לה".

נשיא טורקיה: "ישראל - נטל על בנות בריתה" 

בינתיים, מחריפה ההתלהמות הטורקית כלפי ישראל. נשיא טורקיה עבדאללה גול תוקף את ההחלטה בירושלים של להתנצל בפני טורקיה, ומותח ביקורת חריפה על המדיניות הישראלית באזור. "ישראל היא כפויית טובה המהווה נטל על בנות בריתה", הוא אומר היום בדרכו לרוסיה. "ישראל צריכה לשקול שלום מכובד עם שכנותיה הערביות".

"נתניהו לא יכול היה לקבל תגובה אוהדת כל כך בפרלמנט שלו, כשם שקיבל בקונגרס האמריקני", אמר גול בלגלוג ופנה לבנות בריתה של ישראל: "תנו לה לעשות הכל לבדה, אל תתנו לה להוות עליכן נטל".

נשיא טורקיה התייחס גם לסוגיית ההתנצלות שלא הגיעה. "ישראל עמדה להתנצל ארבע פעמים בעבר, אך היא חזרה בה ברגע האחרון", אמר גול. "היא כמו אי קטן באזור, המיושב במאות מליוני ערבים...היא חייבת לחשוב על עשיית שלום מכובד עם שכנותיה".

ארדואן: "במשט הבא - ספינות קרב"

אמש המשיך ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, את הקו התקיף נגד ישראל ואף החריף אותו עוד יותר, עם איום חריף לפיו כל משט שיצא בעתיד מחופי ארצו לעבר רצועת עזה - ילווה בספינות קרב של חיל הים הטורקי.

בריאיון לרשת "אל ג'זירה" אמר ארדואן כי "טורקיה לא תאפשר לישראל להשתמש במשאבי הים התיכון לבדה". בהתבטאות זו ניתן לראות רמיזה להצטרפותה של טורקיה לחזית שבה פתחה לבנון נגד ישראל, באשר לניצול מאגרי הגז שהתגלו בים התיכון.