התנצלות לטורקיה? רה"מ ללוחמי חיל הים: "אני גאה בכם"

נתניהו מעניק הערב התייחסות ראשונה למשבר עם טורקיה, בביקור בטקס סיום קורס חובלים. "אנו מכבדים את העם הטורקי ומורשתו ורוצים בשיפור היחסים", אמר רה"מ ללוחמים. "אבל צדקת הדרך היא הנכס האסטרטגי של מדינת ישראל. זה מה שנותן לנו את הכוח להתמודד מול האתגרים"

ראש הממשלה מעניק הערב התייחסות ראשונה למשבר עם טורקיה, בעקבות פרסום דוח פאלמר בסוף השבוע שעבר. במהלך טקס סיום קורס חובלים שנערך היום בבסיס חיל הים בחיפה, אמר בנימין נתניהו: "אני גאה בכם. צדקת הדרך היא הדבר הכי חשוב".

רוצים לקבל עדכונים נוספים בנושא טורקיה? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק 

"שלום יושג רק עם ישראל חזקה שמאמינה בצדקת דרכה. באזור שלנו לא עושים שלום עם החלש והמתרפס, שלום עושים עם ישראל חזקה וגאה, שלום עושים במשא ומתן ישיר בין הצדדים ולא בתכתיבים בינלאומיים", אמר נתניהו במהלך טקס סיום קורס חובלים.

"בימים האחרונים אנו עדים להעמקת המתיחות ביחסינו עם טורקיה. זאת לא הייתה הבחירה שלנו. אנו מכבדים את העם הטורקי ומורשתו ורוצים בשיפור היחסים - ועם זאת דווקא בערב זה דווקא כאן, בפני אלה שלפני שנה עצרו בגופם את פריצת הסגר הימי על שלטון הטרור בעזה, אנו רוצה לאמר דבר אמת בקול צלול ורם: צדקת הדרך היא הנכס האסטרטגי של מדינת ישראל, הדבר החזק ביותר שמקיים אותנו ונותן לנו את הכוח להתמודד מול אתגרים שאף מדינה אחרת לא מתמודדת עמם", הוסיף ראש הממשלה בטקס.

"אתם נשענים על צדקת הדרך הזאת שאתם מגינים על חופי ישראל ומונעים הברחות נשקים לעזה. עם ישראל גאה בכם, אנחנו גאים בכם", אמר נתניהו והתייחס גם לכוונת הפלסטינים לפנות לאו"ם בעוד שבועיים על מנת לזכות בהכרה במדינה. "אני קורא לראש הרשות לבוא למשא ומתן ישיר, בלי תנאים מוקדמים ולהישאר בו עד שיושלם". 

ארדואן: איש לא ירמוס את כבודנו

בינתיים נראה כי בטורקיה לא מתכוונים לנרמל בקרוב את היחסים עם ישראל. מוקדם יותר היום תקף ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן את ישראל בכל הנוגע להסכמי שיתוף הפעולה בין המדינות. בהצהרות בפני עיתונאים, תקף ראש ממשלת טורקיה את התנהלותה של ישראל בנושא כיבוד ההסכמים בין המדינות וכינה את ההתנהלות הישראלית "בלתי מוסרית".

ארדואן ניסה ככל הנראה להסביר את התבטאויותיו אמש, בהן הכריז על ביטול הסכמי המסחר עם ישראל. "ישראל איבדה את עקרונות המסחר המוסריים", אמר ראש ממשלת טורקיה. "ישראל לא מפגינה שום כיבוד של ההסכמים הבילטראליים בתחום ההגנה".

לאחר מכן הבהיר את עצמו, ואמר כי הוא מתכוון לעסקה בה רכשה טורקיה מזל"טים מישראל. "לדוגמא, בוצעה עסקה בה רכשנו מזל"טים. לאחר מכן כמה מהם הוחזרו כדי לעבור תיקון, וישראל עדיין לא החזירה לנו אותם. האם זה מוסרי?", שאל ארדואן.

"לא ניתן לאף אחד לזלזל בכבודנו", הדגיש ארדואן. "לא איכפת לי אם זה יעלה לנו 15 מיליון דולר או 150 מיליון. ישראל צריכה לכבד את האחריות שלה בהסכמים בינלאומיים".