ברק: "אין חשש ממלחמה כוללת"

שר הביטחון מרגיע, לאחר אזהרת אלוף אייזנברג אמש מפני "מלחמה כוללת וטוטלית, חורף אסלאמי רדיקלי". לחדשות 2 אמר הבוקר אהוד ברק כי "אין שינוי בהערכת המצב הלאומית ואין חשש ממלחמה כוללת בקרוב". על טורקיה אמר: "בטיפול נכון ודיאלוג נכון אפשר יהיה להגיע לשיפור היחסים"

מרגיע. ברק במהלך הסיור הבוקר (חדשות 2)

שר הביטחון אהוד ברק מרגיע הבוקר את הרוחות לאחר ההתבטאות הקיצונית של אלוף פיקוד העורף על חשש מהידרדרות המצב הביטחוני במזרח התיכון.

בסיור שערך הבוקר בגזרה הצפונית, אמר ברק כי "אין חשש ממלחמה כוללת בקרוב", וציין כי "אין שינוי בהערכת המצב הלאומית". דבריו של ברק נאמרים שעות בלבד לאחר הערכה הפוכה שנתן אמש אלוף פיקוד העורף אייל אייזנברג, שזכו לביקורת מצד הצמרת הצבאית.
הוא הוסיף, "אנחנו ערוכים לכל אפשרות, אך לא נראה שמי מאויבנו ישתמש נגד ישראל במהלך של מלחמה או אפילו שימוש בנשק לא קונבנציונלי, אם יש ברשותם כזה". בנושא טורקיה אמר ברק: "צריך להרגיע את המצב ולקבל החלטות שקולות מהראש ולא מהבטן. אני מאמין שבטיפול נכון ודיאלוג נכון אפשר יהיה להגיע לשיפור היחסים".

"גורלו של משטר אסד נחרץ"

כשהוא עומד מול גבול סוריה, התייחס שר הביטחון לדיכוי האלים של ההפגנות נגד אסד: "בצד השני של הגבול, משפחת אסד טובחת בבני עמה בכל רחבי סוריה במטרה להישרד", אמר, "אני מעריך שזה לא יעזור, גורלו של משטר אסד ושל משפחת אסד נחרץ", והוסיף: "בלי ספק, נפילת המשטר הזה תהיה מכה קשה מאוד לכל החזית הרדיקאלית, במרכזה אירן וחיזבאללה".

בנוגע להכרזה החד-צדדית של הפלסטינים הצפויה בהמשך החודש, אמר ברק: "צה"ל נערך ומתכונן לכל האפשרויות, וגובשו דרכי הפעולה כדי לנסות ולמנוע השתוללות של אלימות, אובדן חיים ונזקים אחרים לריבונות ישראל או לסדר הציבורי באזורים שבשליטתנו", והוסיף: "אני מקווה שזה יעבור ללא אלימות, אבל אנחנו מתכוננים היטב גם לאפשרויות האחרות".

זעם וביקורת במערכת הצבאית על דברי אייזנברג

גורמים מדיניים וביטחוניים הביעו זעם על התבטאויותיו של האלוף. "הוא חשף חומר מסווג שהוצג רק אתמול בהערכת המצב", אמרו הבוקר בריאיון לגלי צה"ל. עוד הוסיפו הגורמים כי אייזנברג "חשף חומר מסווג שהוצג בהערכת המצב של אותו היום. לא ברור מדוע אלוף בצה"ל מחמם את הגזרה ומדוע הוא חושף מודיעין חשאי על יכולות חדשות של הפלסטינים".

האלוף במילואים עמוס גלעד התראיין בתכנית "בוקר טוב ישראל" ואמר: "אנחנו לא נמצאים במצב של מלחמה כוללת. אין תרחיש כזה. יש פה תמונה כוללת שצריך להסתכל עליה בקור רוח. אני לא מזלזל באיומים אבל מלחמה כוללת היא לא המצב בשטח, אלא להיפך, המצב משתפר".

אייזנברג: "חשש משימוש בנשק להשמדה המונית"

בנאום שנשא אמש אייזנברג במכון למחקרי ביטחון לאומי בתל אביב, סקר האלוף את תמונת המצב במזרח התיכון, בעקבות השינויים שפקדו את האזור, וסיפר תחזית קודרת על מה שעתיד להתרחש במזרח התיכון. על רצף התמורות במדינות האזור אמר: "זה נקרא אביב העמים הערבי. אחרי כל אביב מגיע בסוף חורף - הסבירות למלחמה כוללת וטוטאלית עולה, אפילו עם שימוש אפשרי בנשק להשמדה המונית".

אייזנברג התייחס גם להידרדרות ביחסים שבין ישראל לבין טורקיה, ואמר כי הסלמה זו, יחד עם המהפכות במדינות ערב, מגבירות את החשש מפני מלחמה במזרח התיכון. "המהפכות והתהפוכות בעולם הערבי וההידרדרות ביחסים עם טורקיה עלולות להוביל למלחמה כוללת במזרח התיכון", אמר אייזנברג.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת