חשש: נשק כימי יגיע מסוריה לידי גורמי טרור

בשנים האחרונות שוקדת סוריה על פיתוח טילי קרקע-קרקע המסוגלים לשאת ראשי נפץ כימיים. כעת, עם האיום המתמשך על משטרו של אסד, קיים חשש לפיו עם נפילת המשטר, יגיעו אמצעי הלחימה המסוכנים לידי ארגוני טרור, שיתקפו באמצעותם את ישראל. בין היתר מדובר על טילי סקאד שחומשו בראש נפץ כימי

טיל סקאד. ארכיון (AP)

תסריט האימים: מומחים מעריכים כי נפילתו האפשרית של המשטר הסורי הנוכחי מעלה את הסכנה שמחסני הנשק הכימי הסוריים יפלו לידי ארגוני מחבלים, כולל גם אמצעי השיגור של נשק כזה - כך מדווח אריה אגוזי באתר האינטרנט Israel Defense.

בהיעדר חיל אוויר בעל יכולת מבצעית, הסורים בונים בשנים האחרונות את עוצמתם הצבאית מול ישראל בעיקר על כוח טילי קרקע-קרקע המסוגלים להיות חמושים גם בראשי קרב כימיים.

על סמך מעקב רצוף אחרי הנשק הכימי שיש בידי סוריה, נראה כי סוריה הגבירה מאוד בשנים האחרונות את מאמציה לפתח ולייצר חומרי לחימה כימיים עבור טילי הקרקע-קרקע שלה, בעיקר מאז חוסל המתקן הגרעיני שהוקם בשטחה.

המסקנה מבוססת על ניתוח צילומי לוויין שבוצעו מעל סוריה. בצילומים אלה נראה מתקן לייצור חומרים כימיים באזור אל סאפיר, בדרום מערב סוריה. למומחים ברור כי המתקן נועד לייצור חומרים כימיים. בנוסף, סימני בנייה נראים גם בבסיס הטילים הסמוך, מה שמחזק את החשש מפני בניית אמצעי לחימה ללוחמה כימית.

ניסויים בנשק כימי במימון אירן

ישראל עוקבת באמצעות מערכות מכ"ם ואמצעים אחרים אחרי ניסויים סוריים בטילי סקאד משופרים. בשנים האחרונות, מספר ניסויים של טילי "סקאד-די" בשטח סוריה. בסיוע מימון אירני, מקיימת סוריה מערך מתקדם לפיתוח וייצור של טילי קרקע-קרקע המיועדים לפגיעה מדויקת במטרות בישראל. המאמץ הזה, אומרים המומחים, יאפשר להם לפגוע בשורה של מטרות אסטרטגיות ברחבי ישראל, בעיקר בשדות תעופה צבאיים.

סוריה הקימה בסיס לטילים בליסטיים ממנו ניתן לשגר מטחים של טילים כאלה לעבר ישראל. הקמת הבסיס היא חלק מהמאמץ הסורי לשפר את יכולת צבאה בתחום טילי הקרקע-קרקע. לדברי מקורות זרים, הבסיס מכיל כ-30 בונקרים מבטון מזוין שבהם מאוחסנים המשגרים והטילים. בבסיס יש גם מוצבי פיקוד ומבני עזר רבים. סוריה מעריכה כנראה כי משגרים ניידים יהיו חשופים לפגיעה מהאוויר. בסיס שיגור ובו בונקרים מוגנים היטב, יכול לתת לסוריה סיכוי גדול יותר לשגר מספר רב של טילי קרקע-קרקע לעבר ישראל לפני שיכולת השיגור תיפגע על ידי פעילות אווירית של ישראל.

לדברי המקורות במתקן אחר, סוריה מאחסנת כמויות של חומרי לחימה כימיים המיועדים בין היתר לראשים קרביים של טילי סקאד שברשותה. הסורים הצטיידו במספר רב של טילים מדגם "סקאד-די" שהוא בעל טווח של כ-700 קילומטרים ולכן סוריה תוכל לשגר אותו לעבר ישראל מעומק שטחה. לטיל טווח דיוק של כקילומטר.

מומחים מעריכים כי במקרה של נפילת משטרו של אסד, מחסן הנשק המאיים הזה עשוי ליפול לידדים לא נכונות. תסריט האימים עשוי להיות כזה לפיו ארגון טרור ישתלט על אחד המתקנים ויתקיף את ישראל באמצעות טילים המצוידים בראש כימי.