מחשש למבוכה: מצרים לא תשתתף בתחקיר האירוע

מחשש למבוכה, החליטה מצרים לא ליטול חלק בתחקיר מתקפת הטרור בדרום בשבוע שעבר. חומרי החקירה הועברו לה – אך היא לא תשתף פעולה. התחקיר מעלה: חיילי צה"ל עזבו את זירת הפיגוע 4 שעות לפני התקרית הקשה בדרום

סמל ראשון משה נפתלי ז"ל, שנהרג במתקפת הטרור בדרך לאילת שבוע שעבר, נהרג מאש צה"ל ולא מאש המחבלים - כך עולה מתחקיר ראשוני של האירוע. מח"ט גולני, אלוף-משנה אופק בוכריס בישר את הממצאים למשפחתו של החייל.

הכיוון הזה בחקירה נוצר בעקבות פנייתו של אחד החיילים שהסתערו על החולייה, שאמר כי הוא חושש שנפתלי ז"ל נהרג מכדור שלו. מכאן התפתחה החקירה - אך ממנה עולה כי לא היה כל כשל ערכי, ובטח שלא הייתה רשלנות. היום נודע כי מצרים לא תשתתף בתחקיר התקרית הקשה, ולא נטלה בו חלק עד כה - מחשש למבוכה. זאת, למרות שחומרי חקירה רבים כבר הועברו אליה. בסופו של דבר, התחקיר יהיה תחקיר ישראלי בלבד.

והנה כמה מהממצאים בתחקיר הראשוני של התקרית הקשה בגבול הדרום, בשבוע שעבר:

בשעה 08:00 בבוקר התקפל מארב של צה"ל באזור שבו כעבור ארבע שעות יתרחש הפיגוע. זאת, לאחר שהתגבשה מסקנה לפיה הפיגוע לא ייצא אל הפועל לאור יום, ותחת עיניהם הפקוחה של המצרים.

• אחד המחבלים עלה על כביש 12, עצר אוטובוס, הרג את הנהג והתפוצץ בחלקו האחורי של האוטובוס.

• שני מחבלים התקרבו אל המכונית הפרטית בה ישבו שתי האחיות ובעליהן, וירו בארבעה מטווח קרוב.

• ישראל העבירה למצרים חומרי חקירה הנוגעים להשתלשלות האירועים - לרבות צילומים של האזור.

• המחבלים הגיעו לעמדה המצרית עם כלי רכב שבהם התכוונו להשתמש לצרכי חטיפה. קיימים צילומים של כלי הרכב הללו, בין ממצאי החקירה.

• קצין מצרי התעמת עם שוטרי העמדה המצריים, זמן קצר לאחר תום האירוע - וייתכן שהתפתחו חילופי אש בין הצדדים.

• יום לאחר הפיגוע, התפוצץ אחד מהמחבלים על אנשי ביטחון מצריים בסמוך לאחת העמדות בגבול.

ממצאי התחקיר הזה מעלים, פעם נוספת את הטענה כי לא ייתכן בשום פנים ואופן שחיילים מצריים לא ידעו, לא ראו ולא עצמו יותר משתי עיניים בתקרית הקשה. ייתכן אף שאותה חוליית טרור בחרה דווקא את הנקודה הזו בגלל הקשר שהם זיהו עם האנשים שמאיישים את העמדה. הבדואים הביאו את אנשי החולייה, הסיעו אותם וסייעו להם.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת