הורדה רמת הכוננות בדרום

על רקע הדיווחים על הפסקת אש בין ישראל לחמאס, הורה הערב פיקוד העורף על הורדת הכוננות בדרום. המשמעות: אין צורך להיות בסמוך למרחבים מוגנים. הרמטכ"ל סייר בגבול ישראל-מצרים: "נפעל נגד מבקשי רעתנו"

בעקבות הערכת מצב שנערכה בפיקוד העורף, ועל רקע הדיווחים על השגת הפסקת אש ברצועת עזה, הוחלט להוריד את רמת הכוננות בדרום למצב שיגרה החל מהשעה שמונה בערב. לפיכך, תושבי יישובי הדרום כבר אינם מתבקשים להישאר סמוך לֶמרחבים מוגנים וּלהימנע מאירועים המוניים.

הרמטכ"ל רא"ל בני גנץ, ערך היום סייר מקיף לאורך גבול ישראל-מצרים והתייחס למתיחות בדרום בעקבות מתקפת הטרור בשבוע שעבר וירי הרקטות מרצועת עזה. "התושבים שגרים סמוך לגבול סומכים עלינו שנשמור עליהם", אמר במהלך הסיור אליו התלווו גם אלוף פיקוד הדרום טל רוסו, מפקד אוגדת עזה, תא"ל יוסי בכר ומפקד החטיבה הדרומית אל"ם טל חרמוני.

במהלך הסיור נפגש הרמטכ"ל עם הלוחמים הפועלים בגזרה ושמע סקירות מפי המפקדים על האיומים ועל מוכנות הכוחות בגזרה. "ארגוני הטרור בעזה מנצלים את המצב בסיני כקרש קפיצה להוצאת פיגועים בגבול ישראל", אמר הרמטכ"ל. "השלום עם מצרים הוא בעל חשיבות אסטרטגית רבה".

בסוף הביקור נפגש הרמטכ"ל גם עם ראש המועצה האזורית אשכול חיים ילין. "צה"ל יפעל בנחישות לסיכול ניסיונות לפגע בתושבי הדרום", הדגיש גנץ. "אני מעריך את הרוח הגבית שאתם התושבים מעניקים לצה"ל, החוסן של התושבים יאפשר לצה"ל לפעול בעת הנכונה כנגד מבקשי רעתנו".

רמת הכוננות יורדת

מוקדם יותר הופר השקט בדרום, פעם נוספת. רקטת גראד שנורתה מרצועת עזה בשעות הצהריים התפוצצה בשטח פתוח מדרום לאשקלון. דובר עיריית אשקלון מסר כי לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הירי בצהריים בא לאחר שלאורך שעות הלילה והבוקר לא נורו רקטות מרצועת עזה לעבר שטחי ישראל.

הבוקר פרסמה הנהגת החמאס בעזה הודעה לפיה היא קוראת לכל הפלגים החמושים ברצועה להיות מחוייבים להסכם הרגיעה עם ישראל. על פי הדיווחים מקהיר, עולה כי הסכם הפסקת האש הייתה אמור להיכנס לתוקפו בשעה 13:00 היום, כשעל פי גרסה אחרת תיכנס לתוקפה הפסקת האש בחצות. דובר ארגון החמאס בעזה מסר לכתבים ברצועה, כי ארגונו הסכים לתנאים שהציבה מצרים לגבי הפסקת השיגורים, זאת כדי "לא לתת לישראל אפשרות להמשיך בתוקפנות כלפי האזרחים ברצועת עזה", כלשונו.

אמש: 15 רקטות, גראדים ופצמ"רים על ישראל

אמש תקפו מטוסי חיל האוויר ברצועה, וחיסלו חוליית משגרי רקטות באזור בית להיה שבצפון רצועת עזה. בתקיפה נהרגו שני פעילים מארגון הג'יהאד האיסלאמי. בסך הכל, נורו אתמול מעזה לישראל כ-15 רקטות קסאם, טילי גראד ופצצות מרגמה.

אם אכן תיכנס הפסקת האש לתוקף, תהיה זו הפעם השנייה השבוע שהחמאס מנסה להביא לרגיעה באזור הדרום. עם זאת, שאר ארגוני הטרור הודיעו אז כי הם אינם מחוייבים להסכם הפסקת האש והמשיכו לירות לעבר ישראל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת