פרופיל: ועדות ההתנגדות העממית

ועדות ההתנגדות העממית הוא שמו של ארגון טרור שאחראי לעשרות פיגועים נגד מטרות ישראליות, ביניהן חטיפת גלעד שליט. הארגון משמש כגוף המאגד תחתיו פעילי טרור שונים ברצועת עזה, פועל בהשראת חיזבאללה ומקיים קשר הדוק עם שלטון חמאס. מייסד הארגון חוסל ע"י ישראל בשנת 2006. הכירו את ארגון הטרור שאחראי להסלמה בדרום

חוסל ביום חמישי: כאמל אל ניירב (חדשות 2)

הארגון שאחראי על הפיגועים לאורך גבול מצרים ביום חמישי האחרון ועל ירי הרקטות הקטלני לעבר הנגב אמש הוא ארגון "ועדות ההתנגדות העממית". מדובר בארגון טרור הפועל ברצועת עזה ואחראי לעשרות פיגועים נגד מטרות אזרחיות וצבאיות, ביניהם ההתקפה הזכורה על כרם שלום במהלכה נחטף גלעד שליט וכן רצח טלי חתואל ז"ל וארבעת בנותיה.

הארגון הוקם עם פרוץ האינתיפאדה השנייה, בסוף שנת 2000, על ידי ג'מאל אבו סמהדנה, פעיל בכיר בפת"ח שחוסל על ידי צה"ל בקיץ 2006. ביום חמישי חוסל אבו עוואד כמאל אל ניירב, מפקד "גדודי סלאח א-דין", הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית.

הארגון אינו מפלגה או תנועה חברתית, אלא פועל כארגון טרור בלבד. הוא אינו מזהה עצמו עם אידאולוגיה לאומית או איסלאמית, ואין לו מצע חברתי או מדיני ברור. למרות זאת, מנהיגי הארגון משתמשים ברטוריקה איסלאמית קיצונית התוקפת את ישראל ואת המערב כדי להצדיק את פעולותיהם. לאור זאת, לעתים הארגון מתואר על ידי התקשורת כ"ארגון מטריה", כלומר כגוף המאגד תחתיו פעילי טרור המשתייכים לארגונים שונים ואף יריבים.

פועלים בהשראת חיזבאללה

יש דמיון בין פעילות ועדות ההתנגדות העממית בעזה לבין פעילות חיזבאללה בלבנון. ארגון ועדות ההתנגדות פועל בהשראת ארגון חיזבאללה, אך הוא לא הפך את עצמו למפלגה פוליטית בדומה למה שעשה חיזבאללה בלבנון. הלוגו של הארגון עושה שימוש במוטיבים בהשראת חיזבאללה, והוא נהנה מסיוע כלכלי וטכני מצדם.

לארגון קשר מבצעי הדוק עם החמאס. הוא מבצע פיגועים בעבורו ובתמורה זוכה ממנו לעזרה מקצועית וטכנית. לדוגמה, לאחר הניצחון בבחירות לרשות הפלסטינית מינתה ממשלת החמאס את אבו סמהדנה למשרת מפכ"ל המשטרה הפלסטינית, בניגוד לדעתו של אבו-מאזן. 

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת