דיווח: הופסק המו"מ על מחירי אספקת הגז ממצרים לישראל

מאות בני אדם מפגינים בשעות האחרונות מול שגרירות ישראל במצרים בקריאות זועמות לגירוש השגריר יצחק לבנון, מהמדינה. במקביל, מדווח העיתון המצרי העיתון המצרי "אל מסרי אל יום" כי בעקבות הרג החיילים המצרים בתקריות בדרום, יופסק המו"מ בין ישראל ומצרים על מחירי הגז

העיתון המצרי "אל מסרי אל יום" מדווח בשעות האחרונות כי בעקבות האירועים בדרום שבמהלכם נהרגו חיילים מצרים, הופסק המשא ומתן החשאי לשינוי מחירי הגז ממצרים לישראל. עם זאת, טרם התקבל אישור רשמי על הדיווחים.

במקביל, מאות בני אדם מפגינים בשעה זו מול שגרירות ישראל בקהיר וקוראים לגירוש השגריר הישראלי, יצחק לבנון, מארצם. גם במהלך הלילה התקיימה הפגנה המונית מול השגרירות.

השגרירות הישראלית במצרים היא אחד המבנים המאובטחים ביותר במדינה. מדובר במבנה מאובטח ומוקף בשוטרים ובאנשי ביטחון רבים. במהלך הלילה נעשה ניסיון לפרוץ את שערי הבניין, וההמונים שרפו את דגלי ישראל בסביבתו.

המפגינים שורפים דגלי ישראל ומביעים הזדהות עם הפלסטינים

הקריאות נגד ישראל לא נעשות רק מול בניין השגרירות בקהיר, גם מול בניין הקונסוליה באלכנסדרייה הונפו דגלי מצרים ודגלי הפלסטינים תוך קריאה לסלק את הנציגים הישראלים מהמדינה, ולהביע בכך הזדהות עם הפלסטינים.

ביום חמישי בשעות אחר הצהריים התקבצו מאות מפגינים מחוץ לבניין שגרירות ישראל בקהיר והאשימו את צה"ל בגרימה מכוונת של מות חייליהם בתקרית בגבול. חלק ממשתתפי המחאה ניסו למנוע משגריר ישראל להיכנס למקום עבודתו וקראו סיסמאות בעד גירושו מהמדינה וניתוק היחסים עם ישראל. הם איימו, בין היתר, כי "ישראל תעלה באש" וקראו לחמאס "לשרוף את ישראל".

בנוסף, הודיע אתמול דובר הליגה הערבית בקהיר מחמוד עבדאל עזיז כי הליגה תערוך ביום ראשון ב-12:00 כינוס חירום. "הליגה תערוך פגישת חירום ביום ראשון כיד לדון במתקפה של חיל האוויר ברצועת עזה בה נהרגו 15 פלסטינים", אמר עבדאל עזיז.

תזכורת: מצרים איימה שלא תספק גז לישראל

בסוף חודש מאי האחרון דיווח העיתון המצרי אל-אהרם, כי ישראל דחתה את בקשתה של מצרים לדון מחדש במחיר הגז הנמכר לישראל ואיימה לפנות לבתי דין בינלאומיים אם מצרים תתעקש להעלות את מחיר הגז ולפתוח מחדש הסכמים שנחתמו.

לפי הדיווח אז, השותף האמריקני בספקית הגז המצרית EMG, המיוצג על ידי איש העסקים חוסיין סאלם שנמלט ממצרים לאחר הדחת הנשיא לשעבר חוסני מובארק, כבר שיגר אזהרות לחברת הגז הממשלתית המצרית EGAS, לפיהן ישראל תפנה לבתי דין בינלאומיים במידה ומצרים לא תחדש בקרוב את אספקת הגז.

לפי הדיווח ב"אל-אהרם", המקור המצרי טען כי מצרים דוחה את איומי ישראל מכל וכל והבהירה שאספקת הגז תחודש רק לאחר שההסכם בין שתי המדינות יעודכן, כלומר רק לאחר שמחיר הגז יעלה בהסכמת שני הצדדים. הוא ציין גם שספרד, למשל, כבר הסכימה לקנות גז ממצרים במחיר גבוה יותר מכפי שנחתם בהסכמי עבר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת