חמאס: "מגעים לסיום המתקפה הישראלית בעזה"

משעות הצהריים נשמר שקט מתוח ביישובי הדרום. יותר מ-30 רקטות שוגרו מאמש לשטח ישראל, צה"ל פגע בחוליית משגרי רקטות בצפון הרצועה. חמאס מבקשים להפעיל לחץ בינלאומי "להפסקת התוקפנות הישראלית", כלשונם

מטחי האש המאסיבים מרצועת עזה נמשכים, ואמש הם שוב גבו קורבנות בנפש: יוסי שושן, בן 38 מבאר שבע, נהרג מפיצוץ רקטת גראד על מכוניתו בעיר. שושן היה בדרך לאסוף את רעייתו, הנמצאת בחודש התשיעי להריונה, מבית אחיה. מאז אתמול נורו לעבר ישראל כ-30 רקטות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים על האירועים בדרום? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

מאירועי השעות האחרונות

 • ועדות ההתנגדות העממית והזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי לקחו אחריות על ירי הרקטות הבוקר
 • בסביבות השעה 12:00 תקף חיל האוויר חוליית משגרי רקטות בצפון רצועת עזה.
 • לקראת השעה 12:00 נורו שתי רקטות לעבר אשקלון, שהתפוצצו בשטח פתוח, ללא נפגעים.
 • בסביבות השעה 10:00 שוגרו שתי רקטות נוספות לעבר באר שבע, לא היו נפגעים.
 • 9:15 רקטת גראד פגעה במבנה ציבורי בבאר שבע. לא היו נפגעים, אך נזק נגרם למבנה.
 • 8:55 לפחות שלוש רקטות גראד שוגרו לעבר באר שבע. חלקן יורטו על ידי מערכת כיפת ברזל.
 • 8:00: אזעקה עולה ויורדת נשמעה בבאר שבע. רקטה אחת לפחות נפלה בשטח פתוח מחוץ לעיר.
 • 7:15: כיפת ברזל יירטה שתי רקטות ששוגרו לעבר אשקלון. רקטה שלישית נחתה בשטח פתוח.
 • 6:20: שלוש פצצות מרגמה התפוצצו בשטחים פתוחים בתחומי המועצה האזורית אשכול. אין נפגעים ולא נגרם נזק.
 • 4:00: שתי פצצות מרגמה התפוצצו בשטח המועצה האזורית אשכול. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.
 • 3:00: רקטת קסאם התפוצצה דרומית לאשקלון. נזק קל נגרם לכמה מבנים, אך לא היו נפגעים.
 • 1:00: שתי פצצות מרגמה התפוצצו בשטח המועצה האזורית אשכול. הפצצות נחתו בשטח פתוח. לא היו נפגעים ולא נגרם נזק.
 • שר החוץ של ממשלת החמאס בעזה מוחמד עוואד, הודיע היום כי המאמצים להשגת הפסקת אש נמשכים. בכלי התקשורת של הארגון דווח כי בכיריו מנהלים מגעים עם גופים בינלאומיים ואזוריים "על מנת להפסיק את התוקפנות הציונית על רצועת עזה", וכך גם מול האו"ם.

  בסביבות השעה 12:00 תקף חיל האוויר יעדים בצפון רצועת עזה, סמוך לבית להיא. צה"ל תקף חוליית משגרי רקטות שהתכוונו לשגר ככל הנראה רקטות לכיוון אשקלון. זוהי התקיפה הראשונה מאז אמש. הפלסטינים מדווחים כי ילד נפצע קשה, אך אין לכך אישור רשמי.

  לאחר התפוצצות הגראד סמוך לשעה 9:00, דיווחו במשטרה על האירוע וביקשו שוב מתושבי באר שבע וערי הדרום להישאר בחדרים הממוגנים גם אחרי הנפילה ולא "להוות סקרנים". "זה סיכון, ואתם מפריעים לפעולות כוחות הביטחון וההצלה", אמר נציג המשטרה בשטח.

  לגבי ההחלטה שלא לפתוח את המקלטים בבאר שבע אמר נציג פיקוד העורף במקום כי "ההנחייה היא לא לפתוח מקלטים כי זה לא הפתרון הנכון. במקומות ספציפיים העירייה פתחה. בפינצטה אישרנו בודדים, אבל כתפיסה מרחב מוגן בשלב הנוכחי".

  יותר מ-40 נפגעי חרדה

  נט"ל נפגעי טראומה על רקע לאומי ממשיכה לפעול במתכונת חירום. החל מיום חמישי, מתקבלות בקו הפתוח עשרות פניות מתושבי הדרום: מבוגרים, הורים וילדים הסובלים מחרדה בעקבות האירועים. לתמיכה וסיוע נפשי, חיוג חינם 1-800-363-363

  נפילות בשתי זירות נרשמו במטח רקטות הגראד שהכה בבאר שבע. באחת מהן ספג בית מגורים פגיעה ישירה ובשנייה נפגעה מכוניתו של שושן. אישה אחת נפצעה בנוסף באורח אנוש. בבית החולים "סורוקה" מאושפזים עדיין הבוקר גם אדם אחד במצב קשה, אחד במצב בינוני ושלושה במצב קל מעבר. מדובר בפצועים גם מהאירוע בבאר שבע וגם באופקים.

  במהלך הלילה טופלו למעלה מ-40 נפגעי חרדה בבית החולים. חמאס וארגון ועדות ההתנגדות העממית קיבלו על עצמם את האחריות על הירי.

  המפכ"ל: יש להמשיך להיערך

  בתום הערכת מצב בהשתתפות מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו והשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' הנחה המפכ"ל על המשך הערכות מוגברת בדגש על תגבור המחוז הדרומי וירושלים. המשטרה פנתה לתושבים וביקשה מהם להישאר בבתים, להתרחק מזירות הנפילה ולהישמע להוראות פיקוד העורף והמשטרה.

  מעט מוקדם יותר אתמול, נפצעו קל שני ילדים וצעיר בן 20 כשארבע רקטות גראד נורו אל אופקים ופגעו ישירות בבית מגורים שם. הילדים, תינוק בן ארבעה חודשים וילד בן 9, פונו על-ידי מד"א לבית החולים "סורוקה" שבבאר שבע כשהם סובלים מפגיעות רסיסים. זמן קצר קודם לכן, נשמעה שוב אזעקה בבירת הנגב. שתי רקטות גראד נורו לעבר העיר, אחת מהן נפלה בשטחה ואחרת ייורטה על-ידי מערכת "כיפת ברזל". איש לא נפגע.

  חיל הים הגיב בירי לעזה

  אחרי מטח הרקטות הקטלני, הגיב צה"ל בירי לעבר מטרות שונות ברצועת עזה מספינות של חיל הים. בין היתר, נפגעו מרחבי שיגור. מדובר ככל הנראה באות נוסף לכך שהסלמה עומדת על הפרק בשל מעורבותו הישירה של חמאס באירועים. בעזה דיווחו על נפגעים באירוע וכן על נפילתם של כמה פגזים בשדה התעופה ההרוס בדהנייה.

  בשעות הערב המוקדמות ספג בית מגורים באחד הקיבוצים במערב הנגב פגיעה ישירה של פצצת מרגמה. במקום נגרם נזק רב, אך איש לא נפגע. במהלך הערב נרשמו בשטח ישראל נפילות של שבע פצצות מרגמה בשטחים פתוחים בתחום המועצה האזורית אשכול. גם בתקריות אלה לא דווח על נפגעים.

  זוהר רונן, מזכיר הקיבוץ שבו אירעה הפגיעה, סיפר לחדשות 2 באינטרנט: "אנחנו נמצאים בכוננות שיא כבר מיום חמישי. לנו אין 'צבע אדום' מכיוון שאנו קרובים מאוד לרצועת עזה ולכן הירי אלינו הוא בעיקר של פצמ"רים. היה פיצוץ, וזמן קצר לאחר מכן הוצאנו הודעה של 'גשם סגול' – שזו התרעה מפני פצמ"רים". עם זאת, הוא מקפיד לשמור על אופטימיות: "האווירה אצלנו בינתיים טובה. ביום חמישי הגיעו אלינו אפילו משפחות חדשות. כולם מרגישים בסדר גמור".

  בשבת בבוקר: נפגעים בבאר שבע

  בשעות הבוקר של יום שבת התפוצצה רקטה בשטח פתוח בעיר באר שבע. אזעקת "צבע אדום" נשמעה בעיר לפני הנפילה. שמונה פצועים הגיעו לבית החולים סורוקה בעיר, כולם במצב קל.

  בשעות הצהריים, שוגרה רקטה, ככל הנראה מסוג גראד, לכיוון העיר אשקלון. מערכת כיפת ברזל איתרה את השיגור ויירטה בהצלחה את הרקטה באוויר. מוקדם יותר התפוצצה רקטה בשטח פתוח סמוך לקריית גת, על כביש מספר 35. המשטרה הגיעה למקום וסגרה את קטע הכביש שבין צומת פלוגות לצומת רווחה, קילומטרים ספורים מקריית גת. בשעה האחרונה, נפתח הכביש לתנועה לשני הכיוונים.

  אתמול לפנות בוקר בסמוך לשעה 05:30 התפוצצו שתי רקטות גראד באשדוד. אחת הרקטות התפוצצה בשטח פתוח בעיר. שלושה גברים בשנות העשרים לחייהם נפגעו באורח קשה ופונו לבית החולים קפלן ברחובות. הפצועים הם פועלים פלסטינים, שוהים בלתי חוקיים בישראל. כוחות גדולים של מד"א ומשטרה הגיעו למקום האירוע. רקטת גראד נוספת התפוצצה בשטח מיושב בעיר. בתקרית זו לא היו נפגעים אך נגרם נזק לרכוש. 

  בהכנת הידיעה השתתפו יוסי זילברמן, עזרי עמרם, ניר דבורי ותמיר סטיינמן