8 הרוגים במתקפת טרור משולבת; מטח רקטות נורה לעבר יישובי הדרום; חיל האוויר תוקף בעזה

לאחר מתקפת הטרור המשולבת בדרום אתמול בה נהרגו 6 אזרחים ו-2 אנשי כוחות הביטחון. מטח רקטות נורה לעבר אזורים פתוחים ביישובי הדרום הבוקר. חיל האוויר תקף במהלך הלילה 7 יעדי טרור ברצועת עזה

שמונה בני אדם נהרגו במהלך מתקפת הטרור הקשה בדרום. בתקרית שהתרחשה אמש בגבול-ישראל מצרים, שבמהלכה נורה צרור יריות לעבר לוחמי ימ"מ, נהרג לוחם הימ"מ רב נגד פסקל אברהמי, בן 49 מירושלים.

סמל ראשון משה נפתלי, בן 22 מעפרה הוא לוחם הגולני שנהרג אתמול בשעות הצהריים מאש מחבלים בגבול ישראל-סיני. נפתלי נהרג כאשר היה בדרכו לתת סיוע לאוטובוס הנוסעים שנפתחה לעברו אש מחבלים. הוא יובא למנוחות הבוקר בשעה 10:00 בהר הרצל בירושלים.

 שמותיהם של שישה ההרוגים הנוספים, שביניהם ארבעה בני משפחה אחת, טרם הותרו לפרסום.

בפעולה משולבת של השב"כ וחיל האוויר במהלך הלילה ברצועת עזה, חוסל מפקד הזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות העממית בעזה - האחראי לפיגועי הטרור. בנוסף, מהלך הלילה נמשכו הסריקות הממושכות באזור הדרום. מחקירה ראשונית של האירועים עולה במערכת הביטחון כי החוליה שחדרה לישראל תכננה לא רק להרוג אזרחים וחיילים, אלא גם לבצע חטיפה. את ניסיון החטיפה סיכלו לוחמי הימ"מ.

מטח רקטות לעבר יישובי הדרום

בעקבות אירועי הטרור, הוחלט להציב את מערכת ההגנה "כיפת ברזל" בבאר שבע. במהלך הלילה נורו צרור רקטות לעבר יישובי הדרום. בשעות האחרונות נשמעו אזעקות צבע אדום עולות ויורדות ביישובי הנגב. באזור הדרום התקבל דיווח על נפילות גראדים בבאר שבע, אשדוד, קרית מלאכי ואשקלון. לא דווח על נפגעים או על נזק שנגרם למבנים.  ממשטרת מרחב הנגב דווח כי ניידות עורכות בשעה זו סריקות באזור.

כוחות הביטחון במצרים טוענים כי שלושה אנשי ביטחון מצרים נהרגו בתקיפה של חיל האוויר בצידו המצרי של הגבול. לפי טענת המצרים, אנשי הביטחון נהרגו במרדף שביצעו כוחות צה"ל סמוך לטאבה אחרי מחבלים ונקלעו לקו האש. מדובר צה"ל טרם אישרו את הפרטים.

מצה"ל נמסר כי במהלך הלילה תקפו כלי טיס של חיל האוויר שבעה יעדים ברצועת עזה. בצפון הרצועה תקף חיל האוויר שני מוקדי פעילות טרור ומחסן לייצור אמצעי לחימה. ובדרום הרצועה תקף צה"ל שתי מנהרות הברחה, מנהרת טרור ומוקד פעילות טרור. זוהו פגיעות מדויקות במטרות, ובחלק מהמטרות זוהו פיצוצי משנה. בצה"ל לא אישרו כי יש נפגעים במהלך התקיפות.

מקורות פלסטינים ברצועת עזה מדווחים כי חיל האוויר תקף במהלך הלילה מספר יעדים ברצועה. על פי הדיווחים מטוסי קרב תקפו שלושה מבנים של ארגון החמאס בעיר. עוד מדווחים הפלסטינים כי ילד בן 13 נהרג בהפצצות צה"ל.

מתקפת טרור בגבול הדרום - רצף האירועים

  • חוליה של כ-20 מחבלים יוצאת מרצועת עזה ומתמקמת בסיני, שם היא שוהה פרק זמן שאינו ידוע.
  • החוליה, או חלקה, צולחת את קו הגבול לישראל ומקימה שני מארבים - ואולי יותר.
  • סמוך לשעה 12:00 אתמול מגיע אוטובוס "אגד" בדרכו לאילת. המחבלים פותחים לעברו באש והנהג מצליח למנוע אסון גדול יותר, בנסיעה מהירה מהמקום. באירועים נפצעים כ-14 אנשים, 5 מהם במצב בינוני. חייל שהגיע לחלץ את הנוסעים נהרג מאש המחבלים. חיילים אחרים דורסים מחבל למוות.
  • אחרי האוטובוס מגיע רכב פרטי, שגם לעברו בוצע ירי. באורח נס איש מיושבי הרכב, בו היו גם שני ילדים, לא נפגע.
  • מעט דרומית לנקודה הראשונה, מתפוצץ מחבל מתאבד סמוך אוטובוס אחר, ריק מנוסעים. נהג האוטובוס נהרג, הרכב מידרדר ונשרף.
  • לאותו המקום, מגיעה מכונית ובה ארבעה אזרחים. המכונית סופגת ירי צרורות וכל נוסעיה נהרגים.
  • עוד מכונית שמגיעה למקום נפגעת מירי. גבר שהיה ברכב נהרג, אשתו לא נפצעה. מכונית אחרת נפגעת מקליעים, אך איש מיושביה לא נפגע.
  • רכב צבאי שמגיע למקום עולה על מטען. כמה חיילים נפגעים.
  • לאחר מספר שעות, סמוך לשעה 18:30, נורה צרור מסיני לעבר כוח צה"ל. לוחם ימ"מ פסקל אברהמי נהרג.
  • כשעתיים לאחר מכן נורים שלושה טילי גראד לכיוון אשקלון. איש לא נפגע.

רוצים לקבל עדכונים נוספים לגבי מתקפת הטרור בדרום? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק

ראש הממשלה הגיב אמש בהצהרה קצרה, על אירועי הטרור הנמשכים. "אני שולח את תנחומיי למשפחות האזרחים שנרצחו והלוחמים שנפלו", אמר. "כולנו היינו עדים היום לניסיון לעלות מדרגה בחזית הטרור על ידי התקפות מסיני. אם יש מישהו שחושב שנשלים עם זה - הוא טועה. כשפוגעים באזרחי ישראל אנחנו מגיבים מיד ובעוצמה - זהו עיקרון. העיקרון הזה יושם גם היום". בזמן הצהרתו של ראש הממשלה, נורו שני טילי גראד לכיוון אשקלון. באירוע לא היו נפגעים, מערכת "כיפת ברזל" יירטה את הטילים.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי היום בשעה 15:30 ראש הממשלה בנימין נתניהו, יבקר פצועים אשר נפגעו בפיגוע המשולב על גבול סיני בבית החולים "סורוקה" בבאר שבע.

אש נפתחה בשעות הצהריים לעבר אוטובוס קו 392 של "אגד" בכביש 12, שיצא מבאר שבע לכיוון אילת. אחד מהחיילים שהגיע לחלץ את הנוסעים ולהגיש עזרה, סמ"ר משה נפתלי בן 22 מעפרה, נהרג מאש המחבלים. דקות לאחר מכן, נפגעו רכב פרטי ואוטובוס ריק, מטילי נ"ט. רכב צבאי שהוזעק למקום עלה על מטען וכמה מאנשיו נפגעו. לאחר מכן, נורו מספר פצצות מרגמה לעבר עבודות אחזקה שגרתיות בגדר בגבול מצרים. כל אלה הסתיימו במניין דמים של 7 הרוגים ועוד כ-30 נפגעים בדרגות פציעה שונות, שפונו לבתי החולים "יוספטל" באילת ו"סורוקה" בבאר שבע. בין ההרוגים: חמישה גברים ושתי נשים, אחד מהם לוחם גולני.

את הירי ביצעה חוליית מחבלים שהגיעה, ככל הנראה, מעזה לסיני - ולפי התיאור שמסרו עדי ראייה, לבשו סרבלים כחולים. צוות מיוחד של הימ"מ הצליח ליצור מגע עם המחבלים ובין הלוחמים לבין אנשי החוליה מתנהלים חילופי אש, ושבעה מהם נהרגו.

כמעט במקביל, כוח סיור צבאי שהוזעק למקום עלה על מטען ובמקום היו מספר נפגעים. דקות לאחר מכן נורה טיל נ"ט לעבר רכב פרטי, ממנו נהרגו 7 בני אדם. אחד ההרוגים באירוע זה הוא ככל הנראה גם נהג אוטובוס "אגד" שהיה ריק מנוסעים.

זירת האירוע הראשון ממוקמת כ-28 קילומטרים מצפון לאילת. החוליה מנתה ככל הנראה שלושה מחבלים שהסתערו לפתע על האוטובוס מתוך מכונית לבנה שחסמה את דרכו - ואז החלו לירות לעברו.

האוטובוס המשיך בנסיעה ולא עצר עד שהגיע לבסיס צבאי סמוך, שם הועבר דיווח לכל כוחות ההצלה על המתרחש. למקום הוזנקו גם מסוקים של חיל האוויר, למקרה שבין הנפגעים גם פצועים קשה.

הפיגוע התרחש סמוך מאוד לקו הגבול עם מצרים, באזור מעבר הגבול נטפים. בצה"ל בודקים האם הירי נפתח משטח סיני או אחרי שחברי החוליה חדרו לשטח ישראל.

ממלא מקום מנהל בית חולים יוספטל ד"ר זיו רוזנבאום, מסר אתמול כי לבית החולים באילת הגיעו 29 נפגעים, בהם פצוע קשה, פצוע בינוני ו-27 נפגעים במצב קל. בשעות הבוקר נותרו בבתי החולים "יוספטל" ו"סורוקה" שמונה מתוך 30 הפצועים. אחד מהם פצוע באורח בינוני עד קשה, שניים נוספים פצועים באורח בינוני והיתר במצב קל. שלושה מהפצועים נותחו במהלך הלילה.

דובר צה"ל: "זהו פיגוע מורכב ומתוחכם"

בעקבות הפיגוע, כינס שר הביטחון אהוד ברק ישיבת הערכת מצב בקריה עם בכירי צה"ל וגורמי ביטחון נוספים.

דובר צה"ל, תא"ל פולי מרדכי, אמר אתמול בריאיון לחדשות 2: "אנו עדים בתקופה האחרונה לחלל בסיני שגורם לתאי טרור להתמקם שם. ייתכן שמדובר בחוליה שהתפצלה או במספר חוליות. זהו פיגוע מורכב ומתוחכם".

ראש המועצה האזורית חבל אילות, אודי גת, אמר בריאיון כי "מתרחש באזור שלנו אירוע רב-נקודתי של מגע עם חוליות שונות ומפוצלות . הקיבוצים מתורגלים למצבי חירום. כיתות הכוננות הוקפצו ויש שמירה מוגברת. אנחנו נשארים כרגע סגורים ומוכנים לכל מצב".

בית החולים יוספטל באילת פתח מרכז מידע לנפגעים, בטלפון 1255175

לפני כשנה: ירי מסיני לעבר אילת ועקבה

האירוע הביטחוני האחרון בגזרת הדרום היה לפני כשנה, אז נורה מטח רקטות מסיני לעבר צפון מפרץ אילת. כמה מהן נפלו מצפון לאילת וחלקן בעקבה - שם נהרג נהג מונית.

השבוע, אחרי דיווח על כך שארגון אל-קעידה תכנן להשתלט על סיני ולהקים בו יישות מדינית עצמאית, באה המתיחות הביטחונית סביב הנעשה בחצי האי המצרי לביטוי של ממש בשטח.

כלי תקשורת ערביים דיווחו כי בצפון סיני, באזור פתחת רפיח הנושק לגבול הרצועה, נפרשו לא פחות מ-1,000 לוחמים - חלקם בתוך טנקים.

לפי הדיווחים, מטרת הפרישה הנרחבת - שטעונה אישור מצד ממשלת ישראל - היא להשליט בגזרה שוב את שלטון החוק - אחיזה שכמעט אבדה בחודשים שחלפו מאז הדחתו של חוסני מובארק מהשלטון בקהיר. בין היתר, יפעלו הכוחות למגר את פעילות גורמי הטרור הבינלאומיים הפועלים בצפון סיני, בין היתר בסיוע הבדואים המקומיים, ולהפסיק את הפגיעות החוזרות ונשנות בצינור הגז לישראל.

טרור בדרום - סיקור מיוחד:

דקה אחר דקה: שחזור מתקפת הטרור

ראש הממשלה: "נגבר מהטרור מחיר כבד מאוד"

צפו בדרמה בשידור חי: האש חודשה

נהג הרכב הפרטי שנפגע וניצל בנס מדבר

ברק: "המקור הוא בעזה, נפעל במלוא הכוח"

מצרים מכחישה: הירי לא בוצע משטחנו

עדת ראייה: "יש גופות שרועות על הקרקע"

עדות מהתופת: "הם ירו עלינו - ופתחנו לעברם באש"

מיהם שני האחראיים לפיגוע?

חמאס הורה לאנשיו לרדת למחתרת

הנהג משחזר: "זה תפס אותי בדרך"

מפת הפיגוע: ירי, נ"ט ומטענים

האזינו: הקלטות הקשר של מד"א מהפיגוע

פרשנות: מתקפת טרור מתוכננת היטב

בהכנת הידיעה השתתפו ניר דבורי, יואב אבן, ברהנו טגניה, עמית ולדמן, אהוד יערי, יוסי זילברמן, תמיר סטיינמן, רוני דניאל וכרמל לוצאטי.