דיווח: משעל מצטרף למו"מ לשחרור שליט

נמשכים המגעים העקיפים לשחרורו של גלעד שליט? על פי עיתון "אל חאיית'" צפוי יו"ר הלשכה המדינית של חמאס חאלד משעל להגיע לקהיר ולקחת חלק בשיחות העקיפות המתקיימות בין משלחות חמאס וישראל. אם הדיווח נכון, ייתכן כי מדובר בפריצת דרך. בכיר בחמאס סיפר לעיתון כי ישראל מציגה גמישות בנוגע לשחרור אסירים

דיווח על התקדמות משמעותית במגעים לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט: הלילה מדווח עיתון "אל-חאיית'" היוצא לאור בלונדון כי משלחת בכירה מתנועת החמאס בראשות ראש הלשכה המדינית חאלד משעל צפויה להגיע היום לקהיר, ולהצטרף לפתיחת סבב השיחות עם ישראל. 

בראש המשלחת הישראלית עומד דוד מידן, שליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לעניין עסקת שליט. הצוות הישראלי ומשלחת חמאס לא צפויים לדון יחד בעסקה, אלא בחדרים נפרדים, עם תיווך מצרי, כך על פי הדיווח.

גורמים פלסטיניים סיפרו לאל חאיית' כי המשלחת הישראלית הפגינה גמישות בנוגע לתנאי העסקה. לדבריהם, לראשונה גילתה ישראל נכונות לשחרר ערבים ישראלים ותושבי מזרח ירושלים הכלואים בבתי הכלא בישראל. על פי הדיווח, סיכמו שני הצדדים לצמצמם את מספר האסירים שישוחררו בעסקה הסופית.

בכיר חמאס אוסמה חמדאן אמר לעיתון כי העסקה דורשת מראש הממשלה בנימין נתניהו לשלם מחיר - שיחרורם של 1,000 אסירים. חמאדן הסביר שחמאס דרש שהאסירים ישוחררו בשתי קבוצות - ראשית ישוחחרו 450 אסירים ולאחר מכן 550, אך לדבריו לא ניתנה הסכמה מהצד הישראלי.

עוד סיפר חמדאן, כי חמאס היה אמור לבחור את שמות האסירים שישוחררו בקבוצה הראשונה וכי הוסכם שכל הנשים הפלסטיניות הכלואות בישראל תשוחררנה בעסקה - אך ישראל דחתה זאת.

שיחות אינטנסיביות בתיווך מצרי

אתמול דיווח העיתון, מפי גורם המקורב למשא ומתן, כי סבב השיחות הראשון נפתח בשבוע שעבר, לאחר שנציגי כל אחד מהצדדים נועד בנפרד עם הבכירים המצריים. "משלחת בראשותו של ראש הזרוע הצבאית של החמאס אחמד אל-ג'עברי ביקרה לאחרונה בקהיר וערכה שיחות אינטנסיביות עם הבכירים בשירותי המודיעין והביטחון המצריים", דווח בעיתון.

בנוסף דווח כי גם מידן נועד עם הבכירים המצריים בנפרד - ובתום הפגישות קיבלה מצרים החלטה לחדש את המגעים העקיפים בין הצדדים.

רמטכ"ל חמאס מנהל את המגעים

לדברי אותו הגורם, הלשכה המדינית של החמאס מינתה את רמטכ"ל החמאס אל-ג'עברי לתפקיד מנהל המגעים בעסקה. "חמאס רואה באל-ג'עברי כאיש השטח, המחזיק במידע הרלוונטי ומכיר את התנאים באופן ישיר", אמר הגורם. "על כן, הוא האדם בעל היכולת הטובה ביותר לנהל את המגעים, לקבל את ההחלטה הקשה ולשאת באחריות לה". עם זאת, נראה כי כעת, עם הדיווחים על השתתפותו של משעל במגעים, צפויה ה"היררכיה הפיקודית" להשתנות.

לדברי גורמים המקורבים לעסקה, "למרות שמוקדם לדבר על התקדמות בשיחות, לא ניתן להתעלם מכך שישנם סימנים חיוביים. אם יהיה רצון אמיתי להצלחת העסקה בקרב שני הצדדים, וישראל תפגין נכונות לשלם את המחיר תמורת שליט, הרי שהעסקה תושלם בזמן שלא ניתן להגדיר אותו כעת".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת