המח"ט שתמך בהכאת פלסטינים יקבל דרגת תא"ל

הרמטכ"ל בני גנץ הודיע לפני זמן קצר על שורת מינויים לתפקידי תת-אלוף בצה"ל. בין המינויים בולט במיוחד קידומו של אל"מ איתי וירוב, שהיה מח"ט כפיר והתבטא במהלך משפט של פקודו בעד הכאת פלסטינים, לתפקיד קצין צנחנים וחי"ר ראשי. וירוב אמר אז כי "לפעמים מכה בעורף או בחזה, במקרים שיש חיכוך - היא סבירה"

הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הודיע לפני זמן קצר על שורת מינויים של קצינים בדרגת תת-אלוף. בין המינויים החדשים בולט במיוחד קידומו של אל"מ איתי וירוב, מי שהיה מח"ט כפיר וננזף בעקבות עדותו במשפט בה אמר כי "לפעמים מכה בעורף היא סבירה" - לקצין חי"ר וצנחנים ראשי.

אל"מ וירוב עלה לכותרות בעקבות משפטו של סגן (במיל') אדם מלול, שהורשע בהכאת פלסטיני. וירוב אמר במהלך עדותו במשפט כי "לפעמים מכה בעורף או בחזה, במקרים שיש חיכוך, לפעמים ברכיה או חניקה לצורך הרגעה - היא סבירה". בעקבות דבריו אלה ננזף וירוב על ידי אלוף פיקוד המרכז גדי שמני, אם כי תיק החקירה נגדו נסגר בסופו של דבר.

"הוכח שהוא לא גיבה לוחמים שנקטו באלימות"

ביוני 2009 הוחלט להוציא את שמו של וירוב מסבב המינויים הבכירים בצה"ל, בעקבות עדותו במשפטו של אדם מלול, בה הוא הצדיק הפעלת אלימות נגד פלסטינים. מלול עצמו הורשע בתקיפה בנסיבות מחמירות של פלסטיני במהלך תשאול - אך לא ריצה עונש מאסר ולא הורד בדרגה.

עורך הדין עודד סבוראי, שייצג את אל"מ וירוב במהלך הפרשה, הביע סיפוק על ההחלטה ואמר כי "הפצ"ר סגר את תיק החקירה נגד וירוב, לאחר שהוכח כי הוא וירוב לא נקט באלימות, לא עודד לוחמים לנקוט באלימות ולא גיבה לוחמים שנקטו באלימות".

בארגון זכויות האדם "יש דין", שייצג את קורבנות העבירה בפרשת אדם מלול, הביעו דאגה בעקבות ההודעה על קידומו. מנכ"ל הארגון חיים ארליך אמר כי: "קידומו של אל"מ וירוב, אשר הצדיק הכאה של אזרחים חפים מפשע, מצביע על כך שבצה"ל לא הפנימו את חשיבות היחס לאוכלוסייה האזרחית הפלסטינית ואת משמעותו של המהלך כמסר של לגיטימציה לאלימות עבור החיילים בדרגות הנמוכות."

בין המינויים האחרים עליהם החליט הרמטכ"ל: אל"מ אופק בוכריס, מח"ט גולני, מונה למפקד אוגדת מילואים בפיקוד הצפון; מח"ט הנח"ל, אל"מ אמיר אבולעפיה, מונה למפקד אוגדת מילואים בפיקוד המרכז; אל"מ גיא ברלב ימונה לקצין איסוף קרבי ראשי במז"י; ואל"מ נחמיה סוקל ימונה לרמ"ט אט"ל.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק