אלפי לוחמים מצריים פשטו על צפון סיני

ימים ספורים אחרי הדיווחים על פעילות ענפה של אל-קעידה בחצי האי, פשטו כוחות צבא ומשטרה של מצרים על יישובי הבדואים הסמוכים לגבול הרצועה בניסיון להשליט מחדש את החוק והסדר בגזרה - שהייתה שרויה כמעט באנרכיה מוחלטת מאז הדחת מובארק

יומיים בלבד אחרי הדיווח על כך שארגון אל-קעידה תכנן להשתלט על סיני ולהקים בו יישות מדינית עצמאית, באה המתיחות הביטחונית סביב הנעשה בחצי האי המצרי לביטוי של ממש בשטח. כלי תקשורת ערביים דיווחו אחר הצהריים כי בצפון סיני, באזור פתחת רפיח הנושק לגבול הרצועה, נפרשו לא פחות מ-1,000 לוחמים - חלקם בתוך טנקים.

לפי הדיווחים, מטרת הפרישה הנרחבת - שטעונה אישור מצד ממשלת ישראל - היא להשליט בגזרה שוב את שלטון החוק - אחיזה שכמעט אבדה בחודשים שחלפו מאז הדחתו של חוסני מובארק מהשלטון בקהיר. בין היתר, יפעלו הכוחות למגר את פעילות גורמי הטרור הבינלאומיים הפועלים בצפון סיני, בין היתר בסיוע הבדואים המקומיים, ולהפסיק את הפגיעות החוזרות ונשנות בצינור הגז לישראל.

גורם במשרד הפנים המצרי דיווח כי כלי רכב משוריינים נכנסו אל תוך היישוב הבדואי שייח זוואיד, הממוקם באזור שבו שכנו בעבר יישובי חבל ימית הישראליים. נוסף על כך, מסרו עדי ראייה במקום כי לראשונה מאז ינואר, מופגנת באזור נוכחות משטרתית בולטת.

מעבר רפיח, בין סיני לעזה. ארכיון (רויטרס)
אחד מעדי הראייה מסר כי בניגוד להצהרות הנחרצות במצרים, שלפיהן אין כל פעילות של אל-קעידה בסיני, הופצו בימים האחרונים באזור כרוזים מטעם "אל קעידה בסיני" שכללו איומים לפתוח במתקפה על תחנות משטרה וכוחות הביטחון המצריים בצפון סיני.

בשבוע שעבר דווח כי לאחרונה תפסה תעשיית הברחות הנשק לרצועה תאוצה דרך סיני, ופועלת בממדים גדולים מכפי שהיו בעבר. בין היתר, משמש המדבר להעברת נשק גם דרך לוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת