בכיר פלסטיני: לא נצעד בספטמבר להתנחלויות ולמחסומים

בריאיון לסוכנות הידיעות העצמאית "מען" אמר בכיר בשלטונו של אבו מאזן כי למרות התרחישים הביטחוניים שאליהם נערכים בישראל, כנגזרת לבקשת הפלסטינים להכרה חד-צדדית במדינה, ייערכו המחאות ההמוניות בתוך ערי הגדה ולא בנקודות החיכוך עם צה"ל

בזמן ששעון החול עד לבואו של חודש ספטמבר הולך ואוזל ועל רקע הדוח הסודי של ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, שלפיו יכולה הייתה ממשלת ישראל למנוע את המהלך הפלסטיני לקבלת הכרה חד-צדדית באו"ם בחודש הבא אם רק הייתה מניחה על השולחן תכנית מדינית, ממשיכים ברמאללה להתכונן לאירועים שילוו את הניסיון לזכות בהכרה בעצמאותם.

סוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" ציטטה גורם בכיר ברשות שאמר כי ההפגנות ואירועי המחאה השונים שייערכו בחודש הבא ברחבי הגדה המערבית, מאורגנים וספונטניים כאחד, יתרחשו בתוך שטחי הרשות. בכך הזים אותו הגורם את החששות בישראל מפני צעדות ענק של פלסטינים לעבר נקודות חיכוך שונות עם ישראל - בין אם עם חיילי צה"ל במחסומים ובין אם בהתנחלויות.

"ברמאללה ובבית לחם ייערכו הפגנות במקומות מרכזיים", הדגיש אותו בכיר פלסטיני בשיחה עם "מען". "לכן, לא תהיה לכוחות הכיבוש שום דרך לתרץ התעללות או טבח נוסף של ילדים או של אזרחים פלסטינים". הגורם התייחס גם להכנות בישראל לקראת תרחיש שבו יעשה צה"ל שימוש בסוסים ובנשק כדי לפזר את המפגינים והאשים כי "מדובר בניסיון של נתניהו למוסס את משבר המנהיגות הפנימי שלו בישראל באמצעות העברת מרכז תשומת הלב לעבר הזירה הפלסטינית".

בריאיון ל"מען" פנה הבכיר הפלסטיני לעם בישראל בקריאה "שלא לאפשר למנהיגים ולכלי התקשורת ליצור מצג שווא ולא לשתף פעולה עם הפעולות שאליהן נערך הכיבוש בספטמבר".

הדריכות מורגשת בשטח: הרמטכ"ל הקפיץ השבוע את גזרת רמאללה

הדריכות הרבה לקראת הטלטלה שצפויה ליצור באזור בקשת הפלסטינים להכרה חד-צדדית במדינה מורגשת היטב גם בשטח. לחדשות 2 באינטרנט נודע כי הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הודיע שלשום למפקדים בגזרת רמאללה על הקפצת פתע של כל הכוחות בגזרה.

לפי גורם צבאי, מטרת המהלך היא לערוך בדיקה בפועל של ההערכות לקראת לספטמבר, את הכשירות המבצעית ואת ההתמודדות למצבי חירום לא מתוכננים מיד אחרי ההקפצה, ירד הרמטכ"ל לשטח כדי לחזות במו עיניו בהערכות הכוחות הפועלים שם.

בתחילת השבוע הזהיר שר החוץ אביגדור ליברמן כי "הרשות הפלסטינית מתכננת אלימות ושפיכות דמים שתלווה את אירועי ספטמבר באו"ם". הוא הוסיף כי "הם נערכים להסתערות על מחסום א-רם. איך זה ייגמר? דמיינו לכם". הצהרתו של ליברמן באה שעות אחרי פרסומים הפוכים, שלפיהם הורה יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לכוחות הביטחון שלו למנוע את הגעת ההפגנות בשטחים לעבר נקודות חיכוך עם ישראל, כמו מחסומים והתנחלויות.

למרות המסר המרגיע: בצה"ל ממשיכים בהיערכות

ככלל, מתכוננים בצה"ל כבר חודשים ארוכים להשלכות הצפויות מההכרזה האפשרית על מדינה פלסטינית בספטמבר והתחממות הביטחונית. בין היתר, זכורים אירועי "יום הנכסה" כתקופה שהפכה בחודשים האחרונים לבעלת פוטנציאל נפיץ במיוחד.

בחודש שעבר קרא בכיר האסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל, מרוואן ברגותי, "לקיים 'תהלוכת מיליון' במולדת ומחוצה לה במהלך שבוע ההצבעה על חברותה של פלסטין באו"ם בספטמבר הקרוב", אמר בהודעה מיוחדת שפרסם מתוך התא שבו הוא מרצה את עונש המאסר שלו. "הניצחון במערכה בספטמבר הקרוב, אותה אנו רואים כנקודת ציון חשובה במאבק עמנו, דורש את קיומה של התהלוכה העממית הגדולה ביותר במולדת, במדינות ערב, במדינות אסלאמיות ובבירות העולם", הוא הדגיש.

באשר לדוח ועדת חוץ וביטחון, נמסר אמש מלשכתו של ראש הממשלה נתניהו כי "עמדת המועצה לביטחון לאומי היא ששום תכנית מדינית לא הייתה עוצרת את הפלסטינים מכוונתם להכריז על מדינה בספטמבר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת