לקראת ספטמבר: הרמטכ"ל הקפיץ במפתיע את כל גזרת בנימין

רא"ל בני גנץ הפתיע את מפקדי צה"ל באזור רמאללה כשהודיע להם הקפצת כל הכוחות בגזרה - כדי לבחון את התנהלותם לקראת בקשת הפלסטינים לקבל מדינה באופן חד-צדדי בספטמבר הקרוב

נערכים לספטמבר (אור גלזר)

הדריכות הרבה לקראת הטלטלה שצפויה ליצור באזור בקשת הפלסטינים להכרה חד-צדדית במדינה מורגשת היטב גם בשטח. לחדשות 2 באינטרנט נודע כי הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הודיע במפתיע למפקדים בגזרת רמאללה על הקפצת פתע של כל הכוחות בגזרה.

לפי גורם צבאי, מטרת המהלך היא לערוך בדיקה בפועל של ההערכות לקראת לספטמבר, את הכשירות המבצעית ואת ההתמודדות למצבי חירום לא מתוכננים מיד אחרי ההקפצה, ירד הרמטכ"ל לשטח כדי לחזות במו עיניו בהערכות הכוחות הפועלים שם.

מדובר צה"ל נמסר כי במהלך ביקור שגרתי בחטיבת בנימין הקפיץ הרמטכ"ל את הכוחות בגזרה לתרגיל פתע לבדיקת הכשירות המבצעית, המוכנות ולתרחישי חירום והערכות לאתגרים הניצבים בפני צה"ל. בתרגיל השתתפו כוחות צה"ל וזרועות הביטחון והוא נמשך מספר שעות.

רק לפני שלושה ימים הזהיר שר החוץ אביגדור ליברמן כי "הרשות הפלסטינית מתכננת אלימות ושפיכות דמים שתלווה את אירועי ספטמבר באו"ם". הוא הוסיף כי "הם נערכים להסתערות על מחסום א-רם. איך זה ייגמר? דמיינו לכם". הצהרתו של ליברמן באה שעות אחרי פרסומים הפוכים, שלפיהם הורה יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן לכוחות הביטחון שלו למנוע את הגעת ההפגנות בשטחים לעבר נקודות חיכוך עם ישראל, כמו מחסומים והתנחלויות.

כבר חודשים ארוכים שצה"ל מתכונן לקראת ההשלכות של ההכרזה האפשרית על מדינה פלסטינית בספטמבר והתחממות הביטחונית. בין היתר, זכורים אירועי "יום הנכסה" כתקופה שהפכה בחודשים האחרונים לבעלת פוטנציאל נפיץ במיוחד.

בחודש שעבר קרא בכיר האסירים הפלסטינים בבתי הכלא בישראל, מרוואן ברגותי, "לקיים 'תהלוכת מיליון' במולדת ומחוצה לה במהלך שבוע ההצבעה על חברותה של פלסטין באו"ם בספטמבר הקרוב", אמר בהודעה מיוחדת שפרסם מתוך התא שבו הוא מרצה את עונש המאסר שלו. "הניצחון במערכה בספטמבר הקרוב, אותה אנו רואים כנקודת ציון חשובה במאבק עמנו, דורש את קיומה של התהלוכה העממית הגדולה ביותר במולדת, במדינות ערב, במדינות אסלאמיות ובבירות העולם", הוא הדגיש.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת