הכל צלול? צה"ל שותה מים מתוצרת טורקיה

ההידרדרות ביחסים, תקרית המרמרה וגם האיומים החוזרים ונשנים של ארדואן על ישראל לא מהווים עבור משרד הביטחון סיבה מספקת להפסיק לרכוש מים מינרליים מתוצרת טורקיה עבור צה"ל. במשרד התמ"ת הורו להפסיק את הרכישה עוד בינואר 2010, אבל המים זורמים כרגיל: "חסרה תוצרת ישראלית? למה דווקא צה"ל מחזק אותם?", תהה חייל

חיילי צה"ל שותים את המים של ארדואן (חדשות 2)

כבר תקופה ארוכה שהיחסים בין ישראל לבין טורקיה לא מתנהלים על מי מנוחות. אלא שאירועים צורמים בין המדינות, כמו ההחלטה באנקרה לאסור על מטוסי חיל האוויר לעבור במרחב האווירי שלה בדרכם לאושוויץ ואיומיו של ראש הממשלה ארדואן לפעול נגד ישראל אם זו לא תתנצל על אירועי המרמרה - לא מפריעים למשרד הביטחון להמשיך ולספק לצה"ל ולחייליו מים מינרליים לשתייה מתוצרת טורקיה.

חודשים לפני תקרית המרמרה, בינואר 2010, פנה מנכ"ל משרד התמ"ת, שרון קדמי, לעמיתיו במשרד הביטחון בדרישה להפסיק את רכישת בקבוקי המים הטורקיים עבור חיילי צה"ל - והדגיש כי על הצבא מוטלת חובה לרכוש בקבוקי שתייה מתוצרת כחול-לבן בלבד.

אלא שלמרות כל המים הסוערים שעברו בים התיכון מאז ההנחייה וההתפתחויות המדיניות השליליות ביחסים שבין ירושלים לבין אנקרה, ממשיכים בקבוקי המים מארצו של ארדואן לזרום בהמוניהם דווקא עבור חיילי צה"ל - ובניגוד מוחלט להנחיות.

"למה דווקא צה"ל צריך לחזק את הכלכלה הטורקית?"

לידי חדשות 2 באינטרנט הגיעו תמונות שצולמו באחד מבסיסי חיל המודיעין במרכז הארץ, שבהם נראים בקבוקי המים הטורקיים - הנושאים את המותג "סאקה" - מצויים במחנות צה"ל כאילו לא ניתנה כל הנחייה בנושא ותוך התעלמות מוחלטת מהתמורות המדיניות, המצב הרגיש והעובדה שאפילו רק לאחרונה החליטו ועדי העובדים להחרים את טורקיה ולא לנפוש בתחומיה.

א', חייל מודיעין, סיפר כי זה תקופה ארוכה שבקבוקי מי השתייה שמחולקים בבסיסו הם אותם אלה שהגיעו מהידידה-לשעבר טורקיה. "נדהמתי כל פעם מחדש לראות את זה", הוא סיפר לחדשות 2 באינטרנט. "כאילו שחסרים מים מינרליים מתוצרת ישראל. למה דווקא צה"ל צריך לחזק את הכלכלה הטורקית?".

במשרד הביטחון טענו כי המים הטורקיים מוגשים רק במסגרת "אירועים וכנסים המתקיימים בצה"ל" על ידי חברה חיצונית. למרות זאת, ע', המשרת גם הוא בחיל המודיעין, סיפר כי בניגוד לדברים - מוגשים לחיילים בבסיס גלילות מים מינרלים מתוצרת טורקיה כדבר שבשגרה - מה שעורר תמיהה ותהיות בקרב חבריו. "בארוחת הצהרים הגישו לנו, בין היתר, מארז של בקבוקים של 'סאקה'. אפשר להגיד שהם לא היו הכי טעימים, וצחקנו שם על כך שדווקא בצה"ל החליטו להגיש לנו מים מטורקיה".

בדיקה מהירה העלתה כי מדובר בתופעה שרווחת גם בחילות אחרים של צה"ל. חיילת המשרתת ביחידה המסונפת לחיל הכללי סיפרה כי "המים שנותנים לנו כאן הם תמיד המים הטורקיים, זה לא סודי אלא רגיל לגמרי".

משרד הביטחון: המים מטורקיה - "אחוז מזערי"

במשרד הביטחון הגיבו על הכתבה ומסרו כי "בניגוד לטענות הכתב, משרד הביטחון רוכש מים מינרלים תוצרת 'כחול לבן' בלבד, בהיקף כספי של כ-500 אלף שקלים בשנה, לשימוש חיילי צה"ל ועובדי משרד הביטחון".

עוד נמסר כי "במסגרת אירועים וכנסים המתקיימים בצה"ל, זכתה חברה חיצונית בחוזה הסעדה לספק כיבוד להגשה באירועים אלו. כחלק מהמזון והשתייה, מוגשים גם מינרלים (מתוצרת טורקיה, ג.צ.), שהיקפם השנתי מהווה אחוז מזערי של כ-2.5% מההיקף הכולל של החוזה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 באינטרנט