אסירי חמאס ימשיכו להשתחרר - והידיים כבולות: "מנוגד לחוק הבינלאומי"

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט אמרו בכירים לשעבר בשב"ס ובממשלה כי כל הניסיונות המשפטיים למנוע מאסירים ספציפיים, דוגמת אלו המשתייכים לחמאס, שחרור לפי הנהלים הקבועים בחוק - עלו בתוהו. מה שנותר לעשות הוא בעיקר להתבונן בחגיגות עם שובם לערי הגדה והרצועה - ולחרוק שיניים

שעות אחרי שלא פחות מאשר 770 אסירים פלסטינים, מהם 200 ביטחוניים, שוחררו בשל מחסור במיטות - גובר הזעם בקרב בני משפחתו של החייל החטוף, גלעד שליט, שחוששים מפני אובדן נוסף של "קלפי מיקוח" פוטנציאליים בעסקה להשבתו ומביעים מורת רוח מכך שבעוד שבנם מוחזק כבר חצי עשור בשבי חמאס - יוצאים אסירי חמאס אל החופש ומתקבלים במחוזותיהם כלא פחות מאשר גיבורים, שחלקם אף ישובו לדרך הטרור.

החופש של האסירים - על חשבון גלעד / עופר לפלר

לצד הזעם של חברי מטה שליט ובני משפחת החייל, הביעו בכירים לשעבר בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט תחושה של חוסר אונים ביכולתן של המערכות המשפטיות, הצבאיות והממשלה למנוע את תמונות החגיגות בערים הפלסטיניות, עם שובם של האסירים המשוחררים, שצורמים מאוד לעיניים ישראליות. בלט במיוחד אחמד יוסף, בכיר חמאס ששוחרר היום, שכבר זמן קצר אחרי שיצא מן הכלא הספיק להתרברב בריאיונות שהעניק לתקשורת.  

גורם בכיר לשעבר בשב"ס אמר הלילה כי "בסוגייה מעין זו, גם ידיהם של אנשי הדרג הבכיר בשירות נותרו כמעט כבולות. "בסיטואציה כזו, כשהחוק קובע משהו גורף לגבי כולם, אם יוחלט שבשל מצב מיוחד יש להחריג קבוצה כזו או אחרת של אסירים, התוצאה הכמעט מיידית תהיה עתירת לבג"ץ, שסביר מאוד להניח שתתקבל. האסירים הביטחוניים, לצערי, יודעים לנצל את הכלים הדמוקרטיים שלנו לטובתם שלהם. לכן כדאי שהשרים הממונים, שיש ביכולתם להתקין תקנות שכן יחריגו אוכלוסייה בשל סיטואציה כזו או אחרת, פשוט לקום ולעשות זאת".  

אותו הגורם הבהיר כי כדי לבצע זאת, דרוש שינוי מהותי בחוק הקיים שיוכל להפקיד בידי הזרוע המבצעת, ובמקרה זה - של שב"ס, שיקול דעת רחב יותר. "הדרג המדיני צריך להיות הרבה יותר ער לסיטואציות מסוימות שמתרחשות, כדי לאפשר לגוף המבצע לנהוג בהתאם ולהתחשב בשיקולים שיעמדו במבחן משפטי".  

שר לשעבר: יחס שונה לאסירי חמאס? לא יעבור את בג"ץ וסותר החוק הבינלאומי 

אחד השרים לביטחון הפנים לשעבר אמר הלילה כי למרות הציפייה בשב"ס לשינוי החוק, קשה יהיה לאמץ מדיניות משפטית שתהיה מנוגדת לחוק הבינלאומי בנושא - מה שאכן עלול להתרחש, אם יוחלט להפלות לרעה אסירים החברים בחמאס רק בשל השתייכותם לארגון האחראי להחזקתו בשבי של גלעד שליט. "לפי החוק ופסיקות בג"ץ גם בעניין מוסטפא דיראני והשייח עובייד, שהוחזקו כקלפי מיקוח להחזרת רון ארד, אין אפשרות חוקית להחזיק בידינו אנשים רק כדי לשחרר את גלעד, גם אם הם הופיעו ברשימות של הארגון".

אותו שר בכיר לשעבר הבהיר גם כי "מבחינה משפטית, בג"ץ כבר קבע שאי אפשר להחריג אסירים רק בשל השתייכותם לחמאס. גם תקנה לא יכולה לעמוד בניגוד לחוק - הישראלי והבינלאומי כאחד. זה לא מאפשר את זה. זו בדיוק הסיבה שנאלצנו לשחרר גם את דיראני וגם את עובייד. הניסיונות שהיו בעבר לאשר חוקים מיוחדים שיאפשרו להחזיק אותם אצלנו נפסלו על ידי היועץ המשפטי לממשלה, בשל העובדה שזה מנוגד לחוק הבינלאומי".

בסיכום דבריו, אמר אותו שר לשעבר כי "מי שמכהן כרגע הוא פולטיקאי וצריך לזכור שאין לו סמכות לשפוט ולעצור אנשים. העובדה שהמראות של הפלסטינים חוגגים מעוררות זעם לא עוזרות כאן. בהתחשב בסיטואציה, לשופט הצבאי במחנה עופר יש אפילו יותר סמכות".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת