טורקיה: לא נשתתף בתרגיל עם ישראל

באנקרה ממשיכים להחריף את היחסים עם ישראל: כלי תקשורת בטורקיה מדווחים כי התרגיל המסורתי של חילות הים הטורקיים, של ישראל ושל ארה"ב יתקיים השנה ללא נציגות טורקית, בשל החלטתה של ישראל שלא להתנצל על אירועי ה"מרמרה" ולפצות את משפחות ההרוגים בתקרית. גם בשנה שעברה ביטלה טורקיה את השתתפותה בתרגיל צבאי

ארדואן ונתניהו. "נוריד רמת הייצוג הדיפלו (חדשות 2)

בעוד שבישראל מחפשים דרך לנרמול היחסים עם טורקיה, נראה כי באנקרה החליטו להמשיך בהחרפת היחסים. כלי תקשורת טורקיים מדווחים הערב כי טורקיה החליטה לבטל את השתתפותה בתרגיל צבאי משותף עם ארצות הברית וישראל, בשל ההחלטה בירושלים שלא להתנצל עדיין בפני הטורקים על אירועי ה"מרמרה" ולפצות את משפחות ההרוגים בתקרית.

"ההחלטה התקבלה בעקבות האכזבה מההחלטה שלא להתנצל", אמרו הערב מקורות דיפלומטיים בטורקיה. "נוכח הנסיבות הללו, לא ניתן לצפות מטורקיה להצטרף לתמרון של חילות הים של המדינות בים התיכון". לדברי המקורות, התרגיל הצבאי המשותף נערך בעשר השנים האחרונות - אך אחרי שטורקיה ביטלה את השתתפותה בשנה שעברה בעקבות אירועי ה"מרמרה", הוחלט לעשות את אותו הדבר גם השנה.

"יש תוכנית ב' למקרה בו לא תהיה התנצלות"

בשבועות האחרונים דווח בטורקיה כי באנקרה מתכננים להחריף את היחסים הדיפלומטיים עם ישראל, באם זו לא תתנצל על אירועי משט ה"מרמרה" בטרם יפורסם דוח האו"ם. על פי הדיווחים, המבוסס גם על התבטאות של ראש ממשלת טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, מתכננת טורקיה לפנות ל"תכנית ב'", באם ישראל לא תתנצל.

בטורקיה חשפו את עיקריה של "תכנית ב'", לה "תהיה השפעה משמעותית על עתיד היחסים בין המדינות", על פי הדיווחים. "אחד הצעדים המשמעותיים שטורקיה תבצע יהיה הורדת דרגת הייצוג הדיפלומטי הטורקי בתל אביב. אם ישראל תסרב להתנצל, יורד הייצוג הדיפלומטי לרמה של תת-מזכיר".

בתקשורת הטורקית דווח עוד כי הורדת דרגת הייצוג הדיפלומטי ישפיע גם על תכניותיה של ישראל למנות מחליף בחודשים הקרובים לשגריר באנקרה גבי לבי. "ישראל חוששת שנציגה החדש לא יוכל לקבל מכתב המלצה מאנקרה אם היחסים יישארו במצב של קיפאון", דווח. ולמרות זאת, גורמים דיפלומטיים בטורקיה אומרים כי הממשל באנקרה עדיין מצפה לקבל התנצלות ישראלית.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת