שוטרות שלא הוכשרו כלוחמות הוצבו במערת המכפלה

לשר לביטחון הפנים הוגש דוח נציבות קבילות השוטרים והסוהרים לשנת 2010. על פי נתוני הדוח הוגשו במהלך השנה 1,256 פניות, נפתחו 683 תיקי קבילה וב-37% מהם נמצאה הפנייה מוצדקת. בנוסף חושף הדוח כי שוטרות בשירות חובה שלא הוכשרו כלוחמות הוצבו במערת המכפלה, דבר שסיכן אותן ואת המבקרים במקום

שוטרות ללא הכשרה הוצבו בחברון. ארכיון (רויטרס)

הבוקר הותר לפרסום דוח נציבות קבילות השוטרים והסוהרים לשנת 2010. המסמך חושף כי במהלך ביקור שערכו אנשי הנציבות התברר כי שוטרות בשירות חובה המוצבות כלוחמות בכניסה למערכת המכפלה כלל לא הוכשרו לתפקיד.

בדוח שהוגש לשר לביטחון הפנים ולוועדת הפנים והגנת הסביבה מפורטת הפעילות שעשתה נציבות הקבילות במהלך השנה האחרונה. בשנת 2010 הוגשו כ-1,256 קבילות על ידי שוטרים וסוהרים, ב-683 מהן נפתח תיק קבילה ו-37% מאלו שבירורן הסתיים נמצאו מוצדקות - עלייה של 4% משנת 2009.

כמות הפניות הגדולה ביותר של השוטרים בשנה האחרונה עסקה בנושא השכר, שלאחרונה עלה כתנאי בדרישות מארגני המחאה החברתית בתל אביב. אחריו, עלה נושא תנאי השירות וסדרי השירות, ובמקום השלישי נושא יחסי מפקד-פקוד. בקרב הסוהרים עלה תחילה נושא תנאי השירות וסדרי השירות ורק אחריו נושא השכר.

הוצבו לאבטח בחברון ללא הכשרה

בניסיון להעמיק את ההכרה עם היחידות בשטח נערכו במהלך 2010 ביקורי צוותים של הנציגות ב-18 יחידות שונות בכל מחוזות המשטרה. הדוח חושף כי במהלך ביקור שנערך במרחב חברון נערך מפגן עם שוטרות בשירות חובה שקבלו על כך שאינם מקבלות תוספת שכר ללוחם, למרות שהן נושאות נשק ומוצבות כלוחמות בכניסה למערכת המכפלה.

מבירור שנעשה בעניין מתברר כי השוטרות כלל לא קיבלו הכשרה למילוי תפקיד זה. בהכשרתן, עברו טירונות רובאי 02 בלבד, מה שאינו מצדיק תגמול של "תוספת לוחם". על פי הדוח מצב הדברים הוא כזה שיש בו לסכן אותן ואת באי המקום, שמשטרת ישראל אמונה על ביטחונם.

עוד צוין בדוח כי קיים חשש אצל רבים מהפונים לנציבות, שעצם הגשת הקבילה תפגע במעמדם וקידומם במהלך השירות. כמה מהקובלים אף העידו כי מפקדם הזהיר אותם מפורשות מפני משמעויות אפשריות של הגשת קבילה. בנוסף התגלה בדוח כי נעשה שימוש לא ראוי בועדות רפואיות, לאחר שנמצאו מקרים בהם נעשה שימוש בועדות רפואיות כדי לקדם פרישה מוקדמת של שוטר או סוהר.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק