צפו: הנשק הסודי של חיל התותחנים נחשף לראשונה

אחרי שנים רבות, החליטו בצה"ל להסיר את הסיווג "סודי ביותר" מעל מערך טילי ה"תמוז" - נשק נ"ט מהמתקדמים בעולם המשמש את צה"ל כבר שלושה עשורים, זאת לצד כלי טיס לא מאוישים בעלי יכולת איסוף מידע בדיוק מירבי ובמהירות הבזק. כך זה נראה

אחרי שנים של סודיות, הוסר היום לראשונה מעטה החשאיות מעל שני מערכים של חיל התותחנים שעד כה סווגו "סודיים ביותר". קצין תותחנים ראשי, תא"ל דוד סויסה, הציג לכתבים הצבאיים את מערך טילי ה"תמוז" - טילי נ"ט הנחשבים למתקדמים ביותר בעולם, וכן מערך מטוסים בלתי מאויישים המשמשים את זרוע היבשה לאיסוף מודיעין.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת

טילי ה"תמוז" מצויים בפעילות מבצעים של צה"ל עוד משנות ה-80 של המאה הקודמת. הם נחשבים למהירים ביותר ומסוגלים להגיע לטווח של 25 קילומטרים, עם יכולת פגיעה בסוגים רבים של מטרות שעליהן הוא "ננעל" ובמקרה הצורך, אף עוקב אחריהן באופן עצמאי.

סויסה חשף כי בימי מלחמת לבנון השנייה שיגר צה"ל 600 טילי "תמוז" בעלות של 300 מיליון שקלים. גם במבצע "עופרת יצוקה" ברצועה נעשה שימוש באותו מערך טילים, אולם נורו רק כמה עשרות יחידות אז.

"הרמס 450": אוסף מידע בשמיים, ביום ובלילה

המערך הנוסף שנחשף הוא כלי הטיס הבלתי מאויישים שעד כה נותרו סודיים ומצויים בשימוש זרוע היבשה החל מ-2000. מדובר במערך ייחודי בשירות חיל התותחנים, העונש לשם "הרמס 450". בעודם בשמיים, הם מסוגלים לאסוף חומר מודיעיני ולצלם הן ביום והן בלילה, לסמן מטרות באופן מדויק באמצעות קרני לייזר וכך לסייע לכוחות הפועלים בקרקע תוך תיווך בינם לבין חיל האוויר - במקרה של פעולה משולבת.

כלי טיס אלה הם בעלי יכולת לעבד לשגר מידע בזמן אמת כשהוא מעובד אל המפקדות בזמן הטיסה. יכולת זו מקנה להפיק תצלומי אוויר עדכניים ביותר עבור הכוחות הפועלים בקרקע, כל זאת - כשכלי הטיס מרחפים ממעל.