הצצה ל"מטוס-טיל" שארה"ב מפתחת

לפי ההערכות, בתוך כחמש שנים תסיים ארה"ב את פיתוח כלי הטיס X-51, "רוכב הגלים", שאמור להביא את המעצמה ליכולת של תקיפה גלובלית, תוך דקות. כלי הטיס, שנראה כשילוב בין מטוס לטיל, משוגר ממטוס ענק ומשתמש בגלי ההלם שאמורים להנמיך את גובה טיסתו - כדי להאיץ. כך זה נראה

ה-x-51 (AP)
ממשיכים להתחמש: ארה"ב מפתחת לאחרונה את כלי הטיס הבלתי מאויש X-51, שנקרא גם "רוכב הגלים". כך פורסם באתר ישראל דיפנס.

הפיתוח החדש, מקווים בארה"ב, יסייע לצבא לתת מענה מהיר - תוך דקות - למתקפה בכל מקום בעולם. כיום מסתמכים שם בעיקר על נושאות מטוסים שמהן משוגרים מטוסי הקרב ועל טילים בליסטים, אבל הופעה של טיל כזה על מסכי מכ"ם של מדינות שונות עלולה לגרום למתח נפיץ ומיותר.

לאחרונה ביצעה חברה "בואינג" ניסוי ראשון ומוצלח של כלי הטיס הזה. הוא טס בסך הכל שלוש וחצי דקות במהירות של פי חמישה ממהירות הקול, אבל הוכיח שהעיקרון עצמו עובד. כלי הטיס הבלתי מאויש שוגר מחופי קליפורניה ממפציץ בי -52 של חיל האוויר האמריקני וטס באופן עצמאי למעלה מ-200 שניות, בעזרת המנוע המיוחד שיש לו. "רוכב הגלים" שוחרר תוך כדי טיסה, בגובה של כ-50,000 רגל מעל המרכז הימי ללוחמה אווירית, "פוינט מוגו".

"רוכב" על הגלים שאמורים לגרום לו לאבד גובה

אחרי שכלי הטיס משוחרר מכנף המטוס הענק, המנוע המיוחד מאיץ אותו למהירות הגבוהה פי 4.5 ממהירות הקול ולגובה של כ-30 ק"מ. המהירות האדירה יוצרת גלי הלם, אשר נקלטים בפתח מיוחד בחלקו התחתון, מעורבבים שם עם דלק סילוני ויוצרים את כוח ההדף הגדול הנדרש להמשך הטיסה, למרחק של אלפי קילומטרים.

ממבט חיצוני, "רוכב הגלים" נראה כמו שילוב בין ספינת חלל וטיל בליסטי, אבל הביצועים הם מעולם אחר. הכלי משתמש בכמה מהבעיות שיוצרת טיסה על-קולית כדי להביא אותו למהירות העצומה ולטווח הארוך לו הוא מיועד.

הטיסה המהירה יוצרת שורה בלתי נפסקת של גלי הלם. למעשה, גלים אלה אמורים לגרום לכך שהוא יאבד גובה, אבל צורתו המיוחדת הופכת את היוצרות, והוא "רוכב" על הגלים האלה.

הניסוי המוצלח, וכמה נוספים שנערכו אחריו, מוכיחים כי ארצות הברית מתקרבת ליכולת של "תקיפה גלובלית". מומחים אומרים כי כאשר יסתיים פיתוח הכלי, תוך כחמש שנים, הוא יוכל להגיע תוך דקות מארצות הברית לכל יעד בטווח של עד 12 אלף ק"מ, ולפגוע במדויק במטרה.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת