הרעה בתנאי האסירים הביטחוניים: לא יוכלו ללמוד בכלא

בדיון מיוחד בוועדת הפנים של הכנסת על הצעת החוק להחמרת תנאי המעצר של האסירים הביטחוניים, הודיע היום השב"ס כי האסירים לא יוכלו להתחיל בלימודים אקדמיים. על הפרק: החמרות נוספות בתנאים - בביקורי המשפחות, מכתבים ורכישה בקנטינה

החמרה בתנאי האסירים הביטחוניים בבתי הכלא בישראל: השב"ס הודיע היום כי אסירים ביטחוניים לא יוכלו להתחיל בלימודים אקדמיים, וכי בקרוב תיבחן החמרה של תנאי מאסר נוספים. במהלך דיון בוועדת הפנים של הכנסת, הודיע שירות בתי הסוהר כי אסירים שהחלו כבר בלימודיהם יוכלו לסיימם.

בנוסף, הודיע שירות בתי הסוהר כי במסגרת בחינת החמרת תנאי המאסר של אסירי החמאס, יישקל גם אם לאשר את המשך ביקורי המשפחות, ביקורי הצלב האדום, חלוקת ספרים וכתבי עת, מכתבים, קניית מוצרים בקנטינה, צמצום מספר ערוצים בטלוויזיה וכן הפקדות כספיות.

עם זאת, בדיון בוועדת הפנים נמתחה ביקורת על התמהמהות השב"ס ביישום הנחיותיו של ראש הממשלה להחמיר את תנאי האסירים. "יצאתי בתחושה ששב"ס עדיין מתמהמה, כי הוא קיבל הנחייה מדינית של בחינה מחדש של התנאים, אבל השינויים בשטח מעטים מאוד", אמר היום ח"כ זאב אלקין (ליכוד) בתום הדיון. "כרגע יש מעט מאוד שינויים בשטח, ואני פונה לשב"ס בבקשה למהר מה שיותר בביצוע ההנחיות המדיניות. יכול להיות שיש מישהו בשב"ס שרוצה לעשות לעצמו חיים קלים, אבל יש הנחיה מפורשת לקיים את ההנחייה הביטחונית".

גם ח"כ אריה ביבי (הליכוד) מתח ביקורת על התנהלות השב"ס. "לא ייתכן שחייל שלנו נמק באיזשהו מקום, אף אחד לא מבקר אותו ואנחנו חוגגים פה כאילו עולם כמנהגו נוהג", אמר ח"כ ביבי. "ראש הממשלה חייב להסביר אילו הנחיות ניתנו וכיצד הן יושמו".

"ראשי החמאס הועברו לבידוד בבתי הכלא בישראל"

בסוף החודש שעבר הודיעו כלי תקשורת בעזה כי שירות בתי הסוהר העביר לבידוד את איבראהים חאמד, מי שהיה ראש הזרוע הצבאית של החמאס בגדה המערבית, ואת אחלאם תמימי - שהורשעה בהסעתו של המחבל שביצע את הפיגוע במסעדת סבארו בשנת 2001, זאת כחלק מהחמרת התנאים של האסירים המוחזקים בישראל.

חאמד, האחראי למותם של 78 ישראלים - בין השאר בפיגועים בקפה "מומנט" בירושלים, באוניברסיטה העברית, במועדון "שפילד קלאב" בראשון לציון ובטרמפיאדה בצריפין - נעצר בשנת 2006 ונידון ל-18 מאסרי עולם. הוא נמנה ברשימת האסירים אותם מסרבת ישראל לשחרר במסגרת עסקת שליט, ומרצה את עונשו בכלא איילון - אך על פי הדיווח, הוא הועבר אתמול לתא מבודד בכלא השרון. "בכלא הזה אין שום אסיר ביטחוני, הוא נמצא שם לבדו", כך דווח.

על אחלאם תמימי נגזרו 16 מאסרי עולם, בגין הרשעתה בהסעת המחבל המתאבד שהתפוצץ במסעדת "סבארו", בו נהרגו 15 בני אדם ונפצעו 122 נוספים, וכן בתכנונם ובסיוע להוצאתם לפועל של מספר פיגועים נוספים. תמימי, שהייתה סטודנטית באוניברסיטת ביר-זית ברמאללה, גוייסה על ידי איש "גדודי עז א-דין אל-קסאם", ובכך הפכה למעשה לאישה הראשונה שהופכת לפעילת הארגון.

על פי הדיווח בעזה, גם היא הועברה לבידוד, וזאת לאחר שביקר אותה עורך דינה. "אנשי שירות בתי הסוהר ביצעו עליה חיפוש משפיל, והאשימו אותה האשמות שווא. לאחר מכן היא הועברה לבידוד", דווח . בחמאס טוענים כי לפחות 17 בכירים בארגון נמצאים בהפרדה.

משירות בתי הסוהר נמסר בתגובה: "שב"ס מבצע העברות של אסירים בין האגפים מעת לעת. איננו מתייחסים להעברות אסירים באופן פרטני".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת