צפו: לוחמי חיל הים השתלטו על "דיגניטי אל-קראמה"

חיילי הקומנדו השתלטו על הספינה הצרפתית מבלי שהופעלה כל אלימות. אנשי המשט הציעו לחיילים מזון ושתייה וכעת הספינה מפליגה לנמל אשדוד. מפקד חיל הים פיקד על מבצע ההשתלטות

לוחמי חיל הים השתלטו לפני זמן קצר, ככל הנראה ללא התנגדות, על הספינה הצרפתית "דיגניטה אל-קראמה", לאחר הוראה מפורשת של הרמטכ"ל בני גנץ לעשות כך. ספינת חיל הים גוררת כעת את הספינה לנמל אשדוד.

מצה"ל נמסר כי "הפעולה בוצעה לאחר מספר רב של פניות שנעשו לאנשי הספינה בטווחים שונים בים. משהבהירו אנשי הספינה כי אין בכוונתם לשתף פעולה ולהיעתר להזמנה להגיע לנמל אשדוד, הוחלט כאמור להשתלט על הספינות להביאן לנמל אשדוד".

"הכוח פעל על פי תכנון ונקט בכל הפעולות הנדרשות על מנת להבטיח את שלומם של החיילים ושל המפליגים על סיפון הספינה. עם סיום ההשתלטות נבדק שלומם של המפליגים והוצעו להם מזון ושתייה. עם הגעת הספינה לנמל אשדוד יועברו הנוסעים לטיפול גורמי המשטרה ורשות ההגירה במשרד הפנים".

בצה"ל הדגישו כי "כל גוף או מדינה המבקשים להגיע לעזה או להעביר סיוע הומניטרי יכולים לעשות זאת באופן חוקי ומסודר בכל עת דרך המעברים היבשתיים ובתיאום עם הרשויות בישראל".

שר הביטחון אהוד ברק פרסם הודעה ובה הוא "מברך את הרמטכ"ל, רא"ל בני גנץ, מפקד חיל הים, האלוף אליעזר (צ'ייני) מרום ולוחמי צה"ל על ההשתלטות החלקה היום על ספינת "דיגניטה אל-כראמה".

מפקד חיל הים עקב מקרוב על ההשתלטות

ספינות חיל הים כיתרו מוקדם יותר את הספינה, במטרה לעצור אותה. מפקד חיל הים האלוף אלי (צ'ייני) מרום נמצא על אחת מהספינות.

חיל הים יצר הבוקר לראשונה קשר עם מנהיגי הספינה, במטרה לעצור אותה. בשיחת הקשר שקיימו אנשי חיל הים עם הספינה שאלו החיילים מספר שאלות, כמו מהיכן הגיעה הספינה ומה יעדה הסופי. על כך השיב הקפטן: "נמל עזה". בתיעוד הקשר שהפיץ צה"ל שואל קצין חיל הים "איזה מטען יש לכם?" והקפטן עונה: "אין לנו מטען, אנחנו ספינת שיט פרטית".

עיאש דראג'י, כתב אל-ג'זירה שנמצא על סיפון הספינה, מדווח: "הספינות הישראליות נמצאות סמוך לספינת אל-קאראמה, מקיימים מגעים עם הקפטן בניסיון לשכנע אותו שלא להמשיך בדרכו. את הספינה מקיפות שלוש ספינות וספינה גדולה נוספת מהצד השני".

עוד מספר הכתב, כי "כל צוות הסיפון נחוש להגיע לעזה. המגעים מתנהלים, אך הספינה לא עוצרת. הצבא מאיים להשתלט על הספינה באם הקפטן לא יישמע להוראות. אנחנו נמצאים בים הבינלאומי, נעצרנו במים הבינלאומיים".

לדבריו של דראג'י, "אם הצבא יבחר למנוע מהמשך דרכה של הספינה בכוח – אנשי הספינה לא יוכלו להשיב בכוח, משום שהם פעילי שלום ואינם חמושים".

חמאס: מעשה פיראטי ציוני

בחמאס גינו את מה שכונה בעזה "התוקפנות נגד הספינה הצרפתית". אחד מדוברי הארגון טאהר א-נונו כינה את תגובת חיל הים כ"מעשה פיראטי ציוני", והטיל את האחריות על האו"ם למעשה. "העובדה שישראל לא נענשה על מעשיה ב'מרמרה' מאפשר לה להמשיך בתוקפנות הבלתי-חוקית הבוטה הזאת", אמר א-נונו.

"אנו קוראים לקהילה הבינלאומית לנקוט עמדה ברורה", אמר. "האם המצור על עזה חוקי ומוסרי או לא? התשובה, ללא ספק, תהיה שהוא לא חוקי ולא מוסרי. הדבר דורש עמדה רצינית נגד ישראל".

באתר האינטרנט שהוקם לספינת המשט הצרפתית כתבו פעילי זכויות האדם שנשארו בצרפת ולא הפליגו כי, "אין לנו קשר עם הנוסעים ואנו מודאגים לאור האיומים הישראלים נגד המשט". הפעילים ציינו כי התקשורת עם הספינה נותקה וקראו לממשלת צרפת "לקחת אחריות, להגן על הנוסעים ולדרוש מישראל שלא לנהוג באלימות".

פיילר: "נמשיך במטרה לשבור את המצור"

מוקדם יותר אמר לחדשות 2 באינטרנט דרור פיילר, פעיל על המשט: "נגיע היום בין 12:00 ל-16:00 אחר הצהריים, זה תלוי במזג האוויר ובזרמים. אנחנו נמצאים 70 מייל ימי מעזה ובינתיים לא ראינו ספינה של חיל הים".

פיילר הבטיח להמשיך לעזה: "גם אם חיל הים יורה לנו לעצור, נמשיך במטרה לשבור את המצור. אנחנו לא מתכוונים לפגוש נציגי ממשלה, כי אנחנו לא ארגון ממשלתי ובכלל זה נציגים של חמאס. אנחנו ניפגש שם עם נציגים של ארגונים הומניטריים", אמר.

תכננו להגיע לעזה בזריחה

סמוך לחצות, נכתב בחשבון הטוויטר של הפעילים שעל הספינה כי הם עתידים להגיע לחופי עזה היום בשעות אחר הצהריים. מוקדם יותר עוד חשבו הפעילים כי יגיעו לעזה סמוך לזריחה, אך מסיבה שאינה ידועה, שינו את מועד ההגעה.

בשיחה עם חדשות 2 באינטרנט אמרה רג'ינה קרי, פעילה אמריקנית מקליפורניה שנמצאת על סיפון האונייה, כי היא וחבריה נרגשים לקראת הגעתם הקרובה לעזה. "לפי ההערכה שלנו, אנחנו נעגון בעזה כבר בשעות הבוקר המוקדמות, בסביבות הזריחה", סיפרה אתמול. כשנשאלה האם אינה חוששת מתרחיש שבו תיקלע לעימות עם חיילי צה"ל שינסו לחסום את דרכה של הספינה, אמרה כי לא מקנן בה כל חשש.

בהכנת הידיעה השתתפו תום שרון, גאנם איברהים, ניר דבורי ורוני דניאל

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת