הפיתוח שיגן על מטוסים מפני פצצות

הטרוריסטים שמנסים לפגוע במטוסים ממשיכים להשתכלל, אבל כך גם האנשים שעומדים מולם. צוות מדענים מהאיחוד האירופי עומד מאחורי פיתוח שאמור להגן על המטוס גם במצב שבו פצצה מופעלת בתוך מזוודה על הסיפון. חברות התעופה כבר מגלות התעניינות במתקן החדש, אבל כרגעי הוא רחוק מלהחליף את הבידוק הקפדני בשדה התעופה

פיתוח חדש מסתמן כפתרון למקרה שבו מישהו יצליח להחדיר פצצה בתוך מזוודה לתא המטען של המטוס. המתקן החדש נקרא FLY-BAG - מתקן גמיש לאחסון המזוודות בבטן המטוס, אשר חסין מפני פיצוץ פנימי של חומר נפץ. חברות התעופה כבר מתעניינות, אבל הבידוק הביטחוני הקפדני לא ישתנה בקרוב.

ה-FLY-BAG מורכב משכבות של יריעות בד וחומרים מורכבים. בנוסף משולבים בו נוזלים המתקשים כשמופעל עליהם לחץ, ובכך הם מפזרים את האנרגיה של הפיצוץ. "לאחר הפיצוץ לחץ האוויר שפוצץ את המיכל דולף החוצה", מסביר תורד גוסטבסון מהנדס מצוות הפיתוח של ה-FLY-BAG.

צוות מדענים מהאיחוד האירופי השלים בימים אלה סדרת ניסויים בפיתוח החדש. הם פוצצו מטענים במשקל מספר קילוגרמים, והמתקן הכיל את כולם. "כאן בפנים יש לנו מטען חבל ה מאולתר אופייני לסוג האיום הניצב במטוסים בימינו", מתאר ג'ים וורן מהנדס נוסף מצוות הפיתוח של ה-FLY-BAG. "במקרה של לוקרבי המטען שקל פחות מחצי קילו והוא הצליח להפיל את המטוס. המערכת הזאת תוכל להגן מפני התקפות מסוג זה".

חברות התעופה כבר מגלות התעניינות בפיתוח החדש, אבל הוא רחוק מלהחליף את הבידוק הקפדני בשדה התעופה: בשלב זה הוא יוכל לספק רק מענה ביטחוני משלים ליתר הבדיקות הביטחוניות.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לחדשות 2 בפייסבוק