אלוף פיקוד המרכז: "זה לא תג מחיר - אלא טרור"

האלוף אבי מזרחי תוקף בראיון בלעדי לתכניתנו "פגוש את העיתונות" את הימין הקיצוני ביהודה ושומרון ומגבה את מפקד אוגדת איו"ש תא"ל ניצן אלון. "ההשתלחות נגדו חצתה כל קו", אמר אלוף מזרחי והוסיף כי אינו צופה התקוממות פלסטינית בספטמבר: "האינטרס של הרשות כיום אינו לדרדר את המצב". צפו בראיון המלא

אלוף פיקוד המרכז אבי מזרחי תוקף בחריפות את פעילות "תג מחיר" ביהודה ושומרון ומעניק גיבוי מלא למפקד אוגדת איו"ש - זאת בראיון בלעדי לתכניתנו "פגוש את העיתונות". "ההשתלחות בניצן אלון ומשפחתו חצתה כל קו אפשרי", אמר האלוף מזרחי. "לא נירתע להמשיך ולבצע את תפקידנו. רשויות המדינה ימצאו את הדרך לטפל באותם אנשים".

"התופעה הזו חמורה ביותר", הוסיף אלוף פיקוד המרכז. "אנחנו משרתי ציבור ואנו מצפים שרשויות החוק יגנו עלינו. אנחנו פועלים בכל הערוצים האפשריים לטפל באותם האנשים, אבל איני חושב שניצן ירצה שנשים שפלוגה מחוץ לביתו. אנחנו מכינים את כל האפשרויות למה שיכול להיות בשטח. ההתיישבות ביהודה בשומרון היא מושא ההגנה שלנו ולא האויב שלנו. האנשים שקראו לו אייכמן, שפועלים נגד אוכפי החוק ביהודה ושומרון הם קומץ, ובקומץ הזה צריך לטפל. בכל מקרה אני לא חושב שנגיע למצב בו מתנחל יורה על חייל צה"ל. מצד שני אנו מוכנים לכל אפשרות".

האלוף מזרחי הוסיף ואמר כי "ההתיישבות ביהודה ושומרון היא ממלכתית מאוד ומסתכלת בצורה אידיאולוגית על המטרה שלה. הציבור הזה הוא רובו ככולו שומר חוק. הוא שותף בהגנה שלנו על המפעל הזה. המארג הכולל של ההתיישבות אינו מורכב מאותו פלג קיצוני - שהם המיעוט שבמיעוט".

בהתייחס לאיגרת ששלח תא"ל אלון, ובה נאמר כי יש לבדוק את הרקע של חיילים כדי למנוע זליגת מידע, אמר מזרחי כי "האיגרת מופנית למג"דים ולמח"טים שלנו שקיבלו כלי נוסף לבצע את המשימה שלהם. ניתן כיוון לכך שלדרג הטקטי בשטח יהיה ברור מה צריך לעשות במצבים שאנחנו ביום יום לא יודעים איך להתמודד איתה. היו לנו מספר מועט של מקרים שנושא מבצעי דלף למי שלא צריך לדלוף. טיפלנו בזה בצורה פיקודית מיידית נחרצת".

בהמשך נשאל האלוף מזרחי על פעולות "תג מחיר" נגד הפלסטינים, והשיב: "מה שקורה בשטח זה טרור, פעולות טרור וצריך לטפל בזה. ההתנכלות לפלסטינים היא לא תג מחיר, אלא טרור. אנו חוששים שטרור נגד הפלסטינים עלול להצית את השטח. שריפת מסגדים, הריסת מטעי זיתים או פגיעה בחיי אדם יכולה להצית את אדי הדלק ששוררים בשטח".

"לדעתי הישיבה ביצהר צריכה להיסגר"

"מערכת אכיפת החוק ביהודה ושומרון לא יכולה להיות מושתתת אך ורק על צה"ל", לדברי האלוף מזרחי. "כשמישהו מסתנן לקבר יוסף בלילה ואני מסכן חיילים שלי שלא לצורך לאתר אותו ולמנוע פגיעה בו, אני מצפה שבית המשפט ירחיק אותו להרבה מאוד זמן. כשבית המשפט משחרר אותו אני מרגיש כאילו אני עובד ללא תוחלת. לדעתי הישיבה ביצהר צריכה להיסגר, אבל אני בכל מקרה אפעל על פי ההנחיות שאקבל".

"הערכת המצב שלנו לא צופה שתהיה התקוממות חמושה מול צה"ל לאחר ספטמבר", אמר אלוף פיקוד המרכז על היחסים עם הפלסטינים. "יכול להיות שיהיו הפרות סדר המוניות מתוך אכזבה ממה שיקרה בספטמבר, אבל האינטרס של הרשות כיום אינו לדרדר את המצב".

"שיתוף הפעולה הביטחוני עם הפלסטינים עובד בשטח והתיאום הזה מנע גם פיגועים כלפי יהודים. האינטרס שלנו ושלהם זהה מבחינת מניעת פיגועים. גם אחרי הפיוס עם חמאס, המנגנונים הפלסטינים עושים את עבודתם ועוצרים פעילי חמאס. האינטרס הזה לא ישתנה אחרי ספטמבר".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת