דאגה במועצת הביטחון של האו"ם: "המתקן הסורי שהופצץ ב-2007 היה גרעיני"

גורמים שונים באו"ם הביעו הלילה דאגה בעקבות דיון במועצת הביטחון, בהשתתפות נציגי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שבו נטען כי הכור הסורי בדיר א-זור היה גרעיני. "מדובר היה בתדרוך פשוט קשה, שניתן היה להסיק ממנו מסקנה אחת ברורה", אמר הנציג הבריטי. למרות הממצאים, לא הטילה מועצת הביטחון סנקציות על סוריה

המבנה בדיר א-זור שבסוריה שהופצץ על פי מקורות זרים בידי ישראל בשנת 2007 היה מתקן גרעין סודי, כך טען הלילה (שעון ישראל) בכיר בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) בדיון במועצת הביטחון.

הלילה דנה מועצת הביטחון של האו"ם בתכנית הגרעין הסורית ובדיווחים לפיהם המדינה פיתחה תכנית סודית. עם זאת, על אף שבתחילה היה צפוי כי המועצה תנקוט סנקציות כלפי סוריה, הוחלט לבסוף להימנע מהצבעה על החלטה בנושא.

רוסיה וסין התייצבו לימין סוריה

"מדובר היה בתדרוך פשוט קשה, שניתן היה להסיק ממנו מסקנה אחת ברורה - שסוריה אכן החזיקה בכור עם פוטנציאל גרעיני מידי", אמר הנציג הבריטי במועצת הביטחון מיד עם תום הדיון. "דמשק פשוט ניסתה להסתיר את המטרה של הכור הזה, תוך כדי שהיא מטעה את סבא"א ומסרת לשתף עם הארגון פעולה", הוסיף הנציג הבריטי.

ההחלטה להימנע מהצבעה באה בעקבות התנגדותן של רוסיה וסין לנקוט צעדים נגד סוריה. נציגי המדינות במועצת הביטחון טענו כי אין צורך בסנקציות, זאת מאחר שתכניותיה של סוריה סוכלו.

במהלך הדיון, ציינו נציגי סבא"א כי בחודש ספטמבר צפוי הארגון להגיש דוח נוסף על הכור הסורי, "שהפעם יהיה הרבה יותר מקיף". "אסור לנו לדבר על משהו שלא קיים. יש הרבה דברים שקרו בעבר ולא קיימים כיום. מדוע לדבר עליהם?", שאל בהתרסה הנציג הסיני בדיון, שהוסיף כי "אינו מרוצה מהתערבות סבא"א בנושא".

השגריר הסורי: "האשמות לא מבוססות"

"מועצת הביטחון לא הצליחה לקבל החלטה בנושא בגלל שתפקיד המועצה לשקול שיקולים שנוגעים לשלום ולביטחון ולא לדון בהאשמות בלתי מבוססות כלפי חברה באו"ם", אמר בתגובה להחלטה השגריר הסורי באו"ם.

בחודש שעבר החליטה מועצת המנהלים של סבא"א להעביר את הדיווח על תכנית הגרעין הסודית של סוריה למועצת הביטחון של האו"ם, זאת במטרה לערוך דיון בינלאומי בנושא. על פי ממצאי הסוכנות, הכור בסוריה היה בשלבים התחלתיים, אך יועד להיות מסוגל להפיק פלוטוניום בכמות מספקת לנשק אטומי. סוריה דחתה את הדיווח וטענה כי מדובר במתקן צבאי שאינו גרעיני.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת