"פעילי המטס שנחתו בארץ יגורשו תוך 48 שעות"

במשטרה וברשות ההגירה והאוכלוסין מסכמים בסיפוק את ההיערכות ל"מטס ההתרסה". כמה עשרות פעילים פרו-פלסטינים הצליחו לחדור לישראל והשתתפו בהפגנות ביהודה ושומרון, אבל הרוב המכריע נעצר עם הנחיתה בנתב"ג. 120 פעילים הועברו למתקני השב"ס, מקור בכיר ברשות ההגירה: "הפעילים הראשונים יוחזרו כבר ביממה הקרובה"

הסתיימה כוננות המטס: כ-130  פעילים פרו-פלסטינים נעצרו בנמל התעופה בן גוריון במהלך סוף השבוע, מתוכם 6 פעילים כבר הוחזרו למדינותיהם ו-4 הורשו להיכנס לארץ.

רשות ההגירה והאוכלוסין החלה במגעים עם חברות התעופה בעולם, כדי לפתוח בתהליך החזרתם לארצות המוצא. "בתום יום של השלמת תשאולים מעמיקים, הוחלט לאשר את כניסתם לארץ של ארבעה נוסעים, שני גברים מגרמניה, וגבר ואישה הולנדיים", נמסר.

יתר הפעילים הועברו למתקני כליאה של שירות בתי הסוהר עד שיגורשו לארצות המוצא שלהם, כבר בימים הקרובים.מדובר ב-76 נשים ו-48 גברים מצרפת, ספרד, הולנד, גרמניה, בלגיה וארה"ב, שהועברו לבתי הסוהר "גבעון" ברמלה ו"אלה" בבאר שבע, שם ישהו עד לגירושם מהארץ.

מקור בכיר ברשות ההגירה והאוכלוסין אמר לחדשות 2 באינטרנט כי "הפעילים הראשונים יוחזרו לארצות מוצאם כבר ביממה הקרובה", והוסיף כי "הכוונה היא לגרש את כולם מוקדם ככל האפשר - כבר ב-48 השעות הקרובות". ברשות ההגירה מדגישים כי הפעילים אינם מגורשים, משום שרשמית הם לא נכנסו לארץ כלל, והם נקראים "מסורבי כניסה".

מאות פעילים אחרים נבלמו באירופה, עוד בטרם המריאו לישראל. אחד מאלה שכן הצליחו להגיע לישראל, סיפר לחדשות 2 על התארגנותם למטס: "השאלה הראשונה ששאלו אותנו היא 'האם אתם חברים בקבוצה'", הסביר פסקל מצרפת. "אבל חשבנו מראש שנגיד 'לא', ואמרנו 'לא'. ואז נתנו לנו ללכת".

עשרות אירופאים השתתפו בהפגנות ביהודה ושומרון

במהלך השבת, עשרות פלסטינים ופעילים מתנועות השמאל באירופה וארצות הברית שהצליחו להגיע בכל זאת לשטחי הרשות הפלסטינית, הפגינו בכמה מוקדים ברמאללה. במחסום קלנדיה ובנבי סלאח התעמתו המפגינים עם כוחות הביטחון וספגו ירי גז מדמיע.

הארוע בנבי סלאח החל כאשר קבוצה של מתנחלים ירדה בליווי כוחות הביטחון לרחוץ במעיין הממוקם בין ההתנחלות חלמיש לכפר. לפתע הגיעו למקום כ-150 מפגינים, כשביניהם פעילי "מטס המחאה". כוחות צה"ל הגיבו באמצעים לפיזור הפגנות וחלק מהמפגינים נפגעו משאיפת גז מדמיע. 3 מהמפגינים נעצרו ונלקחו לחקירה.

במקביל, גם במחסום קלנדיה סמוך לירושלים התפתחו עימותים בין מפגינים פלסטינים לכוחות הביטחון. כ-150 מפגינים הגיעו למקום והחלו להתעמת עם החיילים, דרשו להסיר את המחסומים ואת גדר ההפרדה וקראו להקמת מדינה פלסטינית.

כוחות הביטחון השיבו גם כאן באמצעים לפיזור הפגנות וירי גז מדמיע לעבר המפגינים"באנו להפגין בשקט, החיילים החלו לירות עלינו", אמר ליאו, פעיל צרפתי שהשתתף בהפגנה בנבי סאלח. אני לא פרו פלסטיני, אני פרו זכויות אדם".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת