חמאס רומז: גלעד שליט עדיין בחיים

בחמאס מסרבים להעביר אות חיים מהחייל החטוף גלעד שליט ללא תמורה, אולם סגן יו"ר הלשכה המדינית של הארגון רומז במהלך דברים שאמר על עסקת השבת הגופות שהתפוצצה - כי שליט עדיין בחיים. "אנחנו לא יכולים לדבר על גופות במסגרת העסקה לשחרור האסירים", אמר מוסא אבו מרזוק. "אנחנו מדברים על אסירים חיים"

תגובה ראשונה מצד חמאס לפרשת השבת גופות המחבלים לרשות הפלסטינית, שהתפוצצה השבוע ברעש גדול בישראל - ובמסגרתה גם רמיזה למצבו של החייל החטוף גלעד שליט.

סגן יושב ראש הלשכה המדינית של חמאס, מוסא אבו מרזוק אמר  אמש בראיון לרשת הטלוויזיה "אל אקצה" כי אין כל התקדמות במגעים לשחרור החייל החטוף גלעד שליט, והסביר כי עסקת חילופי הגופות לא קשורה ולא מעידה על התקדמות לשחרורו.

"אנחנו לא יכולים לדבר על גופות במסגרת העסקה לשחרור האסירים", אמר אבו מרזוק. "אנחנו מדברים על אסירים חיים ולא על אסירים שהפכו לשהידים". בכך רמז סגנו של חאלד משעל לכך שבמידה ותהיה עסקת חילופי אסירים עם ישראל - תהיה זו עסקה בה מחליפים אסירים חיים בשני הצדדים, ולא גופות.

מחבלי חמאס שנהרגו לא יוחזרו

בתום הסאגה בעקבות ההודעה הפלסטינית על ההסכם ישראל במסגרתו ישוחררו 84 גופות מחבלים והקפאת המהלך זמן קצר לאחר מכן - הודיע שר הביטחון אהוד ברק כי הוא הורה שלא להעביר לידי הרשות הפלסטינית את גופות מחבלי חמאס שביצעו פיגועים חמורים נגד אזרחי ישראל.

על פי הודעת השר, מדובר בגופותיהם של האחים עמאד ועאדל עוודאללה, מבכירי הזרוע הצבאית של חמאס, פואד קואסמה, מבכירי החמאס בחברון, עבדאללה אלקואסמה, מבכירי חמאס, האני ג'רדאת, המחבלת המתאבדת ממסעדת "מקסים" בחיפה, עמאר עלי עבדאללה, מבצע פיגוע ההתאבדות בשוק הכרמל, ועבדאללה עבדאללה, מבצע הפיגוע במועדון ה"סטייג'" בתל-אביב.

עם פרסום הפרשה בתקשורת, נשמעה ביקורת במערכת הפוליטית על כוונת ראש הממשלה להשיב גופות מחבלים לרשות הפלסטינים. לטענת גורמים בממשלה אין להשיב אף גופה - ללא מחווה בנושא גלעד שליט.

שר הביטחון התייחס אז לנושא ואמר, "עיכבתי את השיח הזה על העברת הגופות, כדי לבדוק שאנחנו לא מעבירים גופות שלא נכון להעביר אותן, הן משיקולים שקשורים לשליט והן מדברים שקשורים אולי לשיקולים אחרים", אמר ברק במהלך ביקור בתרגיל של צה"ל.

"אני מציע לא להתייחס לזה בדרמת יתר, יש שיחות עם הפלסטינים על הרבה דברים, בין היתר עלתה שיחה על העברת הגופות שנמצאות בבית קברות שדה, שבו הגופות האלה הולכות ונעלמות. עוד מעט לא יהיה מה להעביר", אמר.

נועם שליט: "לא מתעסקים בגופות וגוויות"

גם אביו של החייל החטוף, נועם שליט, התייחס לנושא השבוע בנאום בכנס בבנייני האומה בירושלים. "כבר חמש שנים תמימות בהם גלעד קבור חי בעזה בבדידות מוחלטת, לא רואה אור יום, מנותק ממשפחתו, חבריו ומולדתו", אמר שליט. "אף אחד לא יודע דבר על מצבו הרפואי. אות החיים האחרון התקבל לפני כמעט שנתיים בקלטת. מאז שקט, קול דממה דקה".

"אנחנו לא מתעסקים בגופות וגוויות, אנחנו לא יודעים שום דבר על קשר של החזרת גופות כאלה ואחרות בעניין העסקה", הוסיף אביו של גלעד. "אני בסך הכל אב לחייל שרוצה שהוא יחזור הביתה".

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת