124 מסורבי כניסה נשלחו לכלא

הפעילים הפרו-פלסטינים שנחתו אמש בנמל התעופה בן גוריון נעצרו לאחר שמשרד הפנים הכריז עליהם כמסורבי כניסה. הפעילים, בהם 76 נשים ו-48 גברים, ישהו במתקני הכליאה "גבעון" ו"אלה" עד למועד גירושם מהארץ

מאות פעילים פרו-פלסטינים נחתו בנמל התעופה בן גוריון בשתי היממות האחרונות. 124 מהם נעצרו, מוגדרים "מסורבי כניסה" לארץ, והועברו לבתי הסוהר "גבעון" ברמלה ו"אלה" בבאר שבע, שם ישהו עד לגירושם מהארץ. מדובר ב-76 נשים ו-48 גברים מצרפת, ספרד, הולנד, גרמניה, בלגיה וארה"ב.

הפעילים נעצרו עם רדתם מהמטוס בנמל התעופה בן גוריון, שם הוגדרו כמסורבי כניסה על ידי רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים, בהתאם לחוק הכניסה לישראל. משירות בתי הסוהר נמסר כי הפעילים עברו תהליך של קליטה במתקני הכליאה וכי יקבלו אמצעים בסיסיים לשהייתם במקום עד למועד גירושם שייקבע בתיאום עם משרד הפנים.

"ברוכים הבאים לפלסטין"

אתמול בשעות הצהריים נרשמה תקרית ראשונה במקום, כשחמישה פעילים פרו-פלסטינים שהגיעו מתל אביב, פרצו לאולם קבלת הפנים בנתב"ג וצעקו "ברוכים הבאים לפלסטין". האירוע עורר מהומה באולם, והשוטרים שהיו במקום השתלטו עליהם במהרה. העוברים והשבים בנמל התעופה השיבו לפעילים בקריאות "בוז!" ו"לכו לסוריה!".

קודם לכן הגיע לנתב"ג שר הפנים אלי ישי, וסקר את היערכות המשטרה להגעת הפעילים. "מי שינסה לרמות את בקרי הגבולות ייעצר", אמר השר ישי במהלך הביקור. "אלו המבקשים להגיע ולעורר מהומה הם עוכרי ישראל". השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' הודיע אתמול כי עד כה נמנעה הגעתם של כ-200 פעילים פרו-פלסטיניים לישראל מאירופה, וכן גורשו שישה פעילים שהצליחו להגיע לישראל. "אנחנו יודעים מי נמצא על הטיסות שאמורות להיכנס, מאות אנשים כבר מעוכבים באירופה על פי בקשתנו. הכל יכול להיות, אני לא לוקח שום סיכון", אמר השר אהרונוביץ'.

בינתיים, נראה כי הרשויות במדינות אירופה הן שסופגות את קריאות הזעם של הפעילים המבקשים להגיע לישראל. 50 פעילים פרו פלסטינים התמקמו אתמול בבוקר במסוף חברת "לופטהאנזה" בנמל התעופה "שארל דה גול" בפריז, וסירבו לפנותו לאחר שהתברר להם כי לא יוכלו להגיע לישראל. חברת התעופה הגרמנית סירבה לאפשר להם לעלות לטיסה לישראל דרך פרנקפורט, משום ששמותיהם הופיעו ב"רשימה שחורה" שהעבירה ישראל. אחד הפעילים הפלסטינים העלה לרשת קטע מהמהומה שעוררו הפעילים בנמל התעופה, במהלכה קראו: "ישראל רוצחת, 'אייר פראנס' גם כן!".

"שארל דה-גול במצור"

משתתפים אחרים במטס היו אמורים לעלות על טיסת "אל איטליה" דרך רומא לנמל התעופה בן גוריון. "נמל התעופה שארל דה-גול תחת כיבוש ישראלי. אנחנו אנשי שלום ואין לנו כל עניין לגרום לאי סדר בשדה התעופה בן גוריון", הצהירה אוליביה זמור, מנהיגת ארגון "אירו-פלסטין" בפריז.

משתתף אחר במטס, מוסטפה חואמד, אמר היום כי המפגינים יישארו במקום כל עוד חברת "לופטהאנזה" תסרב לתת להם מסמך כתוב המאשר כי סירבו לתת להם לעלות לטיסה. 50 הפעילים השמיעו קריאות "שארל דה-גול במצור, לופטאנזה משתפי פעולה". גם בג'נבה לא הורשו 30 פעילים - 10 שוויצים והשאר צרפתים, לעלות לטיסת "איזי ג'ט" לישראל, וקיבלו אישור בכתב על הסירוב.

רוצים לקבל עדכונים נוספים? הצטרפו לפייסבוק רשת